İhtiyaç Kredisi ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Küçük tutarlı olan ihtiyaç kredisi veya tüketici kredisi olarak adlandırılan bu kredi türü küçük masrafları, borçları kapatmak için kullanılır. Bireysel kredi çeşidi olan ihtiyaç kredisi, borcu olanlar, düğün yapacaklar, işini büyütmek isteyenler kişiler sıklıkla tercih etmektedir. Aynı zamanda ipotekli ihtiyaç kredisi sayesinde ihtiyaç kredisi miktarlarında artış olmaktadır. Kredi miktarı düşük olan bu kredi çeşidi bankalar tarafından diğer kredilere göre daha kolay onaylanmaktadır. İnteraktif Kredi olarak ihtiyaç kredisi ile ilgili bilmeniz gereken her şey ile sizlere detaylı bilgiler vereceğiz.

İhtiyaç Kredisi Nedir?

Kredi kartının yetersiz kaldığı ve acil nakit ihtiyacı olanlar, düğün yapacaklar, tatile gidecekler, eğitim için paraya ihtiyacı olanlar, sağlık harcamaları için maddi destek almak isteyenler bu krediye başvuru yapabilirler. İhtiyaç kredisi nedir sorusuna baktığımıza; kredi kartından sonra kolay onaylanan ve diğer bireysel kredi çeşitlerine göre düşük miktara sahip kredi çeşididir.

İhtiyaç kredisi, düşük tutarlı ve kısa vadeli ihtiyaçlarını karşılamak için bireyin kendi adına kullandığı ipotekli ve ipoteksiz tüm kredilerdir. İhtiyaç kredisi, bireysel kredi veya tüketici kredisi olarak da bilinmektedir. Birçok küçük miktarlardaki harcamalar, masraflar ve giderleri karşılamak için düşük faiz uygulanan ve ödemesi uzun vadeye yayılan kredi çeşidi veya bankaların finansal desteğidir. Nasıl bu krediyi alabilirsiniz, yakından bakalım.

İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

İhtiyaç kredisi almak istediğinizde öncesinde hesaplama yapmanız gerekir ve sonrasında bankalara başvuru yapmanız gerekir. Aynı zamanda İnteraktif Kredi gibi danışmanlık hizmeti veren kurumlardan kolay başvuru yapabilirsiniz. Bu krediyi almak istiyorsunuz ve ihtiyaç kredisi nasıl alınır, merak ediyorsanız, açıklayalım. İhtiyaç kredisi almak için bankaların şubelerine, müşteri hizmetlerine, internet ve telefon bankacılığına başvuru yapabilirsiniz.

36 vadeden başlayan ihtiyaç kredisi başvurusunda, bankalar sizi incelemeye alır. İpotekli ihtiyaç kredisi almayı düşünüyorsanız, teminat göstereceğiniz ev, işyeri veya arsa ekspertiz tarafından incelenir ve kredi onaylanması taşınmazın durumuna göre belirlenir.

ireysel kullanıcı kredisi başvurusunun onaylanması için kredi notunun ve belgelendirilebilir gelirin yeterli olması gerekir. İnteraktif Kredi danışmanlık hizmeti, ihtiyaç kredisi almanız için kredi notunuzda iyileştirmeler yapmanızı sağlamakta ve kredinin onaylanmasına yardımcı olmaktadır.

İhtiyaç Kredisi Şartları Nelerdir?

İhtiyaç kredisi başvurusu yapmanız için bankalar belirli hususlara dikkat etmektedir. Bankaların uyguladıkları faiz ve kendi politikalarına göre faiz, vade ve miktarlar değişmektedir. Bununla birilikte istenilen koşullar, evraklar ve belgeleri genel olarak yakından bakalım. İhtiyaç kredisi şartları nelerdir;

Bireysel ihtiyaç kredisi almak isteyenlerin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Kredi almak isteyen kullanıcıların alt sınırı bulunmakta üst sınır ise bankalara göre değişmektedir.

