Kredi Hesaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

Krediler, nakit ihtiyacını karşılamak için bankaların kullanıcılara verdiği ödemelerdir. Krediler, ticari, kurumsal ve bireysel olmak üzere incelenmektedir. Bireysel krediler içerisinde ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi bulunmaktadır. İhtiyaç türüne göre bu kredilere başvuru yapılabilmektedir. Kredi kullanmak isteyenler ihtiyaçlarını gidermek, yatırım yapmak veya yeni ev, araba almak için bankalara kredi başvurusu yaparlar. Kredi başvurusunda bankalar bu başvuruları detaylı incelerler. Bu inceleme içerisinde kullanıcıların kredi notu, gelir durumu ve ipotek varsa bunlar incelenir ve kredinin onaylanıp onaylanmadığı belirlenir. Başvuru yapmadan önce kredi hesaplaması yapmanız gerekir. Bu işlemi yapmak uzun sürebilir bunun için hesaplama araçlarını kullanabilir ve İnteraktif Kredi danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Kredi Hesaplama Ne İşe Yarar?

Bankalara kredi başvurusu yapmadan önce kredi türüne göre hesaplamak gerekir. Kredi hesaplama ne işe yarar? İnteraktif Kredi üzerinden kredi hesaplaması yaparak bankaların sunduğu güncel faiz oranlarını öğrenebilir ve bu faiz oranlarına göre aylık taksit ödemelerinizin ne kadar olacağı ile toplam geri ödemenizin ne kadar olacağını öğrenebilirsiniz

Ayrıca kredi hesaplaması yaparak bankaların krediler için sundukları kredi faiz oranlarının karşılaştırmasını yapabilir ve bütçeniz için en doğru kredi ürününü kolayca, şube şube gezmeye gerek kalmadan seçebilirsiniz. Dilerseniz yine şubeye gitmenize gerek kalmadan online kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kredi başvurusunu direkt bankaya yaptığınızda başvurunuz onaylanmayabilir. Bütçenize uygun vade, faiz ve geri ödeme miktarı sunan bankaları incelemek için İnteraktif Kredi’yi kullanabilirsiniz. İnteraktif Kredi, kredi başvurusu yapacakmışsınız gibi sizi inceler ve eksizlerinizi sizlere iletir ve bu sayede onaylanma süreciniz kolaylaşır.

Kredi Hesaplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler (Not: maddeler şeklinde yazmanız rica ederiz.)

Kredi hesaplaması yaparken bankaların tekliflerini değerlendirmeniz gerekir. Dönemsel olarak bankalar sizlere özel fırsat ve teklif sunabilirler. Faiz oranları en temel faktördür bunlarla birlikte, vade süresi, kredi dosya masrafı gibi unsurlar incelenmelidir. Peki, kredi hesaplarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir;

  • Kredi faiz hesaplama yapmak gerekir. Mobil ve internet bankacılık üzerinden bankaların kredi faiz oranlarını inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda kredi hesaplama araçları ile onlarca bankanın kredi faiz oranlarını görebilirsiniz. Aylık taksit ödemesi ve geri ödemeleri belirleyen en önemli etken faiz oranlarıdır.
  • Kredi türüne göre faiz oranları değişiklik gösterir ve kredi olanaklarını değerlendirmek gerekir. İhtiyaç kredisi, konut kredisi ve araç kredilerinde en uygun kredi olanağını değerlendirmek gerekir. Kredi türlerine göre vadeler kısa, orta ve uzun vade olarak krediler sunulmaktadır.
  • Kredi vadelerini incelemek gerekir. Kredi çeşidine göre vadeler şekillenmektedir. Bütçenizi yormadan ödeyebileceğiniz aylık taksit tutarını belirlemek ve ona uygun kredilere başvurmak kredi hesaplamasında oldukça önemlidir. İhtiyaç kredilerinde genellikle 12 ay veya 24 ay vade seçeneği sunulur. Konut kredilerinde ise daha çok 60 ay ve daha üzeri vade seçenekleri sunulur. Taşıt kredilerinde ise aracın kilometre durumuna göre değişmektedir.
  • Kredi alabilmek için bankaların dikkat ettiği en önemli husus kredi notu ve belgelendirilebilir gelirdir. Kredinizin onaylanması için kredi notunuzun kredilere yeterli olmalıdır. Aynı zamanda kredi aylık ve dönemsel geri ödemeleri gelirinizin yarısını geçmemesi gerekir. İnteraktif Kredi sizin kredi notunuzda iyileştirmeler yapabilmek için sizlere çeşitli raporlar sunmaktadır.

