Kredi Kartı Limit Artırma Nedir? Nasıl Yapılır?

Kredi kartı kullanım kolaylığı ve pratikliği hem de sağladığı avantajlar ile günümüzde en çok tercih edilen ödeme yöntemlerinden biridir. Ayrıca pandemi dönemiyle birlikte tüketicilerin harcama alışkanlıklarının değişmesi de kredi kartı kullanımın giderek artmasındaki başlıca sebeplerden biridir. Kredi kartının her geçen gün artan kullanımı ise bankalar arasında da rekabetin oluşmasına neden olmaktadır. Taksitlendirme avantajları, ödeme kolaylıkları ile bankalar kredi kartı kullanımını daha da cazip getirmektedir. Kredi kartı kullanımı her ne kadar yaygın olsa da harcamaları düzenlemek ve tutarlılık sağlamak için banka size belirli bir limit sunmaktadır. Çünkü kredi kartı kullandığınız zaman aslında kendi paranızı değil bankadan aldığınız borç parayı harcarsınız. Banka ise aylık olarak size hesap ekstresi gönderir ve borcunuzu bankaya geri ödersiniz. Banka ise size kredi kartı verirken geri ödemeleri güvence altına almak için bir kredi limiti belirlemektedir. Böylece hem siz geliriniz kadar harcama yapabilirsiniz hem de banka geri ödemelerini almak için en az riske girmiş olur. Yazımızda ise kredi kartı limiti artırmak ile ilgili en çok merak edilen sorulardan olan kredi kartı limiti nedir, nasıl sorgulanır ve nasıl belirlenir soruları hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Kredi Kartı Limiti Nedir?

Kredi kartı için başvurunuzu yaptığınızda ve kredi kartı size ulaştığın da kredi kartı limiti ile karşılaşırsınız. Kredi kartı limiti en basit tanımı ile başvurunuzda beyan ettiğiniz bilgiler doğrultusunda kredi kartınız ile harcayabileceğiniz en üst tutar demektir. Örneğin, tarafınıza gönderilen kredi kartının, kredi kartı limitin 4.000 Türk lirası olarak belirlenmiş ise bu kredi kartı ile yapabileceğiniz maksimum harcama 4000 Türk lirasıdır. Kredi kartı başvurusu yapan kişinin aylık gelirine göre sahip olduğu kredi kartının da limiti değişebilmektedir. Kredi kartınızın limitini artırma işlemi ise aylık geliriniz doğrultusunda sadece sizin onayınıza bağlı olarak gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Eğer aylık geliriniz yasal olarak izin verilen limitin altında ise bankalar sizi arayarak limit artırma teklifinde bulunabilirler. Bu şekilde limitinizi artırabilirsiniz. Ayrıca aylık gelirinizde bir yükselme söz konusu ise bankanın aramasını beklemeden kendinizde başvurarak kredi kartı limiti artırımı talep edebilirsiniz. Banka aylık gelirinizi, ödeme düzeninizi, kredi kartı kullanım aktifliği gibi pek çok detayı değerlendirdikten sonra kredi kartı limiti artırma talebinizi değerlendirecektir.

Kredi Kartı Limiti Sorgulama

Kredi kartı limitinizi düşürmek ya da artırmak için kredi kartı limit sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Günümüzde bankacılık işlemlerini halletmenin en kolay yolu olan internet bankacılığını kullanabilirsiniz. İnternet bankacılığı kullandığınızda ekranda kredi kartınız ile ilgili detaylı bilgiler yer alacaktır. Bu bilgiler arasında kredi kartı limitinizi de bulabilirsiniz. Ayrıca kredi kartı limitinizi öğrenerek artırma ya da düşürme işlemleri için direkt olarak bankanın müşteri hizmetlerini de arayabilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir? Kredi kartı limiti bankalar tarafından belirlenirken dikkat alınan en önemli detaylardan biri başvuran kişinin aylık geliridir. İlk defa kredi kartı başvurusu yapanlar için kredi kartı limiti gelirinin 2 katı olarak belirlenir. Daha önce kredi kartı kullanmış kişilerde ise aylık gelirin 4 katına kadar kredi kartı limiti artırabilmektedir. Ayrıca banklar kredi kartı limitini belirlerken ödeme alışkanlık, borç geçmişi gibi detaylar sonucunda belirlenen kredi notunu da değerlenemeye almaktadır. İnteraktif Kredi ekibi olarak bu yazımızda kredi kartı limit artırma nedir, nasıl yapılır ve kredi kartı limiti nedir, limit sorgulama ve limit nasıl belirlenir soruları hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Kredi kartı limiti artırma ve benzeri konularda detaylı bilgi sahibi olabilmek için İnteraktif Kredi Akademi’de bulunan diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.