Bireysel İhtiyaç Kredisi Nedir? Nasıl Yapılır? Hangi Koşullar Gerekiyor?

Kredi çeşitleri, bireysel, kurumlar ve ticari krediler olarak 3 kategoriye ayrılmaktadır. Bireysel kredi çeşitleri ise ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi olarak 3 başlıkta incelenmektedir. Bankalardan kredi alabilmek için bankaların faiz ve para politikalarını incelemek gerekir. Aynı zamanda kullanıcıların kredi notları kredi başvurularının onaylanmasını etkileyen en önemli etmendir. Peki, daha kolay onaylanabilen bireysel ihtiyaç kredisi nedir? İnteraktif Kredi olarak hazırladığımız bu soruya yanıtlar vereceğiz.

Bireysel İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bireysel ihtiyaç kredisi, onaylanması daha kolay ve düşük miktardaki kredi türüdür. Bireysel ihtiyaç kredisi nasıl yapılır? Kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan bir tanesidir. Bireysel ihtiyaç kredisi almak için bankaların şubelerinden, internet bankacılığından veya mobil bankacılığından yapılır. Kredi notunuz düşük ise İnteraktif Kredi gibi kurumsal danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz. Kredi notunuz düşük olduğunda İnteraktif Kredi çeşitli raporlarla farklı perspektiflerden bakarak bireysel ihtiyaç kredisi almanıza yardımcı olacaktır.

İhtiyaç Kredisi Başvuru Koşulları Nelerdir?

İhtiyaç kredisi başvurusu yapmadan önce bilinmesi gerekenleri dikkatlice incelemek gerekir. Peki, ihtiyaç kredisi başvuru koşulları nelerdir? Bankaların uyguladıkları para ve faiz politikaları kredi miktarlarını ve faiz oranlarını belirlemektedir. Aynı zamanda bireysel ihtiyaç kredisi başvurusu yapacak kullanıcıların kredi notu ve bankalarla olan ilişkileri göz önünde bulundurulur.

İhtiyaç kredisi başvuru koşullarını incelediğimizde;

  • Kullanıcıların 18 yaşını doldurmuş olması gerekir, bazı bankalar bu sınırı 20 yaş olarak belirlemektedir.
  • Belgelendirilebilir gelirin olması gerekir. 3 ayı doldurmuş SSK kaydı veya kendi işi olan kullanıcıların da güncel vergi levhası, bilançosu gereklidir.
  • En önemlisi olarak kullanıcıların kredi notu dikkate alınır. Kredi notu içerisinde, ödeme alışkanlıkları, güncel borçlar, düzenli ödeme planlaması, fatura, kredi ve kredi kartı ödemeleri hesaplanır.
  • Kullanıcılar yeterli kredi notuna ve belgelendirilebilir gelire sahipse nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet ile başvuru yapabilirler.

İhtiyaç Kredisi Hesaplama

Bireysel ihtiyaç kredisi, kredi kartından sonra en kolay onaylanan kredi çeşididir. Belirli borçları, faturaları kapatmak veya küçük yatırımlar yapmak için kullanıcılar ihtiyaç kredisi için başvuru yaparlar. Peki, bireysel ihtiyaç kredisi nasıl hesaplanır? Bireysel ihtiyaç kredisi hesaplamasında kullanıcıların kredi notu ve bankaların politikaları önemlidir. Kredi notunuz ve belgelendirilebilir geliriniz yüksek ise alacağınız miktar ve faiz oranları değişmektedir.

İhtiyaç kredisi hesaplamada, kredi tutarı ve faiz vadesi üzerinden yapılır. Her taksit döneminde kalan anapara ile faiz oranı çarpılarak ödenmesi gereken faiz belirlenir. Ödenen kredi taksiti anaparadan çıkarılır. Bu işlem kredi sıfırlanana kadar devam eder. Bu işlem sonucunda taksit ödemeleri sabitlenir ve ödeme planı oluşturulur. Kredi ödemelerinde her taksitte daha düşük faiz uygulanır.

Bireysel ihtiyaç kredisi başvurusu yapmadan önce İnteraktif Kredi danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz. Onlarca bankanın faiz oranlarını, kredi miktarlarını görebilirsiniz ve bankaların dönemsel kampanya ve fırsatından yararlanabilirsiniz.