Kredi Hesaplama Formülü

Kredi hesaplama araçları ile karşılaştırma ve başvuru işlemlerinizi yapabilirsiniz. Kredi hesaplamalarında kullanılan güncel kredi faiz oranlarını, İnteraktif Kredi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Faiz oranı girerek kredi hesaplama: Banka faiz oranları, kredi hesaplamasındaki temel unsurlardan birisidir. Genellikle kredi başvurusu yapacak olan kullanıcılarımız öncelikle banka faiz oranlarına bakarlar. Faiz oranı, aylık taksitlerinizi ve toplam geri ödeme tutarını direkt etkiler. Ancak faiz oranına göre kredi hesaplama tek başına belirleyici değildir.

Vade süresi belirleme: Vade süresi çoğu zaman kredinin faiz oranını da belirler. Eğer kredinizin vade süresi kısa ise muhtemelen faiz oranınız da düşük olacaktır. Vade süresi uzadıkça faiz oranı da yükselecektir. Özellikle konut kredisi hesaplaması yaparken faiz oranı son derece önemlidir

Kredi türlerine göre kredi hesaplama formülü değişmektedir. İhtiyaç, konut ve taşıt kredisinde hesaplama formülü değişiklik göstermektedir.

Yıllık maliyet oranı: Yıllık maliyet oranı, kredi araştırırken en dikkat etmeniz gereken nokta. Yıllık maliyet oranı, tüm maliyet tutarlarını içeren orandır ve kredinin size ne kadara mâl olacağını gösterir.

İhtiyaç kredisi hesaplama formülü bankaların para ve faiz oranlarına göre değişmektedir. Merkez Bankası’nın açıkladığı faiz oranları belirlense de bankalara göre vade ve kredi miktarı değişmektedir.

İhtiyaç Kredisi Hesaplama

Kredi başvurularında kredi onaylanma ihtimali en fazla olan kredi, ihtiyaç kredisidir. İhtiyaç kredisi miktar olarak daha az olduğu için ve vadesi 36 aya kadar olduğu için bankalar kullanıcılara daha kolay verebilirler. İhtiyaç kredisi hesaplama, kredi tutarı ve vadesi üzerinden yapılır. Her taksit döneminde kalan anapara ile faiz oranı çarpılarak ödenmesi gereken faiz tutarı belirlenir. Taksit ödemesinin anapara tutarı, kalan anapara tutarından çıkarılır. Bu işlem kredinin anapara tutarı sıfırlanana kadar tekrar eder. Bu işlem sonucunda aylık taksit ödemeleri sabitlenerek kredi ödeme planı oluşturulur. Kredi ödemelerinde her taksitte daha düşük faiz ödenir. Çünkü kalan anapara tutarı her ödemeden sonra düşer.

Taşıt Kredisi Hesaplama

Hayalinizdeki ve ihtiyacınız olan aracı almak için taşıt kredisine başvuru yapabilirsiniz. İnteraktif Kredi üzerinden taşıt kredisi hesaplaması yaparken aracınızın 0 km mi 2. El mi olduğu bilgisi önem arz etmektedir. Almak istediğiniz aracın kilometre durumu dışında kullanılacak kredi miktarı ve vade süresi taşıt kredisinin faiz oranını değiştirmektedir.

Satın almak istediğiniz arabanın, araç kredisinin geri ödemesi süresince, başvuruda bulunduğunuz bankanın ipoteği altında olacağıdır. Yani son taşıt kredisi taksitini ödenmeden araç üzerinde tam hakka sahip olamazsınız. Örneğin aracınızı satmak isterseniz, önce bankanın onayını almanız gerekir.

