Kara Listede Olup Kredi Çıkmayanlara Kredi Çıkarma

Bankalar, kendi politikalarına göre ve kişilerin kredi notlarına ve gelirlerine göre kullanıcılara kredi verirler. Kredi almak için bazı koşulları tamamlamak, farklı kredileri incelemek ve başvuru yapmak gereklidir. Bankalar, kullanıcılara kredi vermek için öncelikle çeşitli araştırmalar yaparlar. Kredi çekmek isteyen kullanıcılar kara listede olabilir. Peki, kara listeye nasıl girilir, kara listede olup kredi çıkmayanlara kredi çıkarma yöntemi nedir? Kullanıcılar aldıkları borçları temerrüt tarihinden itibaren 3 ay içerisinde bankaların isteğine rağmen ödeme yapmazlarsa, kişilere banka tarafından yasal işlemler başlatılır. Bu işlemlerin, Kredi Kayıt Kurumu’na bildirilmesi ile borçlu kişiler kara listeye alınırlar. Kara listedeyken kredi çıkarma yöntemlerine yakından bakarsak;

Kredi Çıkmayanlar Ne Yapmalı?

Kredi çıkması, her bankanın politikası çerçevesinde değerlendirilerek sonuçlanıyor. Bankalara göre değerlendirmeler değişiklik göstermektedir. Temel olarak bakıldığında 3 faktör kredinin onaylanmasını etkiliyor. İlk olarak bankalar ile ilişkileriniz yani kredi notunuz, ikincisi, istenen kredi tutarına göre gelirinizin yeterli olması, son olarak iş yeriniz ve çalışma süreniz oldukça önemlidir. Peki, kredi çıkmayanlar ne yapmalı, 3 temel husus nasıl iyileştirilebilir?

Kredi notunuz yoksa bankalarla çalışmaya başlayabilirsiniz, bunun en basit yolu kredi kartı kullanmaktır. Kredi notunuz düşük ise düzenli ödeme planı yaparak borçlarınızı düzenli ödeyip notunuzu arttırabilirsiniz.

İstediğiniz kredi miktarının aylık ödemesinin iki katında belgelendirilebilir gelirinizin olması gerekir. Bu oran ihtiyaç, konut veya taşıt kredisinde değişiklik göstermektedir. Mevcut durumda kredi ödemeniz varsa kredi çıkarma işlemi için o kredinin bitmesini bekleyebilirsiniz.

Belgelendirilebilir gelirinizin yanında çalıştığınız yerin kurumsallığı ve çalışma süreniz kredinin onaylanmasını etkilemektedir. Kredi çıkmayanlar, kurumsal bir yerde belli bir süre çalıştıktan sonra tekrar kredi başvurusu yapabilirler. Bankaların uyguladıkları kredi verme politikaları ve kredi almak isteyenlerin durumları oldukça önemlidir ve değerlendirmeler bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bu durumda İnteraktif Kredi raporlarını kullanabilir ve kredi çıkması için bir adım atabilirsiniz.

İnteraktif Kredi Güven Raporu

İnteraktif Kredi Güven Raporu, Findeks ve İnteraktif Kredinin iş ortaklığında oluşturduğumuz bir kredi raporudur. Findeks raporunuzu, bankaların aradığı koşullarla birleştirerek, kredi alma ihtimalinizi, limitlerinizi hesaplıyor, varsa kredi sicilinizdeki engelleri ve bunları aşabileceğiniz sonraki adımları belirleyip, nasıl kredi alacağınızı İnteraktif Kredi Güven Raporu’yla öğrenirsiniz. Böylelikle banka banka dolaşmaya gerek kalmadan krediniz için pazarlık edebilirsiniz.

Düşük kredi puanına sahipseniz ve bu yüzden kredi alamıyorsanız dert etmeyin. İnteraktif Kredi Güven Raporu “beni takip et” paketiyle kaç ay sonra, neleri yaparsanız kredi alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. “Beni takip et” seçeneklerinden size uygun sayıda raporu sepete ekleyebilir, ay ay kredi puanınızdaki yükselişi izleyerek indirimli fiyat avantajından yararlanabilirsiniz. Kredi çıkarma işlemi için bu raporları tercih edebilir ve hemen başvur seçenekleriyle anında başvuru yapabilirsiniz.

Kara Listede Olan Biri Nasıl Kredi Çekebilir?

Çeşitli sebeplerden dolayı kara listede olan kullanıcılar en kısa sürede bu listeden çıkmak isterler. Peki, kara listede olan biri nasıl kredi çekebilir, neler yapması gerekir? İlk olarak sürekli olarak bankalara kredi başvurusu yapmayın, olumsuz sonuçlanan başvurular kredi notunuzu düşürebilir. Kredi başvurusu yapmadan önce İnteraktif Kredi gibi raporlarla farklı perspektiflerden bakmanızı sağlayan kredi danışmanlık hizmetlerinden yararlanmaya çalışın.

Yukarıda belirttiğimiz gibi kredi kartı, kredi ödemelerinizi zamanında ve düzenli olarak ödeyin. Bu sayede bankaların güvenini kazanmayı başarabilirsiniz. Kara listeden kurtulmak için belirli bir süre beklemeniz, bankalar için oldukça önemli olan kredi notunuzu yükseltmeniz, düzenli belgelendirilebilir gelire sahip olmanız gerekmektedir. Kara listedeyken kredi çıkarma işlemleri için İnteraktif Kredi raporlarından ve iyileştirmelerin faydalanmak için hemen buradan başvuru yapabilirsiniz.