Güncel Faiz Oranları 2021

Bankalar, bireylere nakit ihtiyacını karşılamak için belirli faiz oranlarında kredi verirler. Bireysel ihtiyaç kredileri içerisinde ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi yer almaktadır. Bu kredilerin faiz oranları, merkez bankasının belirlediği faiz oranlarına ek olarak bankaların para ve faiz politikasına göre güncel faiz oranları belirlenmektedir. Kullanıcılara sunulan en avantajlı kredi faizlerini ve mevduat kredi faiz oranlarını İnteraktif Kredi ile kolayca hesaplayabilirsiniz. İnteraktif Kredi olarak güncel faiz oranları 2021 yazımız ile faiz oranları hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Merkez Bankası Faiz Oranları Kaçtır?

Merkez bankaları, bankaların ihtiyacı olan likiditeyi sağlamak için bankalara verdiği kısa vadeli borçların ve fazla likiditeyi çekmek için yaptığı borçlanmanın faiz oranlarını kendisi belirler. Merkez bankaları bu faiz oranını belirleyerek iktisadi faaliyet ve fiyatlar genel seviyesini etkilemeyi amaçlamaktadır. Dengeyi sağlamak ve ekonominin ani değişikliklere uğramaması için müdahale etmektedir. Peki, merkez bankası faiz oranları kaçtır?

Merkez bankası güncel faiz oranları, yapılan son Para Politikası Kurulu toplantısında beklentilere paralel olarak politika faizini yüzde 19’da sabit tutma kararı almıştır. Belirlenen faiz oranları doğrultusunda bankalar kendi faiz oranlarını oluşturur. Merkez bankasının mevduatlara fiilen uygulanan faiz oranları, aylık, 3 aylık, 6 aylık ve 12 aylık olarak ve dolar, Euro, Türk lirasına göre değişiklik göstermektedir.

Bankaların İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

Bireysel ihtiyaç kredisi, bankalardan en kolay alınabilen kredidir. Kredi notu ve geliri düşük olan kullanıcılar ihtiyaç kredisi alabilirler. Diğer bireysel kredilere göre düşük miktarda, uygun vade ve faiz oranına sahiptir. Bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları ne kadar, sorusu kullanıcıların en çok merak ettiği bir sorudur. İhtiyaç kredisinde geri ödeme için 36 aya kadar vade verilebilir. İhtiyaç kredisinin miktarları, bankaların kredi çeşitlerine ve kullanıcılarına sunduğu fırsatlara göre değişmektedir. Nakit ihtiyacınızı karşılamak, borçlarınızı kapatmak ve küçük yatırımlar yapmak için ihtiyaç kredisine başvurabilirsiniz. İnteraktif Kredi ile onlarca bankanın faiz oranlarını öğrenebilir, karşılaştırabilir ve en uygun faiz oranına başvuru yapabilirsiniz. İnteraktif Kredi danışmanlık hizmeti ile krediler hakkında tüm bilgiye sahip olabilir ve en avantajlı krediye başvurabilirsiniz. Başvuru için: İnteraktif Kredi başvuru

Bankaların Mevduat Faiz Oranları

Yatırım yapmanın en bilinen yollarından bir tanesi bankalara vadeli para yatırmaktır. Bankaların belirledikleri vadelere göre paralarınızı aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık olarak yatırım yapabilirsiniz. Bu vadelerle, Türk lirası, dolar, Euro veya değerli madenlerinizi bankalara yatırabilirsiniz. Bankaların mevduat faiz oranları, yatırılan miktara, para ve döviz çeşidine, vadelere göre değişiklik göstermektedir. Bankaların mevduat faiz oranları ve faiz oranlarını güncel olarak İnteraktif Kredi danışmanlık hizmeti ile öğrenebilirsiniz. Yatırım yapacağınız miktarlara göre size en uygun mevduat faizlerini İnteraktif Kredi ile karşılaştırabilir ve başvuru yapabilirsiniz. Aynı zamanda tüm bankalarla iletişime geçerek bu bilgilere ulaşabilirsiniz fakat bu sizin zamanınızı alabilir.