Konut Kredisi Hesaplama

Son olarak bireysel kredi içerisinde konut kredisi yer almaktadır. Konut kredisi hesaplama işlemi, ödenecek konut kredisi faizi, her taksit döneminde kalan anaparaya tekrar faiz uygulanarak hesaplanır.

Ödeme planı oluştururken kalan konut kredisi anapara tutarı konut kredisi faiz oranı ile çarpılır, aylık ödemeler sabitlenerek konut kredisi taksit tutarı belirlenir.

Her ay ödenecek konut kredisi faizi aylık taksitten düşülerek konut kredisi anapara ödemesi hesaplanır. Kalan ana para tutarı her taksit ödemesinde azaldığı için ödenen konut kredisi faiz tutarı da her taksit ile azalır.

Konut kredisinde banka konut için ipotek isteyebilir, istenilen ipotek şartlarını incelemek gerekir.

Bu kredi çeşitleri içerisinde bankanızdan başvuru yapmak istediğinizde size özel kampanya ve fırsatlar sunulabilir. Onlarca bankanın teklifini karşılaştırmak için İnteraktif Kredi hesaplama araçlarını kullanabilirsiniz.

Kredi Hesaplama Araçları

Kredi almak istediğinizde ihtiyacınıza yönelik kredileri bankaların çeşitli kanallarından kredi hesaplaması yapabilirsiniz. Kredi karşılaştırması için bankaların şubelerinde, müşteri hizmetlerinde beklemeniz veya her bankanın uygulamasını telefonunuza veya bilgisayarınıza indirmeniz gerekir. İnteraktif Kredi hesaplama araçları bu uğraşa girmeden sizler için en uygun ihtiyaç kredisini, konut kredisini, taşıt kredisini sizlere göstermektedir.

İnteraktif Kredi hesaplama aracı sayesinde onlarca bankanın teklifini inceleyebilirsiniz. İnteraktif Kredi, 2015 yılında KKB Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. ile Findeks İş Ortağı olarak kredi raporlarını, ihtiyaca yönelik koşullarla birleştirerek nasıl kaynak yaratabileceğiniz konusunda teknolojik çözümler sunmaktadır.

İnteraktif Kredi raporları ile Findeks raporunuzu, bankaların aradığı koşullarla birleştirerek, kredi alma ihtimalinizi, limitlerinizi hesaplıyor, varsa kredi sicilinizdeki engelleri ve bunları aşabileceğiniz sonraki adımları belirleyip, nasıl kredi alacağınızı İnteraktif Kredi Güven Raporu’yla öğrenirsiniz. Böylelikle banka banka dolaşmaya gerek kalmadan krediniz için pazarlık edebilirsiniz.

Beni takip et raporunda ise kredi notunuz düşük olduğunda yaptığınız iyileştirmeli aydan aya takip edebilirsiniz.

Kredi Hesaplamada Kredi Notunun Önemi

Kredi hesaplaması yaparken onlarca bankanın teklifini karşılaştırabilmek için kredi hesaplama araçlarını kullanabilir veya bankalarda kredi hesaplaması yapabilirsiniz. Kredi başvurusu sonrasında bankalar kredi başvurusu yapan kullanıcıları detaylı bir şekilde incelerler. Bu inceleme içerisinde en önemli etmenler kredi notu ve belgelendirilebilir gelirdir. Gelir düzeyi yüksek olan kullanıcılar kredi notu düşük olsa bile kredi alma ihtimali olabilir.

Kredi hesaplama sırasında kredi notunun önemi nedir; kredi notu kredi alma ihtimalinizi etkileyen en önemli unsurdur.

Kredi notunun "0" olması: Bankalarla hiç kredi/kredi kartı çalışmasının olmadığı veya 5 yıldır aktif çalışma olmadığı anlamına gelir.

Kredi notunun 1 ila 699 arasında olması: Genel olarak son 5 yıl içerisinde bankalarla kredi/kredi kartı çalışmasında düzensizlik olması, gelirine oranla fazla kredi borcu veya yasal/idari takip durumu anlamına gelir.

