Konut Kredisi Nedir? Konut Kredisi Başvurusu İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Bankaların sunduğu kredi hizmeti, banka tarafından müşterilerine sağladığı borç ya da ödünç para anlamına gelmektedir. Finansal anlamda sıkıntı çeken ve para ihtiyacı duyan kişiler, kurumlar, şirketler ya da firmalar finansal sıkıntılarını çözebilmek için kredi kullanımı değerlendirirler. Farklı kişi ve kurumların farklı ihtiyaçlarına yönelik kredi çeşitleri bulunmaktadır. Bu kredi çeşitleri, kullanım ihtiyacı, yaş hatta cinsiyet göre bile değişebilmektedir. Kredi çeşitleri arasında ise tüketici kredisi, konut kredisi, öğrenci kredisi ya da evlilik kredisi en çok tercih edilen kredi çeşitlerinden biridir. Bankaların sunduğu kredi hizmeti sayesinde birçok kişi acil nakit ihtiyacını karşılayabilmekte ya da ihtiyacına göre satın alma gücünü artırabilmektedir. Kredi kullanımın tercih edilmesindeki bir diğer neden ise geleceği yönelik yatırımda bulunmaktadır. Birikimlerinizi korumak ya da arttırmak için yatırım yapmak en doğru ve etkili yöntemlerden biridir. Yapılan araştırmalara en az risk faktörüne sahip olan yatırım aracı ise gayrimenkul yatırımıdır. Özellikle de konut sahibi olmak herkesin güvenerek kullandığı yatırım yöntemlerinden biridir. Ancak finansal durumunuz konut sahibi olmaya ya da yatırım yapmaya elverişli olmayabilir. Bankalar bu ihtiyaç doğrultusunda konut sahibi olmak isteyenler için konut kredisi hizmeti sunmaktadır. Banka tarafından zorunlu tutulan şartlara uyan herkes konut kredisi kullanarak istediği konuta kavuşabilmektedir. Yazımızda konut kredisi ile ilgili en çok merak edilen sorulardan olan konut kredisi nedir, nasıl hesaplanır, konut kredisi ile ev nasıl satın alınır ve hangi evraklar gereklidir soruları hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi en basit tanımı ile ev satın almak için ihtiyaç duyduğunuz paraya ulaşmanızı sağlayan bir kredi hizmetidir. Bir kira derdinden kurtularak eve sahip olmak ya da geleceğini garanti altına almak için bir ev almanın hayalini kurar. Ancak bazı durumlarda ev satın almak için gerekli finansal durum yeterli olmayabilir. İşte tam bu aşamada devreye kullanabileceğiniz konut kredisi girer. Geçmiş zamanlarda ev almak isteyenler ihtiyaç kredisine başvururlardı. Ancak ihtiyaç doğrultusunda yapılan düzenlemelere göre hazırlanan konut kredisi, ev almak isteyenlerin çok daha hızlı ve kolay bir şekilde kredi kullanmasını sağladı. 2007’de yasalaşan Mortgage Yasası’yla birlikte tüm konut kredileri mortgage kapsamına alındı. Böylece ev sahibi olmak isteyenler için kolaylaşan süreçle birlikte birçok kişi kira öder gibi kredi ödeyerek ev sahibi olmak şansını yakaladı.

Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Konut kredisi kullanmak isteyenlerin kafasını en çok karıştıran konulardan biri konut kredisi hesaplamasıdır. Konut kredisi taksit tutarını hesaplanması için öncelikle konut kredisi faizinin hesaplanması gerekmektedir. Konut kredisi faiz oranı ise bankadan bankaya değişebildiği gibi kredi vadesine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Birçok faktöre göre değişkenlik gösteren konut kredisi hesaplaması bu yüzden aslında kişilerin bireysel olarak hesaplayabilecekleri bir işlem değildir. Sizin için en doğru konut kredisi hesaplamasını seçebilmek için İnteraktif Kredi danışmanlık hizmetini kullanabilirsiniz. İnteraktif Kredi sizden aldığı bilgiler doğrultusunda hızlı kredi raporu oluşturarak, kredi başvurunuzun istediğiniz miktarda ve ödeme planı ile kolaylıkla onaylanmasına yardımcı olur.

Konut Kredisi Başvurusu ile Nasıl Ev Satın Alınır?

Günümüzde kendi evine sahip olmak isteyen ya da ev alarak yatırım yapmak isteyen çoğu kişi konut kredisi hizmetinden faydalanmaktadır. Böylece kira öder gibi kredi taksitlerini ödeyerek ömür boyu kiracı olarak kalmak yerine ev sahibi olmuş olurlar. Konut kredisi başvurusu ile ev satın alabilmek için bazı adımları izlemeniz gerekmektedir. Öncelikle krediye uygun bir ev tercih etmeniz lazım. Yani yasal olarak evin satışında hiçbir problem bulunmaması gerekir. Sonrasında ise sizin için en kredi seçeneklerini sunan bankayı belirlemeniz gerekiyor. Sonrasında ise seçtiğiniz bankaya gerekli evraklar ile kredi başvurusunda bulunmalısınız. Konut kredisi başvurunuz onaylandıktan sonra evin değerinin belirlenmesi için ekspertiz süreci başlamaktadır. Ekspertiz sürecinin nedeni konut kredilerinde belirli bir kullanım limiti olmasıdır. Konut kredisi kullanım miktarı ekspertiz tarafından belirlenen evin değerinin %80’idir. Kalan tutarı ise peşin olarak bankaya yatırmanız gerekir. Bütün bu süreçler tamamlandıktan sonra ise tapu devri sırasında banka avukatı size eşlik eder. Satın alınan evin üzerine teminat olarak ipotek konduktan sonra ise evraklar bankaya gönderilir. Banka ödemeyi yaptıktan sonra ev satın alma işlemi tamamlanır.

Konut Kredisi Başvurusu İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

Konut Kredisi başvurusu işlemi oldukça basittir. Kredi kullanacağınız bankaya karar verdikten sonra şu evrakları hazırlamanız gerekmektedir;

- Nüfus cüzdanı,
- İkametgâh belgesi,
- Gelir belgesi,
- Satın alınacak konutun tapu fotokopisi.

Genel olarak istenilen evraklar bunlar olsa da bazen bankadan bankaya başvuru için istenilen evraklar değişebilmektedir. İnteraktif Kredi ekibi olarak bu yazımızda konut kredisi nedir, nasıl hesaplanır, konut kredisi başvurusu ile nasıl ev alınır ve hangi evraklar gereklidir soruları hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Konut kredisi başvurusu ve benzeri konularda detaylı bilgi sahibi olabilmek için İnteraktif Kredi Akademi’de bulunan diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.