}

Kara Liste Nedir?

En bilindik ismi ile kara liste, diğer isimleri ile kredi sicil kaydı, kredi sicili veya halk arasında kırmızı kalem olarakta söylenir. Kara liste olarak bildiğimiz uygulama herhangi bir banka veya KKB (Kredi Kayıt Bürosu)’na üye bir kurum tarafından borcun en az 90 gündür ödenmediği için icra yoluyla tahsiline başvurmuş olması durumudur. Alacaklı olan kurum bu başvuruyu yaptığında KKB sistemi sizi yasal takipte olarak işaretler. İşte yasal takipte işaretlenme durumuna biz kara liste deriz.

Kara liste ile kredi notu arasında fark nedir?

KKB (Kredi Kayıt Bürosu) ülkemizdeki finans kuruluşlarının ve tüketici finansman şirketlerinin üye olduğu bir kurumdur. Bu özelliği ile bu kurumlara ait olan borç kayıtlarını ve ödemelerin düzenli olup olmadığını tutmak ve ihtiyacı olan diğer kurumlarla paylaşmak üzere faaliyet göstermektedir. Kredi notu ise tüm bu ödeme düzeninin puanlandığı daha kolay anlaşılabilir hale getirildiği bir üründür. Yani kısaca kredi notu nedir sorusunun cevabı olarak ödeme düzenimizdeki güvenilirliği gösteren puandır diyebiliriz. Ancak kara listeye düştüğümüzde ödeme düzenimiz çok kötü görüneceğinden kredi notumuzda sıfırlanacaktır.

Kara listeye nasıl girilir, kara listeden nasıl çıkılır?

Teknik olarak 90 veya üstü gün ödemediğiniz banka veya finansman şirketi borcunuz için yasal takibe alınırız. Yani kara listeye gireriz. Ancak her 90 gün olduğunda kara listeye düştük demek doğru olmayabilir. Burada önemli olan çalıştığımız bankanın tutumu olacaktır. Bazı bankalar bu süreden sonra da durumumuza göre yapılandırma sunabilir, biraz daha bekleyebilir, bizi hemen yasal takibe göndermeyebilir.

Peki, kara listeye girdik nasıl çıkarız ? Kredi Kayıt Bürosu’nda (KKB) yasal takip olmadan kapanmış ürünler ürün kapandıktan sonra 36 ay, yasal takip olmuş yani kara listeye gimiş ürünler ise ürünün borcunun ödenip kapanmasındna itibaren 60 ay süreyle kaydı tutulur. Yani önce kara listeye düştüğümüz bu borcu ödememiz gerekir. Borcu ödedikten sonra yeni bir kredi veya kredi kartı almak için 60 ay yani 5 yıl beklemek gerekir mi? Hayır. İşte tam bu yüzden hemen İnteraktif Kredi Güven Raporu alarak kredi durumunuzu nasıl yoluna sokacağınızı hemen öğrenebilirsiniz.

Kara listede miyim?

Kara listede olup olmadığınızı öğrenmek için iki yöntemden birisi bir banka şubesine giderek kredi durumunuzu sorabilirsiniz. İçinde bulunduğumuz dönemde bankalar artık bu sorulara net cevaplar vermese de yine de bir deneyebilirsiniz.

Diğer yöntem ise hemen bir İnteraktif Kredi Güven Raporu alarak mevcut durumunuzu öğrenebilir, kredi uzmanlarının sizin için yaptığı yorumları görebilirsiniz. Kara listedeyseniz şimdi neler yapmanız gerekiyor hemen tavsiyeleri inceleyebilirsiniz.

Borç yapılandırma ile kara listeden kurtulmak mümkün mü?

Borç yapılandırması yaparken iki farklı aşama var. Birincisi yukarıda da bahsettiğimiz yasal takip süresi yaklaşmış veya geçmiş olduğu halde bankamızın bizi kara liseye göndermeden önce yapılandırma için bize bir teklif sunması. Bu durumda yapacağımız yapılandırma bizi kara listeye girmekten kurtaracaktır.

İkinci olarak ise bankamızın bizi yasal takibe aktardıktan sonra yine banka avukatı tarafından yapılandırma sunulması durumu. Bu durumda ise kara listeye girdik demektir, burada sunulan yapılandırma bizim için ödeme kolaylığı sağlamak için yapılmıştır.

Öneri:

Ya da şöyle yapalım, siz bu sorunlarla hiç uğraşmayın. Hemen bir İnteraktif Kredi Güven Raporu alın, kredi uzmanlarımız durumunuzu size özel olarak değerlendirsin. Yol haritanızı çıkartsın. Kara liste kabus olmaktan çıksın!