Kredi Faiz Oranları Nasıl Hesaplanır?

Bankalar, kredi veren resmî kurumlardır ve kullanıcıların ihtiyacına göre kredi verirler. Bireysel kredi çeşitleri içerisinde yer alan ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi yer almaktadır. Bireyler, ihtiyaçları doğrultusunda veya yatırım yapmak için bankalara başvuru yapabilirler. Başvuru sürecinde bankalar kullanıcıların kredi almaya uygun olup olmadığını incelerler. Bu inceleme sürecinde kredi notu ve gelir durumu oldukça önemlidir. Kredi alınmak istenen miktar, kredi türü, kredi faiz oranları ve kredi vadeleri incelenir ve bankalar kredinin onaylanıp onaylanmadığı açıklanır. İnteraktif Kredi olarak hazırladığımız bu yazımızda kredi faiz oranları nasıl hesaplanır, formülü nedir ve kullanabileceğiniz araçlar hakkında bilgilere yer vereceğiz.

Kredi Faiz Oranı Hesaplama Formülü Nedir?

Kredi alınmak istendiğinde ihtiyaç olunan kredi çeşidine başvuru yapılır. Başvuru yapmadan önce bütçenize uygun kredi faiz hesaplaması yapılması gerekmektedir. Peki, kredi faiz oranı hesaplama formülü nedir? Bireysel kredi çeşitleri içerisinde ihtiyaç, taşıt ve konut kredileri yer almaktadır.

Alınabilecek kredi tutarı bir formüle dayanır. Kredi hesaplama faiz oranı girerek ve almak istenilen kredi tutarı kredi notu ve gelir durumuna göre belirlenir. Kredi faizi her ödeme döneminde kalan anaparaya tekrar faiz uygulanarak hesaplanmaktadır. Bunun için kalan anapara ile kredi faiz oranı çarpılır ve BSMV, KKDF gibi vergiler dahil edilir. Sonrasında ise her ay ödenecek kredi faizi ve vergiler aylık taksitten düşülerek kredi anapara ödemesi hesaplanır.

Kredi faiz oranları bankaların para ve faiz politikasına göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda kullanılacak miktar, vade ve kredi türü kredilerin faizlerini şekillendirirler.

Faiz Oranlarını Girerek Hesaplama Araçları

Kredi hesaplaması yapmak için bankaların şubelerinden, internet bankacılığından, çağrı merkezlerinden, mobil bankacılıktan başvuru yapılabilir. Bunlarla birlikte faiz oranlarını girerek hesaplama araçları sayesinde onlarca bankanın faiz ve vadelerini görebilirsiniz. İnteraktif Kredi hesaplama aracı sayesinde şube şube gezmeden, çağrı merkezlerinde beklemeden, uygulama indirmeye kalmadan onlarca bankanın teklifini inceleyip, karşılaştırabilirsiniz.

2015 yılında KKB Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. ile Findeks İş Ortağı olarak kredi raporlarını, ihtiyaca yönelik koşullarla birleştirerek nasıl kaynak yaratabileceğiniz konusunda teknolojik çözümler sunmaktadır. En uygun krediyi bu sayede kolaylıkla alabilirsiniz.