Kredi Notu Nedir? Nasıl Hesaplanır? 

Kurumlar ve bireyler, iş için veya ihtiyacı olduğuna alan için kredi çekmektedir. Bireyler, ev kredisi, taşıt kredisi veya ihtiyaç kredisi çekerek gerekli olan parayı bankalar aracılığı ile karşılamaktadır. Kurumlar ise işyerine ekipman alırken, işletmeyi büyütürken ve çeşitli sebeplerle kredi çekebilirler. Kredi alabilmek için kredi notunuzun yeterli olması gerekir. İnteraktif kredi olarak hazırladığımız bu yazımızda kredi notu nedir, nasıl hesaplanır gibi sorulara yanıt vereceğiz. Kredi çekmek istiyorsanız ve kredi notu hakkında bilgi almak istiyorsanız sitemizi inceleyebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Kredi Notu Nedir?

Kredi alma öncesinde, interaktif Kredi gibi danışmanlık hizmeti ile almak istediğiniz krediyi alma konusunda daha emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. Peki, bankların kredi ve kredi kartı verirken inceledikleri kredi notu nedir? Kredi notu, finansal geçmişinizin toplanıp analiz edilerek ortaya çıkan puanlama sistemine verilen addır.  Kredi notunuza göre kredi borcu kapatma gücünüz, risk durumu belirlenir. Kredi notu, kredi almanız için gerekli etmenlerden bir tanesidir. Bankalarla olan ilişkileriniz, işletme veya bireysel hesaplarınız, daha önce olan kredi ödemeleriniz kredi çekme onayınızı etkileyen diğer etmenlerdir. İnteraktif Kredi gibi kredi danışmanlık hizmeti veren firmalar kredi notunuzun yanında çeşitli raporlarla farklı perspektiflerden bakarak kredi almanızı kolaylaştıran bir hizmet vermektedirler.

Kredi Notu Neden Önemli? 

Kredi almak istediğiniz kuruluşlar, bireylerin ve kurumların ihtiyaçlarına göre kredi vermek için çeşitli hesaplamalar yapmaktadır. Bankaların kredi vermesi ve kredi alınabilmesi için kredi notu neden önemlidir? Bankalar öncelikle kredi almak isteyenlerin olası risk durumunu çıkartır. Kredi ve kredi kartı gibi işlemler için başvuru yapıldığında bankaların ilk baktığı etmen kredi notunuzdur. Findeks ve banklar kredi notunuz düşükse size kredi vermek istemezler. Riskli alanda olduğunuz için kredi borcu kapatma sürecinin zor ve gecikmeli olacağını düşünürler. Kredi notunuzu daha öncesinde öğrenerek, bankalara kredi başvurusuna gitmeniz sizin için daha iyi olacaktır. İnteraktif Kredi gibi danışmanlık hizmeti veren firmalar ile kredi notunuz için yapmanız gerekenleri öğrenebilirsiniz. Kredi notunuz düşük ise bankalardan kredi alamazsınız fakat iyileştirmeler yaparak kredi almanız mümkün.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Nakit paraya ihtiyacınız olduğunda kredi alırken önemli olan etmenin kredi notu olduğundan bahsettik. Peki, bu kredi notu nasıl hesaplanır, bankalar bunu nasıl hesaplar? Kredi puanını etkileyen en önemli unsurlardan ilki bireysel kredi ve kartı ödeme alışkanlığıdır. Kredi notunu %35 oranında etkilerken kaç tane kredi ve kredi kartı ödemesi geciktirdiğiniz ve ödemeler geciktiyse bu ödemeler kaç gün gecikti, bunlar bankalar için önemlidir. İkinci olarak mevcut borç durumu kredi notunu etkilemektedir. Eğer daha önce kredi aldıysanız ve kredi borcunuz devam ediyorsa kredi notunu etkilemektedir. Bir diğer etmen, genellikle firmaların kredilerinde karşılaşılan yeni kredi alınmış olmasıdır. Kredi başvurusu yapmadan önce çok zaman geçmeden kredi aldıysanız bu kredi notunuzu etkilemektedir. Diğer etmenlerin dışında son olarak kredini etkileyen en önemli unsur ise kredi kullanım yoğunluğunuzdur. Kredi kullanım yoğunluğunuz kredi notunuzu %10 etkilemektedir. Yüzdeyi tamamlayan diğer etmenler ise müşterinin durumu ve yapılan işlemlerdir. Bu detayları bankaya gitmeden önce öğrenmek için online kredi danışmanlığına başvurabilirsiniz.

Kredi Alabilmek İçin Kredi Notum Hangi Aralıkta Olmalı?

Kredi notu, ihtiyacınız olan krediyi alabilme koşullarından bir tanesidir. Peki kredi alabilmek için kredi notum hangi aralıkta olmalı diye düşünüyorsanız işte sizlere cevabı. Kredi notunuz 1900’e ne kadar yakınsa kredi alma ihtimaliniz o kadar yüksektir. Kredi alma olasılığınızın en düşük olduğu aralık 0-699 aralığıdır. Eğer daha yüksek kredi notuna sahipseniz ve 700-1099 aralığındaysanız kefil ve ipotek göstererek kredi alabilirsiniz.  1100-1499 puan aralığı ise az risklidir ve ihtiyaç kredisi alabilirsiniz bazı bankalar yine de kefil isteyebilir. 1499 ile 1700 aralığında kefile ihtiyaç duymadan kredi başvurusu yapabilirsiniz. Son olarak 1700 ile 1900 aralığında kredi notuna sahip olan kullanıcılar rahat bir şekilde kredi çekebilme imkanına sahip olur.

İnteraktif Kredi olarak bu yazımızda kredi notu nedir, nasıl hesaplanır, etkileyen faktörleri anlatmaya çalıştık. Bankaya gitmeden önce farklı kredi notunuzun raporlarını ve kredi notunuzu yükseltmek için tavsiyeleri edinmek istediğinizde İnteraktif Kredi’yi inceleyebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.