İnteraktif Kredi - 22 Ağustos 2023

Kredi çekmek büyük bir ihtiyaç haline geldikçe gerektirdiği kriterler de daha da güçlü hale gelmiştir. Kredi çekmek isteyen kişiler genellikle toplu paraya ihtiyaç duyan ya da borcunu kapatmak isteyen kişilerdir. Birçok insan kredi çekme yöntemine başvurmaktadır. Kredi alabilmek içinse fazla miktarda kriteri karşılaman gerekir. Bunlardan birisi hiçbir bankaya borcunun olmamasıdır. Bunun yanı sıra birçok insan: “Borcum yok kredi alamıyorum.” şikayetinde bulunmaktadır. Bankalara borcun olmadığı halde kredi alamıyorsan kredinin onaylaması için uyman gereken bazı kriterler var. Ödemelerini düzenli yapman da kredi puanını olumlu etkiler. Bu durum, kredinin onaylanma ihtimalini artırmana olanak tanır. Ayrıca sigortasız kredi veren bankalar da merak edilen konular arasındadır. İnteraktif Kredi ekibi olarak bu yazımızda konu hakkında merak edilenleri detaylı bir şekilde seninle paylaşacağız.

Bankalara Borcum Yok Kredi Alamıyorum

“Bankalara borcum yok kredi alamıyorum, ne yapmalıyım?” düşüncesine sahip birçok insan bulunmaktadır. Kredi çekmek isteyenlerin kredi başvuruları reddedilmektedir. Bu, bankalara hiçbir borcu olmamasına rağmen kredi reddi yiyen kişiler olabilir. Bankalara hiçbir borcunun olmamasına rağmen kredi çekemiyorsan bu duruma neden olan başka çeşitli sebepler söz konusu olabilir. Bunlardan birincisi kredi notunun düşük olmasıdır. Kredi çekme talebinin reddedilmesine neden olan faktörler ise aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Kredi notunun yeterli seviyede olmaması
  • Bankalara olan geçmiş borçların düzenli ödenmemiş olması
  • Başvuruda bulunulan kredi için yeterli gelir sahibi olmamak
  • Kredi başvurusu sürecinde talep edilmekte olan belgelerde eksiklerin bulunması
  • Çok sayıda başvurunun olması

Kredi Almak için Ne Yapmalıyım?

Bankalara borcum yok, kredi alamıyorum konusunda ilk yapman gerekenlerden birisi de ilgili bankalardan “Diğer bankalara borcu yoktur.” yazısını almandır. Böylece kredi reddinin önüne geçebilirsin. Aynı zamanda kredi çıkmasının ihtimalini de artırmış olursun.

Öte yandan sık sık kredi başvurusunda bulunman, kredi notun üzerinde olumsuz etki yaratan etkenlerden birisidir. Bu nedenle banka borcun olmamasına rağmen çok sık başvuru yapman kredi başvurularının reddedilmesine sebep olur.

Belgelenmeyen gelirlerini resmi hale getirmekte son derece önemli bir role sahiptir. Ev sahibiysen ve kira alıyorsan, kira sözleşmesinin bir örneğini bankaya sunarak, kira tutarını gelirlerine dahil edebilirsin. Ayrıca mevduat, fon gelirleri gibi yatırımlardan gelen kazançların ile gelir beyanında bulunman da mümkündür.

Kredimin Onaylanması için Ne Yapmam Gerekir?

