Tüketici Kredi Başvurusu Nedir?

Bir bankacılık terimi olarak kredi, bankaların müşterilerinin başvurusu sonucunda verdikleri borç veya ödünç para anlamına gelmektedir. Kişiler, kurumlar, firmalar, şirketler hatta bazı durumlarda devletler bile kredi kullanımına ihtiyaç duyabilirler. Kredi kullanım ihtiyacının ise acil para ihtiyacını karşılamak, satın alam gücünü arttırmak ya da yatırım yapmak gibi birçok nedeni olabilir. Günümüzde birçok insan farklı ekonomik nedenlere bağlı olarak kredi kullanımına ihtiyaç duyabilmektedir. Müşterilerin ve bankaların belirli biz düzen ve kurallara bağlı olarak kredi düzenlemeleri yapabilmeleri için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından belirlenen, uyulması ve uygulanması zorunlu düzenlemeler bulunmaktadır. Bu düzenlemeler sonucunda bankalar farklı ihtiyaçlar yönelik farklı kredi kullanım çeşitleri düzenlemişlerdir. Bankalar tarafından belirlenen kredi çeşitleri hazırlanırken, kredi kullanımı için başvuran kişilerin kullanım ihtiyacı, mesleği, yaşı hatta cinsiyeti gibi farklı birçok detay göz önüne alınmıştır. Çoğu banka birçok kredi çeşidi ile ilgili hizmet verebilirken bazı bankalar ise belirli kredi çeşitleri ile ilgili hizmet vermektedir. Günümüzde en çok kredi başvuruş gerçekleştirilen kredi kullanım çeşitlerinden bazılarını ise şu şekilde sıralayabiliriz; - Tüketici Kredisi, - Konut Kredisi, - Esnaf Kredisi, - Taşıt Kredisi, - KOBİ kredileri. Bu kredi kullanım çeşitleri arasında en çok tercih edilenlerden biri de tüketici kredisidir. Tüketici kredisi, düzenli bir gelire sahip olan gerçek kişilerin, ticari olmayan finansman ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik, genellikle çok yüksek miktarlarda olmayan ve belirli koşullarda geri ödenen bir kredi hizmetidir. Bu doğrultuda bankaya yapılan başvurular tüketici kredi başvurusu olarak değerlendirilir.

2022 Tüketici Kredisi Faiz Oranları

Tüketici kredisi kullanmaya karar verdiyseniz öncelikle yapmanız gereken kullanmanız gereken miktarı belirlemek. Sonrasında ise bankaların 2022 tüketici kredisi faiz oranlarına bakarak sizin için uygun olanı seçebilirsiniz. Bankaların 2022 tüketici kredisi faiz oranları ise şu şekilde;

Banka Kredi Tutarı Kredi Vade Faiz Oranı
Enpara.com 1.000 - 100.000 TL 1 - 36 Ay %1,99
FastPay 1.000 – 200.000 TL 1 – 36 Ay %2,32
Deniz Bank 1.000 – 200.000 TL 1 – 36 Ay %2,52
Yapı Kredi 1.000 – 500.000 TL 1 – 36 Ay %2,19 – 2,94
Türkiye İş Bankası 3.000 – 100.000 TL 1 – 36 Ay %2,10
Garanti BBVA 1.000 – 500.000 TL 3 – 36 Ay %2,09 - 2,73
Akbank 1.000 – 500.000 TL 1 – 36 Ay %1,93 - 2,25
TEB 1.000 – 100.000 TL 3 – 36 Ay %1,85
VakıfBank 3.000 – 100.000 TL 3 – 36 Ay %1,55

Tüketici Kredisine Kimler Başvurabilir?

Her kredi kullanımı başvurusunda olduğu gibi tüketici kredisi başvurusunda da bazı şartlara uygunluk gerekmektedir. Öncelikle bankaya tüketici kredisi başvurusu yapan kişinin reşit yani 18 yaş üstüne olması gerekmektedir. Bir sonraki en önemli şart ise gelirinizi bankaya belgeler ile sunmak. Eğer belgelenebilir bir gelir kaynağınız yok ise bankaya yaptığınız tüketici kredi kullanım başvurusu olumsuz olarak sonuçlanacaktır. Bankanın tüketici kredisi başvurusu değerleme sürecinde aradığı bir diğer şart ise sigorta girişinizin yapılmış olmasıdır. Bazı bankalar sigorta girişinin en az 3 ay önce gerçekleşmiş olmasını şart koşarken bazı bankalarda ise bu süre 6 aydır. Eğer bütün bu şartları sağlıyor iseniz bankanın değerlemeye alacağı en önemli nokta ise kredi notunuzdur. Kredi notu bütün kredi çeşitleri başvuruların en önemli kriter olarak kabul edilmektedir. Kredi notunuz ne kadar yüksek olur ise tüketici kredisi başvurusunun onaylanma ihtimali o kadar yüksek olacaktır. Aynı şekilde kredi notunuz ne kadar düşük ise başvurunuzun onaylanması ihtimali de o kadar düşüktür. Tüketici kredisi başvurusu gerçekleştirmeden önce finansal durumunuzu, kredibilitenizi, kredi raporunuzu ve de kredi notunuzu detaylı bir şekilde görüntülemek için İnterAktif Kredi’nin sizin için hazırlamış olduğu hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Böylece kredi başvurunuzu riske atmadan, hızlı bir şekilde onaylatabilirsiniz. Ayrıca kredi başvurunuz olumsuz sonuçlandıysa İnterAktif Kredi ‘de bulunan uzman kredi danışmanları sayesinde finansal durumunuzda ne gibi iyileştirmeler ve geliştirmeler yapmanız gerektiğini belirleyebilir. Böylece sizin için olumsuz sonuçlanan tüketici kredi başvurusunu sizin için olumlu hale dönüştürebilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi ile Tüketici Kredisi Aynı değil mi?

Farklı platformlarda ihtiyaç kredisi ya da tüketici kredisi olarak yazılsa da aslında ihtiyaç kredisi ve tüketici kredisi aynı kredi çeşididir. Hatta bireysel kredi olarak da adlandırılmaktadır.

Tüketici Kredisi Çekmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bankaya tüketici kredi başvurusu yapmak istiyorsanız şu belgeleri banlaya sunmanız gerekmektedir;

- Kimlik Belgesi,
- İkametgah Belgesi,
- Gelir Belgesi.

Genel olarak istenilen belgeler bu şekildedir ancak bazen bankaların kredi kullanıma şartları değişkenlik gösterebilmektedir. Buna bağlı olarak sizden farklı evraklar ya da kefilde istenebilir. İnteraktif Kredi ekibi olarak bu yazımızda tüketici kredi başvurusu nedir, 2022 tüketici kredisi faiz oranları, tüketici kredisine kimler başvurabilir, ihtiyaç kredisi ile tüketici kredisi aynı değil mi ve tüketici kredisi çekmek için gerekli evraklar nelerdir soruları hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Tüketici kredi başvurusu ve benzeri konularda detaylı bilgi sahibi olabilmek için İnteraktif Kredi Akademi’de bulunan diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.