Kredi notu, her kredide olduğu gibi ihtiyaç kredisinde de önemlidir. Finansal geçmişinize göre şekillenen kredi notunuz ne kadar yüksek olursa, kredi başvurunuzun onaylanma ihtimali de o kadar yüksek olur. Kredi notu ve gelir durumuna bakılarak kredi başvurusu onayladır. Kredi notu 1100’ün üzerinde olan kişiler krediyi daha rahat alabilirler.

Başvuru şartlarında diğer bir etmen ise gelirdir. Bankaların taleplerine göre şartlar değişebilir ama genellikle çekilen kredinin aylık taksitinin 2 katı kadar gelire sahip olmanız gerekir. Bu gelirin belgelendirilebilir olması, SGK kaydının olması veya geliri resmi olarak gösterebilmeniz gerekmektedir. Gelir şartının aranması ise ödeme güçlüğü çekmeyeceğinizi bankalara ispat etmenizin gerekliliğidir.

Kredi çekerken, eğer ipotek verilecekse aile konutunda eş rızasının alınması gerekir. Aynı zamanda kefil kullanmak istiyorsanız, kefil olacak kişinin ihtiyaç kredisi almaya uygun olması şartı aranmaktadır.

İhtiyaç kredisi başvuru şartları bankalara göre değişiklik gösterebilir. Kredi koşullarını sağlamadığınızı düşünen bankalar ek belge veya evrak talebinde bulunabilirler.

İhtiyaç Kredisi Nasıl Hesaplanır?

İhtiyaç kredisi almak için gerekli koşulları sağlamanız gerekir. Bununla birlikte kredi başvurusu öncesinde hesaplama yapmanız en iyi teklifi bulmanız açısından iyi olacaktır. İhtiyaç kredisi nasıl hesaplanır,

İhtiyaç kredisi hesaplama, kredi tutarı ve vadesi üzerinden yapılmaktadır. Her taksit döneminde kalan anapara ile faiz oranı çarpılarak ödenmesi gereken faiz tutarı belirlenir. Taksit ödemelerinin anapara tutarı, kalan anapara tutarından çıkarılır. Bu işlem, kredinin anapara tutarı sıfırlanana kadar tekrar eder. İşlem sonucunda, aylık taksit ödemeleri sabitlenerek kredi ödeme planı oluşturulur. Kredi ödemelerinde her taksitte daha düşük faiz ödenir. Çünkü kalan anapara tutarı her ödemeden sonra düşer.

İhtiyaç kredisi hesaplama işlemlerinde uygulanacak formül ise "Kalan Ana Para Tutarı X Kredi Faiz Oranı + BSMV+ KKDF = Ödenecek tutar” şeklinde belirtebiliriz.

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

Kullanıcılar ihtiyaç kredisi için en uygun faiz ve vadeyi veren bankalara başvuru yapmak isteyebilirler. Bu sayede en fazla faydayı sağlayabilirsiniz. Faiz oranı en düşük krediyi veren bankayı bulmanız geri ödemelerde ödeyeceğiniz miktarı belirlemektedir. Bu noktada dikkat etmeniz bir husus ise düşük faiz oranı veren bankaların dosya masrafı ve diğer giderleri yüksek tutmasıdır. Bu yüzden geri ödemelerde yine yüksek ödemelerle karşılaşabilirsiniz. Peki, ihtiyaç kredisi faiz oranları ne kadar, güncel faiz oranlarını inceleyelim.

20.09.2021 tarihinde 15.000 TL 36 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranı aylık %1,35.

ING Bank’ın İNG 3 ay ertelemeli ihtiyaç kredisi %1,35,

QNB Finansbank 3 ay ertelemeli ihtiyaç kredisi faiz oranı %1,39,

CEPTETEB hoş geldin faizli kredi %1,45,

YapıKredi ihtiyaç kredisi faiz oranı ise %2,01’dır.

