Kredi notu, kişinin geçmiş banka çalışmaları ve kredi almasını etkileyen diğer faktörlerin birleştirilerek oluşturulduğu bir puanlama sistemidir. Bu sistem sizin kredi başvurunuzda bankaların en çok dikkat ettiği ve kredi değerlendirilmesi'nde önem taşıyan faktörlerden bir tanesidir.

Geçmişte kullandığınız ve şu an kullanmaya devam ettiğiniz ürünler sizin kredi notunuzu belirler. Bu kredili ürünlerdeki gecikmeleriniz, takip kayıtlarınız kullanım limitleriniz gibi bilgiler merkezi kayıt bürosunda tutulur ve talep edildiğinde bankalarla paylaşılır. Böylece siz yeni bir başvuru yaptığınız zaman banklar bu bilgilerinizi kontrol eder ve size kredi çıkıp çıkmayacağına karar verir. Tüm bu verilerin birleşmesiyle sizin kredi notunuz oluşur ve kredi notunuz düşükse genellikle bankalar kredi vermek istemez.

Düşük kredi notunuzu yükseltmek ya da şu an yüksek olan kredi notunuzu korumak sanıldığı kadar zor değildir. Bunanla alakalı yapmanız gerekenlerin tamamını internot raporu satın alarak görebilir; 3-6 aylık süreçte KKB ve kredi notunuz nasıl koruyacağınızla ilgili yol haritasına sahip olabilirsiniz.

Peki, kredi notunuzu düşüren sebepler nelerdir? Aşağıda kredi notuyla alakalı sıkça sorulan sorulardan bazılarını sizin için cevapladık.

Kredi Skorum Düşük Kredi Kullanabilir Miyim?

Her bankanın kredi değerlendirme sistemi birbirinden farklıdır. Bu yüzden kredi notunuz bir bankadan kredi almak için yeterliyken farklı bankadan kredi alması için uygun olmayabilir hatta kredi kullanması bazı bankalarda riski görünenlere farklı bir banka kredi vermek isteyebilir. Tabi durumunuz olumsuzsa bankaların size kredi vermesini sağlamak için birkaç yöntem kullanabilirsiniz bunlardan bazıları;

  • Geçmişte bankalarla yaşadığı problemlerin sebebini açıklayabilmesi
  • Prestijli bir kurumda çalışması ve gelirini yüksek belgeleyebilmesi
  • Krediye kefil eklenmesi
  • Varsa teminat eklenmesi

Kredi Skorunu Düşüren Sebepler Nelerdir?

Kredi notunuzu tüm bankacılık işlemleriniz etkiler fakat bunlar arasında kredi kullanmanızı bazı işlemleriniz daha çok etkiler. Örneğin bankalar son 6 ayda ödemelerinizi düzenli görmek ister ve bu durum kredi kullanmanızı doğrudan etkiler. Kredi notunuzu en çok etkileyen diğer kıstas takip kaydıdır geçmişte yaşadığınız idari/kanuni takip skorunuzu düşürür hatta sıfırlanmasına sebep olur. Buların dışında yüksek borçluluk ya da borçların birçok bankada dağınık olması da sizin skorunuzu düşürür.

Kredi Skorumu Nasıl Yükseltebilirim?

Kredi notunuzu yükseltmek için öncelikli olarak yapmanız gereken varsa açık takipleriniz bunları kapatmak ödemlerinizi düzenli olarak deva ettirmektedir. Bankalar açık takip olan kişilere kredi vermeye yanaşmaz bu sebeple başvuru yaparak skorunuzu daha da düşürmemenizi tavsiye ederiz. Bunun dışında limitlerinize göre banka borçluluğunuzun yüksek olması da sizin kredi notunuzu düşürür. Kredi kartlarınızı daha aktif kullanmanız ya da kullandığınız kredileri birkaç ay gecikmesiz ödemeniz sizin kredi notunuzu yükseltir.

Daha Önce Banka Çalışması Olmayanlar Nasıl Kredi Kullanabilir?

Bankalar kredi verirken sizin geçmiş ödeme düzeninize banka çalışmalarınıza yani KKB kayıtlarınıza bakar fakat bu gibi durumlarda size kredi vermek için kontrol edeceği bir bankacılık ürünü olmadığı için bankalar kredi verirken çekimser kalabilir. Kredi kullanmak istiyorsanız ve hiçbir banka çalışmanız yoksa İnteraktif Kredi uzman kadrosuyla size gerekli yönlendirmeleri yapar ve istediğiniz krediye en kısa sürede sahip olmanızı sağlar.

 

 

1 Saatte Sonuç

İNTERNOT; Kredinin Pusulası raporunuzu satın aldıktan sonra 1 saat içerisinde raporunuz hazırlanmaktadır.

Almak İstediğin Kredi Burada

Kredi alabilirmiyim diye düşünmeyin. Almak istediğiniz kredi burada.

Hızlı Destek

0850 441 1 666 numaramız sayesinde Müşteri Hizmetlerimizden 09:00-19:00 saatleri arasında hizmet alabilirsiniz.

Güvenli Ödeme

Ödemelerinizi Kredi Kartınız ile 3D Secure güvenli ödeme sistemini kullanarak yapabilirsiniz.