Ev Kredisi Hesaplama ve Faiz Oranları

Yüksek enflasyon ve pandemi dönemi sonrasında Türkiye’nin her il ve ilçesinde ev kiraları artmış durumdadır. Kiradan kurtularak uygun ödeme koşullarında ev sahibi olabilmeniz için bankalar ev kredisi seçeneklerini sunmaktadır. Ev kredisi sayesinde aldığınız evin taksitlerini ev kirası öder gibi ödeyebilirsiniz. Bireysel kullanıcı kredilerinde ev kredisi uzun vadelerle, ödeme kolaylığı sağlamaktadır. İnteraktif Kredi danışmanlık hizmeti olarak ev kredisi hesaplama ve faiz oranları hakkında detaylı bilgilere yer vereceğiz.

Ev Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Uzun vadede ve uygun faiz oranları ile ev kredisi, yeni evlenenler, kendi evine kavuşmak ve konut yatırımı yapmak isteyenler için oldukça iyi bir seçenektir. Ev kredisi için kullanıcılar bankalara başvurduktan sonra bankalar, evin durumunu, başvuran kişinin gelir durumunu ve kredi notunu detaylıca inceler. Peki, kredi başvurusunda bulunmadan önce ev kredisi nasıl hesaplanır, detaylıca inceleyelim.

Ev kredisi hesaplamada ödenecek konut kredisi faizi, her taksit dönemi sonunda kalan ve bu şekilde yeniden belirlenen anaparaya tekrar faiz uygulanarak hesaplanır.

Kullanıcılar için oluşturulan ödeme planında geri kalan ödeme tutarı, ev kredisi faiz oranı ile çarpılır ve aylık ödemeler sabit tutularak ev kredisi taksit tutarı belirlenir.

Ödeme sonrasında geriye kalan ödenecek tutar azaldığı için ödeme planında uygulanacak ev kredisi faiz tutarı da her taksit ile azalmaktadır.

Belgelendirilebilir geliriniz ve kredi notunuz ödemeleri karşılıyorsa krediyi alabilirsiniz. Ödeme durumunuza göre aylık vadeyi uzatabilirsiniz.

Ev Kredisi Faiz Oranları Nelerdir?

En iyi ve güvenilir yatırımlardan bir tanesi de konutlardır. Kendi eviniz varsa, kiraya vererek yeni bir ev alabilmek için uygun faizlerle kredi alabilirsiniz. Aynı zamanda bu bireysel kredi seçeneği yeni evlenen ve kiradan kurtulmak isteyenler için oldukça idealdir. Uzun vadelerde bankalar tarafından sunulan ev kredisi faiz oranları nelerdir? Ekim ayında en uygun ev kredisi faiz oranı sunan bankaları incelediğimizde,

  • Vakıfbank 1.500.000 TL’ye kadar %1,37 faiz oranı,
  • TEB 750.000 TL’ye kadar %1,37 faiz oranı,
  • Akbank 1.999.999 TL’ye kadar %1,37 faiz oranı sunmaktadır.

Alınmak istenilen kredinin faiz oranı, alınan miktara, aylık vadelere ve diğer masraflara göre değişmektedir. Düşük faiz oranına sahip ev kredisinde dosya masrafı gibi giderler fazla olabilir.

Ev Kredisi Kaç Yıl Vadeyle Olur?

Ev kredisi, taşıt ve ihtiyaç kredisine göre daha uzun vadelerde verilebilmektedir. Bankaların sunduğu ev kredisi kaç yıl vadeyle olur? Vade uzadıkça uygulanacak faiz oranı artmaktadır. Bütçenize uygun ev kredisi vadesi bulmak isteyenler için vadeler 240 aya kadar uzatılmaktadır. Faiz oranları ve vade süreleri arasında karar veremiyorsanız esnek ödeme planı oluşturmanız sizin yararınıza olacaktır. Bu sayede vade gününü beklemeden toplu ödeme yapabilir ve ev kredisini kısa sürede kapatabilirsiniz.

İnteraktif Kredi danışmanlık hizmeti ile ev kredisi alabilmeniz için kredi notunuzdaki iyileştirmeleri detaylı raporlarla alabilir ve en uygun ev kredisini bularak başvuru yapabilirsiniz.