Bu faiz oranları en az limitteki ihtiyaç kredilerinde uygulanmaktadır. Aynı zamanda faiz oranları bankaların kendi müşterilerine ve yeni kazanmak istedikleri müşterilerine göre değişmektedir, bunun için farklı bankaların tekliflerini karşılamanız gerekmektedir. İhtiyaç kredisi faiz oranlarını etkileyen diğer etmenler ise kredi vade süreleri ve kredi miktarlarıdır. Belirttiğimiz faiz oranları, 15 bin TL ve 36 ay vadedeki ihtiyaç kredileridir.

İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç kredisi, düşük miktarda olduğu için kolay başvuru seçenekleri bulunmaktadır ve onaylanma sonuçları hızlıca belirlenmektedir. İhtiyaç kredisi başvurusu nasıl yapılır, sorusunun cevabını nasıl alınır başlığı altında belirtmiştir. Bu sorunun cevabına detaylı yanıtlar verelim.

Teknoloji ve dijitalleşme ile bankalar ihtiyaç kredisi başvuru için farklı imkanlar sunmaktadır. İlk olarak bankaların tekliflerini öğrenmek için müşterisi olduğunuz bankalarla veya kullanmadığınız diğer bankalar ile iletişime geçebilirsiniz. Bankaların şubelerine gidebilir, çağrı merkezlerini arayabilir, internet ve mobil bankacılık üzerinden veya ATM’ler üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Bunlarla birlikte en iyi teklifleri karşılaştırarak size en uygun krediyi bulmanız için İnteraktif Kredi danışmanlık hizmeti ile en uygun krediye başvuru yapabilirsiniz. İnteraktif Kredi danışmanlık hizmeti istediğiniz krediye daha kolay ulaşmak için size atan uzmanlarla çalışarak kolay başvuru yapmanızı sağlamaktadır.

İhtiyaç Kredisi Verirken Bankalar Neye Dikkat Eder?

İhtiyaç kredisi kullanarak borçlarınızı kapatabilir, işletmelerinizi büyütebilir, düğün, eğitim, seyahat masrafları gibi giderlerinizi kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Bankalar başvuruları değerlendirirken bazı koşulları değerlendirir ve kısa zamanda kredinin onaylanıp onaylanmadığını kullanıcılara bildirir.

Bankaların kredi vermek için ilk baktıkları husus kredi notudur. Kredi notu, sizin geçmiş dönem ödeme alışkanlıklarınızdan, borçluluk durumuna, hatta kredi arayışına kadar pek çok etkene göre verilen bir nottur.

Daha önce hiç bankayla çalışmamış ya da hiç kredi ve kredi kartı kullanmamış kişiler de bankalar için belirsiz müşteridir. Bankada hesabınız varsa, kredi kartınızı düzenli ödemelerle kullanıyorsanız daha kolay ihtiyaç kredisi almanızı sağlar.

Mevcut kredi ve kredi kartlarının borcu yüksekse, bu durumda kredi notunuz düşük olmasa bile banka kredi vermek istemeyebilir.

Belgelendirilebilir geliri olan diğer bir söylemle 6 ay sigortalı çalışmış olan kullanıcılara bankalar tarafından kredi verilmektedir. Düzenli gelirinizi belgelendiremediğiniz zaman krediniz onaylanmayabilir.

Mevcut kredi ya da kredi kartı ödemeleriniz yüzünden takibe düştüyseniz borcunuzu kapatsanız bile bir süre kredi kullanamazsanız. Bankaların kara listesine düşmemeye özen gösterin ve ödemelerinizi düzenli olarak geri ödemeye özen gösterin.

Kredisi onaylanmayan kullanıcılar, diğer bankalara sürekli başvuru yapmak isteyebilirler. Üst üste yapılan başvurular kredi notunuzu olumsuz etkileyebilir.