Kredi notunun 700 ila 1099 arasında olması: Genel olarak son 5 yıl içerisinde bankalarla kredi/kedi kartı çalışmasında düzensizlik olması veya gelirine oranla fazla kredi borcunun olması anlamına gelir.

Kredi notunun 1100 ila 1499 arasında olması: Genel olarak yakın bir dönemde bankalarla kredi/kredi/kartı çalışmasında kısa vadeli düzensizlik, gelirine oranla fazla kredi borcunun olması veya riskli olan kredi notunda son dönemde toparlanma anlamına gelir.

Kredi notunun 1500 ila 1699 arasında olması: Genel olarak yakın bir dönemde bankalarla kredi/kredi kartı çalışmasının düzgün olması ve kredi/kredi kartı borcunu ödeyebilecek yasal gelire sahip olması anlamına gelir.

Kredi notunun 1700 ila 1900 arasında olması: Genel olarak son 5 yıl içerisinde bankalarla kredi/kredi kartı çalışmasının düzgün olması ve kredi/kredi kartı borcunun gelirine göre çok düşük veya olmaması anlamına gelir.

Kredi Notu Hesaplama

Kredi hesaplama işlemi yaparken kredi notunuzu hesaplamanız gerekir. Peki, kredi notu hesaplama işlemi nasıl yapılmaktadır. Kredi notu, bireylerin bankalarla olan ilişkilerini, ödeme alışkanlıklarını belirlemektedir. Bunlara detaylı olarak baktığımızda;

Kredili ürün ödemelerinin zamanında yapılması kredi notunu yükseltir. Ödemelerin son ödeme tarihinden sonra yapılması, kredi notunu olumsuz etkileyen nedenlerin başında gelmektedir. Kredi notunun %45’ini oluşturur.

İyi ve kötü kapanmış krediler, teminatlı veya teminatsız mevcut borç bakiyeleri ve limitler dikkate alınarak hesaplamaya dahil edilmektedir. Kredi Notunun %32’sini oluşturur.

Henüz ödeme performansı belirli olmamakla birlikte yakın zamanda alınan krediler, kişinin risklilik oranını arttıran bir unsurdur. Kredi notunun %5’ini oluşturur.

Kredi kullanan ve düzenli ödeme geçmişine sahip olan bir kişinin kredi notu, hiç kredi kullanmayan ya da az kullanan bir kişiye göre daha yüksek olabilir. Kredi Notunun %18’ini oluşturur

Kredi Faizi Hesaplama

Kredi hesaplama yapılırken bankaların uyguladığı faiz ve para politikası incelenmelidir. Bankalar, Merkez Bankası’nın yayınladığı kredi faizi bankalara göre değişebilir. Bunun nedeni kredi notu, gelir durumu ve kredi çeşidi olabilir. Bunlarla birlikte birçok etmen kredi faizini etkilemektedir. Kredi faizi hesaplama araçları sayesinde onlarca bankanın teklifini inceleyebilir, karşılaştırabilir ve en uygun krediyi seçebilirsiniz.

Kredinizin her aşamasında yanınızda olmaya devam ediyoruz. İnteraktif Kredi Güven Raporu'yla krediniz için bir ön onay aldığınızda size özel bir müşteri danışmanı atarız. Danışmanınız sizi arayarak önce kredinin tüm süreçleri hakkında bilgilendirir. Oluşabilecek masraf, faiz, işlem aşamaları hakkında sizden onay aldıktan sonra evraklarınızı bankalara iletmek üzere talep eder. Size kredi vereceğini ön gördüğümüz bankaları masraf ve faiz durumlarına göre sıralar. Sizin için en avantajlı olabileceğini düşündüğümüz bankadan başlayarak başvurunuzu yaparız.

Düşük bir ihtimal olsa da onaylanmayan hiçbir kredi için herhangi bir ödeme yapmazsınız. Bu durumda danışmanınız sizi arayarak bankalarla geçen görüşmeler dahilinde neden onaylanmadığını ve en yakın ne zaman, neleri yaparsak onaylanacağını anlatır.