Kredi Riski Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Kredi, bankaların acil nakit ihtiyacı olanların bu ihtiyaçlarını karşılamak için sundukları bankacılık hizmetlerinden biridir. Kişiler, kurumlar, şirketler hatta bazen devletler bile ihtiyaçları doğrultusunda para ihtiyaçlarını karşılamak, satın alma gücünü arttırmak ya da yatırım yapmak için kredi hizmetini kullanmaktadırlar. Günümüzde farklı ihtiyaçlara göre birçok farklı kredi çeşitleri bulunmaktadır. İhtiyaç kredisi, konut kredisi ya da taşıt kredisi özellikle son zamanlarda en çok tercih edilen kredi çeşitlerinden bazılarıdır. Ayrıca bankaların sunduğu kredi hizmeti para ihtiyacı olanları rahatlatan bu yüzden de bankacılık sektörünün en önemli ve gelişmesini sağlayan hizmetlerinden biridir. Finansal ihtiyaçlarınızı karşılamak için bankaya kredi için başvurduğunuzda ise banka sizden bazı şartlara uygun olmanızı bekler. Çünkü kredi kullanımı aslında bankanın size ihtiyacınız olan parayı borç olarak vermesi durumudur. Finansal bir işletme olan banka size verdiği parayı sizden geri alabileceğine dair emin olmak ister. Çünkü banka kredi verdiği kişiden verdiği parayı geri alamadığı zaman zarara uğrayacaktır ve bu bankalar için oldukça olumsuz bir durumdur. Kredi riski durumu ise tam bu noktada ortaya çıkmaktadır. Kredi riski, en basit tanımı ile kredi başvurusu yapan kişinin yani borçlunun borcunu ödeme noktasında başarısız olma ihtimalidir. Yani kredi borcunu ödeyememe riskidir. Kredi riski bankaların kredi başvurularını onaylama sürecine etki eden en önemli etkenler arasında yer almaktadır.

Bankalar Kredi Risk Oranınızı Nasıl Analiz Eder?

Bankalar kredi başvurularına onay vermek için birçok durumu değerlendirmeye alırlar. Kredi riski hesaplaması ve buna bağlı olarak belirlenen kredi skoru da bu değerleme sonuçlarına göre belirlenen önemli etkenlerdir. Bankalar tarafından oluşturulan oldukça geniş bir bilgi sistemi sayesinde bankalar kredi başvurusu yapan kişi veya kurumların bütün finansal sicillerine ulaşabilmektedir. Böylece kredi risk oranınızı hesaplayarak kredinin bankaya ödenmeme riskini en aza indirebilmektedirler. Bankalar kredi risk oranınızı hesaplarken birçok önemli bilgiyi değerlendirmeye almaktadır. Eğer daha önce kullandıysanız, kullandığınız kredi miktarı, ödeme düzeniniz, en son ne zaman kredi için başvuru yaptığınız gibi kredi kullanımı ve ödeme alışkanlıklarınız bu bilgiler arasındadır. Ayrıca bankalara bağlı olarak kullandığınız kredi kartları da ayrı bir öneme sahiptir. Özellikle de daha önce kredi başvurusunda bulunmadıysanız. Banka kredi kartı limitinizi ve hesap ekstresi ödeme alışkanlıklarınızı da değerlemeye alacaktır. Bütün bu bilgiler doğrultusunda bankalar kredi risk oranınızı analiz etmektedir.

Kredi Risk Durumunuzu İyileştirmek İçin Neler Yapmalısınız?

Kredi başvurunuz onaylanmamış işe bunun en önemli nedenlerinden biri de kredi risk durumunuz olabilir. Uygulayacağınız çeşitli yöntemler ile ise kredi risk durumunuzu iyileştirebilirsiniz. Kredi notunuzu yükseltmek için bankaya ödemeyi zamanında ve düzenli bir şekilde yapacağınızı göstermeniz gerekiyor. Bunun için ise öncelikle finansal durumunuzu bir bütün olarak göz önüne almalı ve ödeme planlarınızı gözden geçirmelisiniz. Örneğin, kredi kartı ödemelerinizde düzensizlikler varsa öncelikle onları düzenli olarak ödeyerek başlayabilirsiniz. Ya da İnteraktif Kredi’ye kredi danışmanlık başvurusunda bulunarak size özel olarak hazırlanmış finansal düzenleme ve iyileştirmeleri uygulayabilirsiniz. Ayrıca İnteraktif Kredi tarafından hazırlanan kredi raporu, kredi başvurularınız hakkında oldukça detaylı bilgiler elde etmenize yardımcı olacaktır.

Kredi risk skoru nedir?

Kredi risk skoru, bankaların kredi başvurunuz doğrultusunda yaptığı değerlendirmenin sonucu olarak risk durumunuzu gösteren bir puanlama sistemidir. Kredi risk skoru bankaların kredi başvurularını değerlendirirken karar verme sürecini etkileyen en önemli faktörler arasında yer alıyor. Kredi risk skoru değeri 0 ile 1900 puanları arasında değerlendirmeye alınıyor. Bankalar kişilere ya da kurumlara kredi vermeden önce öncelikli olarak kredi risk skoruna bakarlar. Kredi başvurusu yapan kişinin kredi risk skoru ne kadar yüksek ise kredi başvurusunun onaylanma ihtimali de o kadar yüksektir. Ancak kredi risk skoru düşük ise banka ödemeyi geri alma konusunda kendini güvende hissetmek için alternatif yöntemleri kullanmayı düşünebilir. Örneğin, ipotek, teminat ya da kefil gibi. Ayrıca kredi risk skoru da puanlama sistemine göre bankalar risk gruplarını kendi arasında sınıflandırmaktadır. Bu puanlama sistemine göre; • 0-799 Çok riskli • 800 -1299 Orta riskli • 1300-1499 Az riskli • 1500-1699 İyi • 1700-1900 Çok iyi Olarak değerlendirilmektedir.

Kredi Riski Nasıl Ölçülür?

Kredi riskinin ölçülmesindeki amaç bankanın ödeme yapılmaması ya da beklenmedik zararlara karşı güvence oluşturulmasıdır. Kredi riskinin ölçülebilmesi için ise kredi riskinin bütün detayları ile yönetilebilmesi gerekmektedir. Bankalar ise bunun için geliştirilen kredi risk ölçüm modellerini kullanmaktadırlar. İnteraktif Kredi ekibi olarak bu yazımızda kredi riski nedir, nasıl hesaplanır, bankalar kredi risk oranınızı nasıl analiz eder, kredi risk durumunuzu iyileştirmek için neler yapmalısınız, kredi risk skoru nedir ve nasıl ölçülür soruları hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Kredi riski nedir ve benzeri konularda detaylı bilgi sahibi olabilmek için İnteraktif Kredi Akademi’de bulunan diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.