Kredi kartınızın borcunu ve diğer kredi borçlarını düzenli ödediğiniz taktirde borcunuza sadık olarak gözükürsünüz. Bankalar böyle müşterilere kolaylıkla kredi verir ve kredi notunuzda oldukça artık gözükmektedir.

Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilirim?

Kredi kullanım miktarları, taşıt ve konut kredisine göre daha düşüktür. Başvuru sonuçları hızlı belirlenir ve onaylanma ihtimali daha düşüktür. Borçlarınızı ödemek ve ihtiyaçlarınızı karşılamak için ne kadar ihtiyaç kredisi çekebilirim, diye düşünebilirsiniz.

Türkiye'deki çoğu banka nakit ihtiyaç kredileri için üst sınırı 100 bin TL seviyesinde belirlemiş durumda. Birkaç istisna banka ise kişinin geliri yeterliyse üst sınırı 125 bin TL'ye kadar arttırabiliyor. Bu limitler belgelendirilebilir gelir ve kredi notuna göre ve ipotek durumuna göre değişmektedir. Aylık ödemelerinizin maaşınızın yarısı kadar olma koşulu aranmaktadır. Aynı zamanda ipotekli ihtiyaç kredisi alacaksanız bu limitler değişiklik gösterebilir.

İhtiyaç Kredisi Kaç Ay Vadeli Olur?

İhtiyaç kredisi veya tüketici kredisi diğer kredilere oranla daha düşük vadelerde verilmektedir. Bunun sebebi ise düşük miktarda olması ve düşük faiz uygulanmasıdır. Peki, ihtiyaç kredisi kaç ay vadeli olur? İhtiyaç kredisi, genellikle 36 aya kadar vadeyle verilmektedir. Bununla birlikte bazı yüksek miktarlarda olan ihtiyaç kredilerine göre vade süreleri uzamaktadır. Bazı bankalar kendi müşterilerine 60 aya varan vadelerde ihtiyaç kredisi vermektedir.

16.09.2021 tarihinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tüketici kredilerine ilişkin genel vade sınırını kredi tutarı 50 bin TL üzerinde bulunan krediler için 36 aydan 24 aya indirilmesi kararı alındı. Aynı zamanda bu tarar tarihinden önce kullandırılan bu kapsamdaki kredilerin borç bakiyelerinin elli bin Türk lirasının üzerinde olsa dahi borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla otuz altı ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılması imkânı sunuldu.

İhtiyaç Kredisi Kefil Şartları

İhtiyaç kredisi almak için kullanıcıların bazı koşulları sağlaması gerekmektedir. İhtiyaç kredisi verirken bankalar neye dikkat eder, başlığında sağlamanız gereken koşulları sizlere aktarmıştık. Belgelendirilebilir geliri yetersiz, kredi notu riskli durumda olan kullanıcılar için kefil istenmektedir.

İhtiyaç kredisi kefil şartları nelerdir;

İlk olarak KKB düzeni ve gelirin yeterli olması gerekir,

Aynı ilde ikamet edilmesi, bazı durumlarda değişiklik olabilir,

Kefil olarak gösterilen kişinin kefillik şartlarını gösteren belgeleri imzalanması gerekir

Kefil olacak kişinin, kredi alabilecek düzeyde kredi notuna ve belgelendirilebilir gelire sahip olması gerekmektedir.

İhtiyaç kredisi, borçlarınızı kapatmak, eğitim, düğün, seyahat masraflarını karşılamak için bankalar tarafından kullanıcılara verilmektedir. İnteraktif Kredi olarak bu içeriğimizde ihtiyaç kredisi hakkında bilmeniz gerekenleri 10 madde halinde listeledik. Kredi danışmanlık hizmeti alarak bütçenize en uygun ve avantajlı ihtiyaç kredisi için bizimle iletişime geçip uzmanlarımızla çalışabilirsiniz.