Mortgage Kredi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Kiradan kurtulup kendi evini almak isteyenler, kendi iş yerini açma isteği olan bireysel veya şirketler bankaların verdiği kredilere başvuru yapabilirler. Konut kredisinin yanı sıra 5 adet Mortgage kredisi bulunmaktadır. Arsa satın almak ve inşaat için Mortgage kredi çeşitleri bulunmaktadır. Mortgage kredi ve konut kredisi, konutun teminat altına alınması ile verilen kredi türleridir. Konut kredisinde faizler uygulanacak faiz sabit tutulurken, Mortgage kredi sisteminde ise sabit faizin yanı sıra değişken faiz oranları da uygulanabilmektedir. İnteraktif Kredi olarak Mortgage kredi nedir, nasıl hesaplanır ve merak edilenlere yanıtlar vereceğiz.

Mortgage Kredi Hesaplama

Mortgage kredi başvurusunda kredi notu ve belgelendirilebilir gelir oldukça önemlidir. Uzun vadede yeni ev veya iş yerine sahip olmak için uzun vadede alabileceğiniz bu kredi çeşidinde öncesinde hesaplama yapabilirsiniz. Peki, Mortgage kredi hesaplama nasıl yapılır.

Ödenecek Mortgage kredi faizi, her taksit döneminde kalan ve bu şekilde yeniden belirlenen ana paraya tekrar faiz uygulanarak hesaplama yapılır.

Geri ödemeniz için plan oluşturulurken kalan konut kredisinin ana para tutarı, Mortgage kredi faiz oranı ile çarpılır ve aylık ödemeler sabitlenerek taksit tutarı belirlenir.

Ödemesi yapılan her ay sonunda Mortgage kredi faizi, aylık taksitten düşülerek kredinin anapara ödemesi hesaplanır. Kalan anapara tutarı, her taksit ödemesinde azaldığı için ödenen Mortgage kredi faiz tutarı da her taksit ile azalmaktadır.

Uzun vadede ödenen Mortgage kredisi, uygun faiz oranları ve miktarları ile kullanıcıların ev ve işyeri sahibi olmasını sağlamaktadır. Bütçenizi yormadan aylık ödeme taksitlerini planlayabilirsiniz.

Mortgage Kredisi Kimlere Verilir?

Mortgage kredisi başvurusundan sonra kredi notu, gelir durumu ve ev veya iş yerinin durumu incelenir ve bankadan cevap gelir. Mortgage kredisi kimlere verilir, kimlere bu kredi çıkar? Hayalindeki evine geçmek isteyen veya yeni iş yeri açacaklar bu krediye başvuru yapabilirler.

Mortgage kredi seçeneğine, 18-70 yaş aralığında bulunan herkes başvuru yapabilir. Bankalar uyguladıkları para ve faiz politikasına göre bu kullanıcıları değerlendirirler. Bu değerlendirme içerisinde kredi notu, gelir durumu ve uygun yaşı sağlayan kişilere Mortgage kredi verilmektedir. Kredi başvurusunda bulunmadan önce Mortgage kredi şartlarını yakından inceleyelim.

Mortgage Kredi Şartları

Mortgage kredi başvurusunun onaylanma sürecinde, bireylerin aylık taksitleri ödeyebilmesi ve ev veya işyeri durumunun kredi alabilecek düzeyde olması gerekir. Mortgage kredi şartları;

Mortgage kredisinde konutun %80’i kadar kredi verilmekte, bazı bankalarda ise bu oran %90’a çıkmaktadır.Aylık taksit ödeme tutarının hane gelirinin %50’sini geçmeyecek olması gerekir.

Konut kredisi için kredi notunun yeterli düzeyde olması gerekir. 1500 puana sahip kullanıcılara kefilsiz kredi verilirken bu koşulları sağlayamayan kullanıcılar için kefil istenebilir.

İnteraktif Kredi sayesinde mevcut mali yapınızı öğrenebilir, hangi limitte kredi alabileceğinizi ve yapmanız gerekenleri dakikalar içerisinde öğrenebilirsiniz. İnteraktif Kredi uzmanları ile bankaların en iyi Mortgage kredisi tekliflerini öğrenebilir ve almak istediğiniz krediye kolayca ulaşabilirsiniz.