Kredi Kayıt Bürosu K.K.B Nedir?

Günümüzde acil para ihtiyacını karşılamak isteyen kişiler, kurumlar ya da şirketler bankalara kredi başvurusunda bulunurlar. Kredi başvuru sürecinde ise karşılarına değerlendirme aşamasında kullanılan bazı terimler çıkar. Bu terimler arasında Kredi Kayıt Bürosu puanı ve Kredi Kartı Bürosu raporu terimleri ile de karşılaşırlar. Kredi Kayıt Bürosu ya da sıkça kullanılan kısaltması ile K.K.B. 11 Nisan 1195 yılında dokuz Türk bankasının katılımı ile kurulan bir kuruluştur. Bu dokuz Türk Bankası ise, Akbank, Denizbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Şekerbank, Vakıfbank, Yapı kredi ve Ziraat Bankasıdır. Kredi Kayıt Bürosu 2011 yılından itibaren ise bankalar, tüketici finansman şirketleri, faktöring, leasing ve sigorta şirketleri içinde Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkez faaliyetlerini yürüten kuruluştur.

Kredi Kayıt Bürosu Ne İşe yarar?

Kredi Kayıt Bürosu yani K.K.B. banka, faktöring, leasing, sigorta, tüketici finansman ve varlık yönetimi şirketleri gibi birçok alanda faaliyet gösteren üyelerin bulunduğu özel bir kuruluştur. Bankacılık Kanunu tarafından belirlenen düzenlemelere göre bu üyeler müşterilerine ait başta kredi bilgileri olmak üzere gerekli bütün bilgileri ve belgeleri birbirleri ile paylaşmaktadırlar. Kısacası Kredi Kayıt Bürosu bu bilgileri paylaşarak üyelerinin risk raporlarını düzenleyen ve kayıt altında tutan bir kuruluştur. Üyeler özellikle de bankalar, kredi veya kredi kartı başvurusunda bu paylaşımlara dayanarak oluşturulan K.K.B. puanı ve K.K.B. raporu ile başvuran kişi hakkında bilgi sahibi olurlar. Böylece kredi onayı için gerekli değerlemeleri yaparak en az risk ile onaylamış olurlar. Kredi Kayıt Bürosu puanı nedir? Bankaya kredi için başvurduğunuzda bankaların ilk olarak değerlemeye aldıkları bilgi Kredi Kayıt Bürosu puanınızdır. Kredi başvurusunun onaylanması için aranan en önemli şartlardan biri yüksek bir Kredi Kayıt Bürosu puanına sahip olması gerekmektedir. Kredi Kayıt Bürosu puanı, kredi notu ya da kredi puanı olarak da bilinmektedir. Kredi Kayıt Bürosu üyelerinin bilgi paylaşımı sayesinde tüketicilerin bir sicil kaydı oluşturulmaktadır. Bu sicil kaydında kredi başvurusu yapan kişinin geçmiş dönem borçları, ödeme alışkanlıkları, finansal hareketliliği gibi birçok bilgi bulunmaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda yapılan değerlendirmeler sonucunda kişiye 1 ile 1900 arasında bir puanlama yapılmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu puanı ne kadar yüksek ise kredi başvurusunun onaylanma ihtimali o kadar yüksektir. Aynı şekilde ne kadar düşük ise onaylanma ihtimali de o kadar düşüktür.

Kredi Kayıt Bürosu puanı nedir?

Kredi Kayıt Bürosu tarafından sağlanan bir diğer önemli bilgi ise Kredi Kayıt Bürosu Raporudur. Bu raporda ise kredi başvurularınız ve düzenli ödemeleriniz için size bilgilendirme yapabilecek ve ipuçları sağlayacak, güncel finansal durumunuz ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Kredi notu, bu raporda yer alan bilgiler doğrultusunda belirlenmektedir.

Kredi Kayıt Bürosu Puanı En Hızlı Nasıl Yükseltilir?

Kredi başvurularınız bir türlü onaylanmıyor ise bunun nedeni düşük kredi puanınız olabilir. Kredi puanınızı etkileyen durumları inceleyerek belirli iyileştirmeler ve düzenlemeler ile kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Ancak bunun için bütün finansal durumunuzu detaylı bir şekilde bilmeniz gerekmektedir. Kredi puanınızı en hızlı ve en etkili şekilde yükseltmek için İnteraktif Kredi’ye başvurabilirsiniz. İnteraktif Kredi, bütün finansal geçmişinizi ve mevcut durumunuzu tek bir ekranda görmenizi sağlar. Sizin için bir kredi raporu hazırlayarak kredibilite durumunuz dakikalar içinde size bildirir. En önemlisi ise konusunda uzman kredi danışmanları sayesinde istediğiniz krediye en kısa sürede ulaşmanızı sağlar. İnteraktif Kredi ekibi olarak bu yazımızda kredi kayıt bürosu nedir, ne işe yarar, kredi kayıt bürosu puanı ve raporu nedir ile kredi kayıt bürosu puanı en hızlı nasıl yükseltilir soruları hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Kredi kayıt bürosu ve benzeri konularda detaylı bilgi sahibi olabilmek için İnteraktif Kredi Akademi’de bulunan diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.