Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir? Nasıl Hesaplanır? Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartları günümüzde en çok tercih edilen ödeme araçları arasında ilk sırada yer almaktadır. Kredi kartları her ne kadar kullanım kolaylığı ve pratikliği sağlasalar da tutarlı harcamalar ve ödeme kolaylığı açısından dikkatli kullanılması gerekmektedir. Kredi kartının kullanımı aslında bankadan bir nevi borç para alımı üzerine kurulmuş bir sisteme dayanmaktadır. Kredi kartı sayesinde aslında sizde var olmayan bankaya ait parayı bankayla birlikte belirdiğiniz limit doğrultusunda harcarsınız. Banka ise her bir aylık dönemin sonunda size kredi kartı ile yaptığınız harcamaların detaylarını gösteren bir hesap ekstresi gönderir. Hesap ekstresinde o ay içerisinde yaptığınız harcamaların yanı sıra bankaya geri ödeyeceğiniz para miktarı, son ödeme tarihi gibi önemli bilgilendirmede yer almaktadır. Hesap ekstresinde bulunan bir diğer bilgi ise asgari ödeme tutarıdır. Kredi kartı asgari ödemesi en basit tanımı ile o döneme ait borcunuzun hesap ekstresinin son ödeme tarihine kadar ödenmesi gereken minimum ödeme miktarıdır. Kredi kartı asgari ödemesi hesaplanırken bazı kalemler hesaplanır ve ödeme miktarı buna göre belirlenir. Yazımızda kredi kartı asgari ödemesi ile ilgili en çok merak edilen sorular hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Hesap ekstresi geldiğinde kredi kartı asgari ödemesini görenlerin en çok merak ettiği soruların başında kredi kartı asgari ödeme tutarının nasıl hesaplandığı sorusu gelmektedir. Kredi kartı asgari ödeme tutarı yakın zamana kadar müşterinin kart limitine göre hazırlanan hesaplamalar ile belirleniyordu ancak 30.03.2020 tarihinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun aldığı bir karar ile kullanıcının limitinden bağımsız olarak sabit bir oran kullanılmasına karar verilmiştir. Verilen bu kararla birlikte tüm kart sahiplerinin ödemesi gereken kredi kartı asgari ücret ödeme tutarı tüm kartlar ve tüm limitler için %20 olarak belirlenmiştir. Yani hangi kredi kartını kullanıyor olursanız olun ya da limitiniz ne kadar olursa olsun sizin için hesaplanan kredi kartı asgari ücret ödeme tutarı kart limitinizin %20’si olarak hesaplanmaktadır.

Kredi Kartımın Asgari Ödemesi Geçti Ne Yapmalıyım? Ödemezsem Ne Olur?

Kredi kartı kullanıcılarının gelen hesap ekstresine bağlı olarak ödemedikleri takdir de oluşacak durumlarda en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Hesap ekstresiniz ile size iletilen kredi kartı asgari ödeme tutarı aslında ödeme kolaylığı sağlamak için oluşturulan bir sistemdir. Ancak kredi kartının asgari ödeme tutarının ödenmemesi de ödeme aracı olarak kullandığınız kredi kartının bir borçlanma aracına dönüşmesine neden olacaktır. Kredi Kartı asgari ödeme tutarını ödemediğiniz durumlarda izlenecek yollar da yine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından belirlenmiştir. Kredi kartı asgari ödemesi hesap kesim tarihinden itibaren yaklaşık 9-10 gün sonrasına kadar yapılmalıdır. Eğer son ödeme tarihini geçirirseniz aylık %2,28 gecikme faizi uygulanmaktadır. Ayrıca o döneme ait asgari ödeme tutarının dışında kalan ödeme miktarı için ise %1,98 alışveriş faizi uygulanmaktadır. Üst üste 3 kere kredi kartı asgari ödemesini yapmadığınız takdirde kredi kartları kullanıma kapanacaktır.

Kredi Kartımın Sadece Asgari Tutarını Ödersem Ne Olur?

Hesap ekstreniz geldiğinde borcunuzu tamamen ödemezseniz gecikme faizi uygulanmaktadır. Ancak sadece asgari tutarı ödemeniz durumunda akdi faiz uygulanmaktadır. Akdi faiz, gecikme faizinden daha düşük bir orana sahiptir. Ancak her ne kadar düşük olsa da üst üste birkaç dönem sadece asgari tutarı ödemek işleyen akdi faiziyle birlikte borcunuzun daha da çoğalmasına neden olur. Çünkü asgari ödeme tutarı dışında kalan miktarda bir sonraki döneme faiz uygulanarak aktarılır.

Kredi Kartı Asgari Tutarı Kredi Notumu Etkiler Mi?

Genel düşünce her ne kadar gelen hesap ekstresinde sadece kredi kartı asgari ödeme tutarını ödemenin kredi notunu etkilediği şeklinde olsa da sadece asgari tutarı ödemek kredi notunu etkilememektedir. Hatta kredi kartı borcunu hiç ödememektense en azından sadece asgari tutarı ödemek kredi notunuza olumlu olarak yansıyacaktır. İnteraktif Kredi ekibi olarak bu yazımızda kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir, nasıl hesaplanır, sadece asgari ödersem ne olur ve asgari tutar kredi notunu etkiler mi konuları hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Kredi kartı asgari ödemesi ve benzeri konularda detaylı bilgi sahibi olabilmek için İnteraktif Kredi Akademi’de bulunan diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.