Kredibilite Nedir? Nasıl Sağlanır?

Kişiler, kurumlar, firmalar, işletmeler hatta bazı durumlarda devletler bile finansal ihtiyaçlarını karşılamak, satın alma gücünü arttırmak ya da yatırım yapmak için para ihtiyacı ile karşı karşıya kalabilirler. Bankalar tarafından sağlanan kredi ödemesi ise tam bu noktada finansal ihtiyaçları karşılamak için devreye girer. Kredi, en basit tanımı ile bankaların müşterilerine verdikleri borç veya ödünç para anlamına gelmektedir. Günümüzde kredi kullanmak isteyenlerin ihtiyaçları doğrultusunda farklı özelliklere sahip kredi çeşitleri bulunmaktadır. Kredi çeşitleri kredi kullanmak isteyen tarafın yaşına, sosyal statüsüne hatta cinsiyetine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ya da öğrenci kredisi günümüzde en çok kullanılan ve en çok bilinen kredi çeşitlerinden bazılarıdır. Günümüzde bütün bankalar kredi hizmeti vermektedir. Bankaya kredi için başvuru yaptığınızda banka kendisinin ödemeleri tarafınızdan alabileceğinden emin olabilmek için sizi bir değerlendirme sürecine alır. İşte tam bu değerleme sürecinde bankanın karşısına kredibilite yani güvenilirlik durumu ortaya çıkar. Kredibilite, kredi başvurusu yapan kişinin geçmiş dönem finansal hareketlerini, mevcut ödemeleri ve borçları gibi birçok konuda bankanın fikir sahibi olmasını sağlar. Kredi başvurunuz bütün bu değerlemeye göre onaylanır ve onaylanmaz. Yazımızda kredibilite ile ilgili en çok merak edilen sorular ve kredibiliteye etki eden başlıca faktörler hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Bankalar Kredibilitenizi Nasıl Anlar?

Bankaya kredi için başvurduğunuz anda sizden gerekli değerlendirmelerin yapılabilmesi için çeşitli evraklar istenir. Bütün bu evrakların yanı sıra bankalar başvurunuzla birlikte sizin kredi sicilinize ulaşır. Kredi sicilini incelemeye alan banka kredi sicilinizde yer alan geçmiş dönem borç ödemeleriniz, finansal hareketleriniz, mevcut kredi ödemeleriniz ya da borç ödemeleriniz gibi birçok bilgiye ulaşır. Bunun sonucunda ise başvuran kişinin kredi notu belirlenmiş olur. Kredi not olarak bilinen ve belirlenen bu not 1 ila 1900 arasında değişkenlik göstermektedir. Kredi notunuz ne kadar düşük olursa kredinizin onaylanma ihtimali o kadar düşük, kredi notunuz ne kadar yüksek ise kredinizin onaylanması oranı o kadar yüksek olacaktır. Bankalar kredi için başvuran müşterilerinin güvenilirliklerini yani kredibilitesini bu değerlendirmeler sonucunda anlamaktadır.

Kredibilite Nasıl Sağlanır?

Bankalara yaptığınız kredi başvurusu değerlendirme sürecinde ortaya çıkan durumlardan dolayı onaylanmayabilir. Kredi başvurularının onaylanmamasının en önemli nedenlerinden biri kredibilitenin sağlanamamasıdır. Eğer kredi başvurunuz kredibilite sağlayamadığınız için onaylanmamış ise diğer bankalara kredi için başvursanız bile yine karşınıza çıkacaktır. Bu yüzden kredi başvurularınızın onaylanması için öncelikle kredibilitenizi yükseltmeniz gerekmektedir. Kredibilitenizin düşük olmasındaki en önemli neden kredi sicilinizde geçmiş döneme ait bulunan bilgilerdir. Ayrıca mevcut kredi kartı ödemeleri ya da var ise kredi ödemeleri de kredibilitenizi etkileyen detaylar arasında yer almaktadır. Kredibilitenizi yükseltmek için bazı finansal hareketlerinizde bazı iyileştirmeler ve düzenlemeler yapabilirsiniz. Örneğin öncelikli olarak işe bütün borçlarınızı kapatarak ya da banka ile ödeme planı oluşturarak başlayabilirsiniz. Yapabileceğiniz en etkili diğer hamle ile düşük limitli bile olsa bir kredi katı kullanmak olacaktır. Kredi kartı kullanımı ve düzenli ödemeler sayesinde kredibilitenizi oldukça etkili bir biçimde yükseltebilirsiniz. Kredibilitenizi sağlamak için bankaların değerlemeye aldığı ve iyileştirmeler yapabileceğiniz durumları ise şu şekilde sıralayabiliriz;

Geçmiş Ödeme Alışkanlıklarınız

Bankaların kredibilitenizi belirlerken en çok dikkate aldığı ve değerleme de oldukça etkili olan konuların başında geçmiş dönem alışkanlıkları gelmektedir. Geçmişte bulunan ödeme alışkanlıklarınıza bakarak size verecekleri krediyi ödeyebilme beceriniz hakkında değerleme yapma şansı yakalamış olurlar. Borçlarınızı zamanında ödeyen birisi iseniz kredi başvurunuzda sorun çıkmayacaktır. Ancak geçmiş dönem ödeme alışkanlıklarınızda devamlılık ve tutarlılık yok ise kredibiliteniz bundan olumsuz etkilenecektir.

Tutarlılık

Kredi başvurularında bankaların kredibilite için değerlemeye aldığı bir diğer konu ise tutarlılıktır. Örneğin, uzun bir süre aynı işte çalışan kişi tutarlı olarak değerlendirilir ya da borçlarını zamanında ödeyen ya da uzun zamandır aynı yerde oturan insanlar da aynı şekilde. Bu durum kredibilitelerine olumlu olarak yansımaktadır.

Kredi Kullanım Geçmişiniz

Kredi başvurularında çok fazla kredi kullanmış olmanın ya da hiç kredi kullanmamış olmanın kredibilite üzerinde olumlu bir etkisi bulunmamaktadır. Aksine mevcut devam eden kredi ödemesi var ise kredibiliteyi olumsuz etkilemektedir. Aynı zamanda hiç kredi kullanmamış kişi de banka için değerleme yapabileceği bilgilerin bulunmaması demektir. Kredibilite sağlamak oldukça zorlayıcı ve emek isteyen bir süreç olabilir. Bu süreci daha etkili bir biçimde yönlendirmek için İnteraktif Kredi ‘den destek alabilirsiniz. İnteraktif Kredi kendisine sunduğunuz veriler sayesinde sizin için bir kredi raporu hazırlar. Böylece kredibilite durumunuzu net bir şekilde görebilirsiniz. Sonrasında ise size kredi danışmanlık hizmeti sunar. Uzmanlar tarafından sunulan bu hizmet sayesinde kredibilitenizi sağlayabilir istediğiniz krediye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. İnteraktif Kredi ekibi olarak bu yazımızda kredibilite nedir, nasıl sağlanır, bankalar kredibilitenizi nasıl anlar konuları hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Kredibilite nedir ve benzeri konularda detaylı bilgi sahibi olabilmek için İnteraktif Kredi Akademi’de bulunan diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.