İpotekli İhtiyaç Kredisi Hesaplama

İhtiyaç kredisi, bireysel kredi seçenekleri arasında en kolay onaylanan ve en az miktarda olan kredidir. İhtiyaç kredisi, nakit ihtiyacını karşılamak, küçük borçlarını kapatmak isteyenler için uygundur. Kredi notu ve gelir durumu düşük olduğunda bile onaylanma ihtimali olan ihtiyaç kredisi bazı durumlarda onaylanmayabilir. Bu gibi durumlarda ipotekli ihtiyaç kredisi kullanıcılara sunulmaktadır. Tek farklı uygun ev veya iş yerini konut kredisinde olduğu gibi ipotek olarak gösterilmesidir. İnteraktif Kredi olarak bu içeriğimizde ipotekli ihtiyaç kredisi hesaplama, nasıl alınır ve miktarı hakkında detaylı bilgilere yer vereceğiz.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

İhtiyaç kredisi almak için bankaların başvuru kanallarından başvuru yapılabilmektedir. Belgelendirilebilir geliri düşük veya daha yüksek kredi miktarına ihtiyacı olan bireysel bu yöntemi tercih ederler. Peki, ipotekli ihtiyaç kredisi nasıl alınır?

Almak istediğiniz ihtiyaç kredisi tutarının yüksek ya da gelirinizin kredi geri ödemeleri için yetmediği durumlarda size ait ev, arsa, araba gibi taşınmaz bir malınız varsa bu malı teminat olarak göstererek ipotekli kredi kullanabilirsiniz.

Kredi kullanacak kişinin 18 yaşından büyük olması, kredi notu ve çalışma geçmişinin yeterli olması şartı aranmaktadır. Belgelendirilebilir gelirin yanı sıra hane haklının aylık gelirinin aylık taksit ödemelerin en az iki katı olması gerekir.

Teminat olarak konut/işyeri/taşıt ipoteğinin alınabilir olması, icra veya borcunun olmaması şartı aranmaktadır. Bu koşulları sağlayan bireyler, bankaların başvuru kanallarından başvuru yapabilirler ve en doğru kredi için İnteraktif Kredi danışmanlık hizmetinden yararlanabilirler.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nasıl Hesaplanır?

İpotekli ihtiyaç kredisi, yüksek miktarda kredi almak isteyen veya maddi durumu düşük olup ve bankaların teminat istediği kullanıcılar için uygundur. İpotekli ihtiyaç kredisi nasıl hesaplanır, detaylı inceleyelim.

İpotekli ihtiyaç kredisi faiz oranları, konut kredisi faiz oranlarına yakın durumdadır. Konutu ipotek alına vermeniz durumunda kredinin %5'i olan BSMV’den (Banka Sigorta Muameleleri Vergisi) muaf olursunuz.

Ekspertiz, ipotek masrafı, sigorta ve şube masrafı konut kredisi ile aynıdır. Sadece kredi çekecek kişinin üzerine olan taşınmazlar ipotek olarak kabul edilmektedir. Başvuruda bulunduğunuzda teminat gösterilen yere ekspertiz gönderilir ve değeri belirlenir. Bankalar, konut değerinin %50’sine kadar kredi vermektedir.

Uzun vade ve yüksek miktarda ihtiyaç kredisi almanızı sağlayan bu kredi çeşidinde, anapara üzerine faiz uygulanır, ek giderler eklenir ve vadelere bölünerek aylık taksit tutarları belirlenir.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Ne Kadar Çekilebilir?

İpotekli ihtiyaç kredisi için en fazla 36 ay vade verilmektedir. Fakat, kullanım sebebi eğitim veya ev tadilatı olması durumunda yasal olarak vade 120 aya kadar uzatılabilmektedir. İpotekli ihtiyaç kredisi ne kadar çekilebilir sorusunun cevabı tam olarak net değildir.

İpotekli ihtiyaç kredi azami limiti; konut için ekspertiz değerinin %80’i, iş yeri için ekspertiz değerinin %75’i, imarlı arsa için %50’sine kadar sınırlıdır. İnteraktif Kredi danışmanlık hizmeti ile hayalinizi gerçekleştirmek için en uygun ipotekli ihtiyaç kredisi seçeneklerini değerlendirebilir ve uzmanlarımızla çalışabilirsiniz. Ayrıca kredi limitlerini ve mali yapınızı dakikalar içinde öğrenebilirsiniz.