Kredinin onaylaması için uygulaman gereken bazı kriterler vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  • Bilgilerinin doğruluğundan emin olmalısın. Başvurundaki tüm bilgilerinin doğruluğu son derece önemlidir. Net gelirin; maaş ve ek olarak düzenli kira, gayrimenkul ve banka menkul kıymet gelirlerinin toplamıdır.
  • Gecikmiş borçların varsa kapatman gerekir. Herhangi bir bankada İhtiyaç Kredisi, Esnek Hesap veya Kredi Kartı gibi kredili ürünlerine ait gecikmiş borçların varsa bu borçlarını kapatman son derece önemlidir. Aynı şekilde devlet ya da özel kurumlardaki hacze neden olan borcun da kredi çıkma şansını azaltır.
  • Borçlarını düzenli ödemeye özen göstermelisin. Bankalardaki ödemelerini düzenli olarak yapmalısın. Ödemelerini düzenli yapman kredi skorunu olumlu etkiler. Bu durum, kredinin onaylanma ihtimalini artırır. Ayrıca ödemelerini son ödeme gününü geçirmeden yapmak ve kredi kartı için “asgari tutar” yerine, dönem borcunun tamamını ödemek kredi notunu yükseltmene yardımcı olur.
  • Düşük limitli de olsa mutlaka kredili ürün kullanmalısın. Kredili ürün kullanmak ve ürünün ödemelerini düzenli olarak yapmak da kredi notunun artmasını sağlar. Böylece kredinin onaylanma ihtimali de artar. Bu nedenle kredi kartın ya da esnek hesabın yoksa küçük bir limitle de olsa alman ve ödemeleri düzenli yapman bankandaki kredibilitenin artmasına yardımcı olur.
  • Mevcut borçlarını Borç Transfer Kredisi ile kapatmalısın. Borç Transfer Kredisi ya da Kapama Koşullu Kredi ile vadeyi uzatıp aylık ödemelerini azaltman mümkündür. Ayrıca uygun faiz oranlarıyla kredilerini tek yerde toplayarak ödemelerini kolaylıkla yapabilirsin.

Tüm bu bilgilere ek olarak, kredi başvurunun bankaların belirlediği kredi ve tahsis politikaları ile risk skorları neticesinde değerlendirildiğini unutmamalısın.

Kredi Alamayanlara Kredi Veren Kuruluşlar

Bankalardan kredi alamayan kişilere kredi veren birçok kuruluş vardır. Bu kuruluşlar arasından yasal yollarla hizmet veren güvenilir şirketleri seçmek ise son derece önemlidir. Bu tür firmalar, genellikle çektikleri kredi üzerinden belirli oranda komisyon alarak kullanıcılara hizmet sunar. Bunun yanı sıra komisyon almadan hizmet veren kurumlar da vardır. Kredi alabilmen için her kuruluşun kredi kriterlerini incelemelisin. Bu doğrultuda seçim yapman mümkündür. Böylece kısa süre içinde nakit ihtiyacını karşılayabilir ve ister yatırım yapabilir istersen de borçlarını kapatabilirsin. İnteraktif Kredi ekibi olarak bu yazımızda “Bankalara borcum yok kredi alamıyorum, ne yapmalıyım?” konusu hakkında merak edilen detayları senin için paylaştık. Amacımız, geleceğin finansal teknolojilerini günümüze taşıyarak borç-alacak ilişkisi içerisindeki tarafların güven içinde ticaret yapmalarını sağlamaktır. Daha fazla bilgi için bizi takip edebilir ya da iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsin.

Hemen Başvur
KREDİ KARTLARI
Kart Ücreti Olmayan Kredi Kartları
En Çok Ödül Veren Kredi Kartları
En Çok Taksit Yapan Kredi Kartları
En Prestijli Kredi Kartları
Sana Onaylanabilecek Kredi Kartları

Önerilen Kaynaklar
Kredi Notu Nedir ve Nasıl Yükseltilir ?
09 Mayıs 2024
Finansal Geleceğinizi Güçlendirmek İçin Kredi Notunuzu Yükseltmenin Yollarını Keşfedin!
Devamını Oku
Türkiye'de Artan Borç Yükü: İcra Dosyaları ve Kredi Borçlarındaki Artış
08 Mayıs 2024
Türkiye'de finansal sorunlarla boğuşan insan sayısı hızla artıyor; icra dosyaları ve kredi borçları rekor seviyelere yükseliyor.
Devamını Oku
Nisan 2024 Enflasyonu ve Kredi Almaya Etkisi
03 Mayıs 2024
TÜİK'in açıkladığı verilere göre, Nisan ayında tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) yüzde 3,6 artarak yıllık bazda yüzde 67,4'e yükseldi. Aynı dönemde enflasyon ise yüzde 2,9 artışla yüzde 84,3 oldu.
Devamını Oku