Kredi Notu Öğrenmek İçin Neler Yapılır?

Kredi notu, kredi almak isteyenlerin kimliği gibidir. Kredi başvurusunda bulunan kişilerin kredi notu, kredi onaylanmasını etkilemektedir. Kredi notu, 1-1900 arasında değişen ve risk durumunu bildiren rapordur. Kredili ödeme alışkanlıkları %45, mevcut hesap ve borç durumu %32, yeni kredili ürün açılışları %5, kredi kullanım yoğunluğu %18 oranında kredi notunu etkilemektedir. Kredi notu öğrenmek için neler yapılır? Kredi notunuzu öğrenmek için birkaç yöntem bulunmaktadır, İnteraktif Kredi olarak bu yöntemleri yakından inceleyelim.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notunuzu, kredi başvurusundan önce öğrenmeniz uygun krediyi bulmak için oldukça önemlidir. Kredi notumu nasıl öğrenebilirim, diye merak ediyorsanız, öğrenme yöntemlerine bakalım.

İlk yöntem Findeks üzerinden öğrenmektir. Findeks Kredi Kayıt Bürosu’na ait bir markadır. 2021 yılı içerisinde 7 TL ücret ödeyerek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks web sitesine üye olduktan sonra dilediğiniz zaman kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Bankalar aracılığıyla kredi notunuzu öğrenmeniz de mümkündür. İnternet bankacılığı, banka şubesi ve mobil bankacılık üzerinden belirli bir ücret karşılığında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda kredi başvurusu yaptığınızda kredi notunuzu da öğrenebilirsiniz.

Size avantaj sağlayacak bir diğer sorgulama ise İnteraktif Kredi Güven Raporu’dur. Bu rapor ile sadece kredi notunuzu değil, kredi notunuzu yükseltmeniz için yapabileceklerinizi, alamadığınız kredileri ulaşmanız için yapmanız gerekenleri detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Öğrenme Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi notu öğrenme yöntemleri sayesinde hangi krediye uygun olacağınıza karar verebilirsiniz. Peki, kredi notu öğrenme kredi notunu düşürür mü, kredi almanızı etkiler mi?

Bankalardan, Findeks veya İnteraktif kredi danışmanlık hizmeti sayesinde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notu sorgulamak ve kredi notunuzu takip etmek kredi notunu düşüren durumlar arasında yer almamaktadır.

Kredi başvurusu yapmak da kredi notunuzu olumsuz yönde etkilemiyor. Fakat 3 farklı kredi başvurusu sonucunda olumsuz dönüş aldıysanız değerlendirmeleri olumsuz yönde etkilemektedir. Kredi notunuzu öğrenmek için kredi başvurusunda bulunmak son seçeneğiniz olmalıdır.

E-devletten Kredi Notu Öğrenilir Mi?

Birçok yöntem ile kredi notunuzu öğrenebilir ve bireysel kredi çeşitleri arasında size uygun olanları bulabilir ve karşılaştırma yapabilirsiniz. Yüksek risk durumunda olanların kefil ve ipotek göstermesi istenebilir. Bireyler e-Devlet’ten kredi notu öğrenebilir mi, hangi kategoriden ulaşılabilir?

E-Devlet sistemine T.C kimlik numarası ve şifre ile giriş yaptıktan sonra kredi notu “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” hizmeti üzerinden öğrenilebilir. Sayfaya giriş yaptıktan sonra “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” ya da “Çek Bilgileri” raporlarından birine bilgi edinme talebi gönderebilirsiniz.

İnteraktif Kredi danışmanlık hizmeti olarak kredi notu öğrenme yöntemleri hakkında detaylı bilgilere yer verdik. İnteraktif Kredi Güven Raporu, uzman danışmanlar tarafından hazırlanan, kredi alabilmenizi kolaylaştıran detaylı bir rapordur. Kredi notunuz, ihtiyacınız olan krediye yeterli değilse İnteraktif Kredi Güven Raporu’nu tercih edebilirsiniz.