İnteraktif Kredi - 09 Mayıs 2024

Kredi Notu Nedir ve Nasıl Yükseltilir ?

Kredi notu, kredi geçmişinizi ve kredi alışkanlıklarınızı değerlendiren bir puanlama sistemidir. Bu puan, bankaların size kredi verme olasılığını belirlerken kullandığı önemli bir faktördür. Bu yazıda, kredi notunun ne olduğunu anlatacağım ve nasıl yükseltileceği konusunda ipuçları vereceğim.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu 0 ile 1900 arasında değişen bir puandır. Bu puan kredili ürünlerinizi ve kredi kartlarınız üzerinden ödeme geçmişiniz, kredi veya kredi kartı kullanım oranınız, kredili ürünleri kullanma süreniz ve kredi geçmişiniz, kredili ürün türleri ve yeni kredi başvurularınız gibi temel faktörlere dayanarak hesapanır.

Kredi Notunu Öğrenme Yolları

Kredi notunuzu sadece rakamsal olarak kaç olduğunu merak ediyorsanız gideceğiniz adres Findeks olmalıdır. Ancak kredi notunuzla kredi alıp alamayacağınızı, size çıkabilecek kredileri ve faiz oranlarını öğrenmek istiyorsanız o zaman İnteraktif Kredi Profili ‘nizi öğrenmeniz ve sonucu görmeniz daha sağlıklı olacaktır.


Kredi Notunu Etkileyen Faktörler ve Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?


  • Ödeme Geçmişiniz : Kredi ve kredi kartlarınızın ödemelerini son ödeme gününden önce yapmalısınız. Kredi kartları ve kredili mevduat hesaplarınızda borcunuzun tamamını ödeyemiyorsanız bile, asgari tutarını son ödeme tarihinden önce ödemelisiniz. Böylece düzenli ödeme olarak kaydedilecektir.
  • Kredi Geçmişiniz veya Kredili Ürün Kullanma Süreniz : Kullandığınız kredilerin veya kredi kartlarının uzun süredir kullanılıyor olması, daha önce düzenli ödeyerek kapattığınız kredilerinizin olması ve kredi kartlarınızın açılış tarihlerinin eski olması kredi notunuzu yükseltmeye olumlu olarak yansır.
  • Kredi Limitlerini Kullanım Oranı : Yeni bir kredi kullandığınızda veya henüz bir kaç ay önce aldığınız bir kredinin birkaç taksitini ödediğinizde kredi limitleriniz dolu görünür. Aynı durum kredi kartlarınızın limitlerini sonuna kadar kullandığınızda da karşınıza çıkacaktır. Çok yanlış bilinen bir gerçektir bu, ‘hepsini kullanıyorum, tam zamanında ödüyorum neden kredi puanım yükselmiyor?’ İşte tam da bu yüzden. Kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarınızın limitlerini mümkün olduğunca %70’in altında kullanmalısınız. İhtiyaç olduğu anda ise kredi kullanma limitinizi iyi ayarlmalalısınız, yeni kredi kullandılktan sonra hemen yeni bir krediye daha ihtiyacınız olursa, kredi limitlerinin kullanım olanları yüksek çıkacaktır. 
  • Kredi Türleri : Kredi puanınız hesaplanırken 3 temel veriye bakılır, kredileriniz, kredi kartlarınız ve kredili mevduat hesaplarınız. Yani banka hesabınızdaki paranın, hesabınıza ne kadar para gelip gittiğinin kredi puanınız ile hiçbir ilgisi yok. Bu nedenle kredi notunuzu oluşturan kredili ürünlerin her çeşidinden en az bir tane olması kredi notunuzu olumlu etkileyecek önemli bir etken diyebiliriz.
  • Yeni Kredi Başvuruları : Yeni kredi başvurusu yapmak kredi notunuzu olumsuz etkileyen önemli faktörler arasındadır. Bu başvurulara örnek olarak kredi kartı limiti arttırma başvuruları, mobil uygulama üzerinden yapılan kredi başvuruları ve tüm kredi sorgulamaları da dahildir.

Kredi Profili Nedir?

İnteraktif Kredi’nin yeni nesil skorlama ürünü Kredi Profili, kredi, kredi kartı, varlık yönetim şirketi verileri, kişisel bilgiler, konum verileri, gelir bilgileri, mesleki tecrübeleri birlikte değerlendirebilen ve kredi sonucunu gerçeğe en yakın verebilen Türkiye’deki ilk yapay zeka kredi notudur.


Kredi Profilimi Nasıl Yükseltirim?

Kredi profili veya kredi notu parmak izimiz gibi öznel ve kişiye özel olarak üretilen hizmetlerdir. Dolayısıyla herkes ayn şeyleri yaparak aynı sonucu alamaz. Kredi profilinizi yükseltmeniz için detaylı analiz yapan diğer ürünümüz Kredi Güven Raporu ile tanışın.

İnteraktif Kredi Güven Raporu ile hem kredi profilinizi ve kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğinizi öğrenirsiniz hem de finansal hayatınızı yoluna sokmanın şifrelerini öğrenebilirsiniz.

Düşük Kredi Notuyla Kredi Çekilebilir mi?

Kredi notu kredi değerlendirirken önemli bir kriter olsa da her şey değildir. İyi bir işe, iyi bir gelire sahipseniz her zaman kredi alma şansınız bulunur. Bazen 800 kredi puanı olan bir kullanıcımızın 500.000₺ limitli kredi almasını sağlarken, bazen 1800 kredi puanı olan bir kullanıcımızın düşük limitli kredileri zorla alabildiğini, yüksek limitli kredilerin onaylanmadığına şahit oluruz. Bu nedenle her zaman krediye başvurmadan önce Kredi Güven Raporunuzu alarak durumunuzun farkında olmak önemlidir. 

Hemen Başvur
KREDİ KARTLARI
Kart Ücreti Olmayan Kredi Kartları
En Çok Ödül Veren Kredi Kartları
En Çok Taksit Yapan Kredi Kartları
En Prestijli Kredi Kartları
Sana Onaylanabilecek Kredi Kartları

Önerilen Kaynaklar
Türkiye'de Artan Borç Yükü: İcra Dosyaları ve Kredi Borçlarındaki Artış
08 Mayıs 2024
Türkiye'de finansal sorunlarla boğuşan insan sayısı hızla artıyor; icra dosyaları ve kredi borçları rekor seviyelere yükseliyor.
Devamını Oku
Nisan 2024 Enflasyonu ve Kredi Almaya Etkisi
03 Mayıs 2024
TÜİK'in açıkladığı verilere göre, Nisan ayında tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) yüzde 3,6 artarak yıllık bazda yüzde 67,4'e yükseldi. Aynı dönemde enflasyon ise yüzde 2,9 artışla yüzde 84,3 oldu.
Devamını Oku
1 Mayıs İşçi Bayramı ve Emekçilerin Kredi Yükü
01 Mayıs 2024
Ülkemizdeki çalışanların büyük bir çoğunluğu, geçimlerini sağlamak için kredi borcu alıyor. Yapılan bir araştırmaya göre işçi ve memurların %93'ünün kredi borcu var ve günlük hayatta kredi kullanmak olmazsa olmaz seviyelere ulaştı.
Devamını Oku