Kredi Hesaplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nakit ihtiyacını karşılamak için bankalar bireylere kredi vermektedir. Bireysel krediler ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi olarak 3 başlıkta toplanmaktadır. İhtiyacınıza göre ve hayalinizi gerçekleştirmek için kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Giderlerinizi karşılamak veya küçük borçlarınızı kapatmak için ihtiyaç kredisi, yeni ev almak için konut kredisi ve 0 km veya ikinci el araba alabilmek için kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bankalar, kredi başvurusu yapan kullanıcıları inceler ve başvurunun onaylanıp onaylanmadığını bildirirler. İnteraktif Kredi olarak hazırladığımız bu yazımızda kredi hesaplarken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgilere yer vereceğiz. Kredi danışmanlık hizmetimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kredi Notunuzun Yüksek Olması

İhtiyacınız olan bireysel kredi başvurusu öncesinde hesaplama yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli husus kredi notudur. Bankalar sizleri incelediklerinde kredi notunuza ve gelirinize önem verirler. Kredi notunuzun yüksek olması almak istediğiniz kredinin daha kolay onaylanmasını sağlamaktadır. Kredi notunuzun yüksek olması kredi alma ihtimalini arttırır. Kredi notu 0 olması, bankalar için belirsizlik anlamına gelmektedir. Düzenli ödeme alışkanlığınızı, kredi ödemeleriniz, kullandığınız kartlar hakkında bilgi alamazlar ve bu yüzden kredi alamayabilirsiniz. Kredi notu 1500 ile 1900 arasında olan bireyler daha kolay kredi alabilirler.

Kredi Hesaplamada Yıllık Maliyet Oranı

Kredi hesaplaması yapan bireyler için giderler ve ödeyecekleri miktarlar oldukça önemlidir. Kredi hesaplama yaparken kredi miktarı vade ve faiz oranı ile hesaplanarak yapılır. Aynı zamanda yıllık maliyet hesaplaması yapılır. Yolluk maliyet aldığınız miktar ile geri ödeyeceğiniz miktar arasındaki farktır. Kredilerin maliyetlerini belirleyen etmenler arasında dosya masrafı, sigorta, kredi tahsis ücreti gibi maliyet kalemleri yer almaktadır.

Düşük faiz oranlı kredi almak istediğinizde bu ek maliyetler çok olabilir bunun için kredi hesaplamada yıllık maliyet oranı oldukça önemlidir. Bu hesaplamada ek giderler, vergiler, masraflar toplanarak efektif faiz oranı elde edilir ve sonrasında 12 ile çarpılarak yıllık maliyet oranı elde edilir. Hesaplamaları kendiniz yapmak zorunda değilsiniz İnteraktif Kredi olarak yıllık maliyet oranını sizler için hesaplıyoruz, kredi vade ve tutarına göre gerekli giderleri sizlere sunmaktayız.

Kredi Türlerine Göre Kredi Hesaplama

Krediler nakit ihtiyacınızı karşılamak veya yatırım yapmak için kullanılabilir. Hesaplama yaparken kredi türlerine göre kredi hesaplama yapmak gerekmektedir. Bunun nedeni ise kredi çeşitlerinde farklı faiz oranları, miktarları ve vadeleri değişmektedir.

İhtiyaç kredisi almak istediğinizde kredi tutarı ve vadesi üzerinden yapılır. Her taksit döneminde kalan anapara ile faiz oranı çarpılarak ödenmesi gereken faiz tutarı belirlenir. Taksit ödemesinin anapara tutarı, kalan anapara tutarından çıkarılır. Ödemeler bitene kadar bu işlem devam eder.

Konut kredisine baktığımızda, konutun belirli bir kısmı nakit olarak verilir. Konutu almak için geri kalan miktar için kredi başvurusunda bulunulur. Ödeme planı oluşturulurken konut kredisi anapara tutarı konut kredisi faiz oranı ile çarpılır ve aylık ödemeler sabitlenerek taksit tutarı belirlenir.

Taşıt kredisinde ise aracın sıfır veya ikinci el olma durumu oldukça önemlidir. Kilometre ve kullanılacak kredi miktarı, vade süresi taşıt kredisinin faiz oranını değişmektedir. Tüm kredi çeşitlerini detaylı öğrenmek için İnteraktif Kredi üzerinden fırsatları karşılaştırabilirsiniz.

Kredi Aylık Taksit Tutarı

Kredi almak ve hesaplamasını yapmak için gelirinizin ve ödeyebilme gücünüz önemlidir. Kredi aylık taksit tutarı ödeyebileceğiniz miktarda olmalıdır. Kredi taksitini anapara, faiz ve vergiler oluşturmaktadır. Kredi çeşitlerinde vadeler ve aylık ödemeler değişiklik göstermektedir. Kredi hesaplaması yapılırken geliriniz oldukça önemlidir. Belgelendirilebilir gelirinize göre aylık taksit ödemeleri ve hangi krediye uygun olduğunuz belirlenir. Onlarca bankanın taksit tutarlarını görmek, kredi hesaplama yapmak için İnteraktif Kredi üzerinden hizmet alabilirsiniz. Nakit ihtiyacınızı karşılamak veya yatırım yapmak için kredilere başvurusu yapma sürecinde danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.