Kredi Başvurusu Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bireyler bazı masraflarını karşılamak, hayallerini gerçekleştirmek veya yatırım yapmak için kredi çekebilirler. Bireysel ihtiyaç kredileri içerisinde ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi yer almaktadır. Tüm bu krediler bankaların kullanıcılara sunduğu kredilerdir ve onların ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulmuştur. Bankalar, kredi başvurusu yapan kullanıcıları detaylı inceler ve kredinin onaylanıp onaylanmadığını bireylere iletirler. Kredi başvurusu yapmadan önce dikkat edilmesi gerekenler hakkında İnteraktif Kredi olarak detaylıca anlatmak istedik. Daha fazla bilgi almak için ürün ve hizmetlerimizi inceleyebilirsiniz.

Kredi Notunuz

Bankaların para ve faiz politikalarına göre şekillenen kredi miktarları, faizleri ve vadeleri bulunmaktadır. İhtiyaca göre kredi başvurusu yapıldığında bankalar her şeyden önce oluşturdukları politikalara göre inceleme yaparlar. Bankalar, kullanıcıların kredi puanı ve gelir düzeyini araştırırlar. Kredi notunuz yüksek ise kredinizin onaylanma ihtimali de yüksektir. Kredi raporu; kredili ürün ödeme alışkanlıkları, mevcut hesap ve borç durumu, yeni kredili ürün açılışları, kredi kullanım yoğunluğu baz alınarak oluşturulan bir rapordur. Sonuç olarak siz de kredi notu yüksek olan biriyseniz, daha yüksek kredilere başvuru yapabilir ve birçok fırsattan faydalanabilirsiniz. Kredi notunuz sıfır veya düşükse kredi alma ihtimaliniz de buna bağlı olarak düşük bir ihtimal olacaktır. Bu noktada İnteraktif Kredi sizleri farklı perspektiflerden inceleyerek kredi raporlarıyla kredi notunuzun artması için bilgiler vermektedir.

Bankalarla Aranızdaki İlişki

Kredi almak istediğinizde onlarca bankayı karşılaştırmanız gerekir. Kredi başvurusunun onaylanması için düzenli ödeme alışkanlığınızın olması ve bankalarla aranızdaki ilişki oldukça önemlidir. Bankaların kara listesinde olan kullanıcıların kredi alması oldukça zordur. Bunlarla birlikte kredi kartı veya daha öncesinde kredi kullandığınız banka varsa bankanın size kredi verme ihtimali yüksektir. Bankalarla aranızdaki ilişki kredi onaylanma sürecini etkileyen önemli bir unsurdur. Bankalarla olan ilişkilerinizi iyileştirmek için kredi kartı kullanmaya başlayabilirsiniz. Daha önce çalıştığınız bankalar dönemsel olarak sizlere özel teklifler ve kampanyalar sunarlar.

Kredi Türlerine Göre Gereken Şartlar

Bireysel ihtiyaç kredileri içerisinde kullanıcılara ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi verilmektedir. İhtiyaçlarınıza göre, yatırım hedefinize göre bu kredi çeşitlerine başvuru yapabilirsiniz. Kredi başvurusu için kredi türlerine göre gereken şartlar farklı olabilir. Aynı zamanda kredi kullanmak istediğiniz bankaların politikalarına göre de bu şartlar değişiklik gösterebilir.

  • İhtiyaç kredisi için gerekli şartlara baktığımızda; kredi notunuz düşük olsa bile düşük miktardaki ihtiyaç kredisi için başvuru yapabilirsiniz. Bununla birlikte gelir belgesi, özel sektör çalışanları ve memurlar için maaş bordrosu, emekliler için ise hesap cüzdanı yeterlidir.
  • Taşıt kredisi için gereken şartlar; taşıt kredisi kullanacaksanız 18 yaşını doldurmuş olmanız, aktif SGK kaydınızın bulunması ve bu kaydın en az 6 aylık olması, taşıtınızın üzerinde herhangi bir ipotek olmaması, kredi puanınızın yeterli olması ve gelirinizin kredi taksit ödemelerini karşılayabilmesi gerekmektedir.
  • Konut kredisi için gereken şartlar; yine 18 yaşından büyük, bir başka deyişle reşit olmanız, evinizin detaylarının başvuru dosyasında yer alması gerekir, gelirinizin aylık ödemelerinizden daha fazla olması, kredi notunuzun yüksek olması, evinizin %25’inin tarafınızdan ödenebilecek düzeyde olmasıdır. Bireyler evli ise ipotek için eş onayı istenmektedir.

Kredi başvurusu yaparken onlarca bankanın teklifini karşılaştırabileceğiniz İnteraktif Kredi danışmanlık hizmetini kullanabilirsiniz. Kredi raporu başvurunuzu buradan yapabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak İnteraktif Kredi, çeşitli raporlarla kredi alabilmeniz için tavsiyeler vermektedir. Saniyeler içinde kredi başvurusunda bulunabileceğiniz başvuru merkezinden onlarca bankanın teklifini karşılaştırabilirsiniz.