İnteraktif Kredi - 08 Mayıs 2024

Türkiye'de Artan Borç Yükü: İcra Dosyaları ve Kredi Borçlarındaki Artış

Türkiye'de Borç Yükü: İcra Dosyaları ve Kredi Borçları Artıyor

Son bir yılda Türkiye'de finansal sorunlarla mücadele eden insan sayısı hızla artıyor. Ulusal yargı ağı projesi verilerine göre icra dosyalarının sayısı 22 milyona ulaştı. Tüketiciler ise icraya düşmemek için borçlarını ertelediklerini, takla attırmaya çalıştıklarını söylüyor.

Merkez Bankası politika faizini son bir yılda %8,5'ten %50’ye yükseltti ve bu durum kredi faizlerine de yansıdı. Böylece tüketici üzerindeki borçlar faiz yükü ile birlikte katlanarak arttı. Yüksek enflasyon nedeniyle tüketiciler kredi kartlarına ve ihtiyaç kredilerine yöneldi. Bireysel kredi kullanan tüketici sayısı son bir yılda 2 milyon kişi arttı ve 40 milyon kişiye ulaştı. Ortalama kredi borcu ise 71.000 TL düzeyinde.

İcradaki dosya sayısı ise 1 Ocak'tan bu yana yaklaşık 500.000 adet arttı. İnsanlar, günlük ihtiyaçlarını karşılamak için kredi ve kredi kartlarına başvuruyorlar, ancak bu durum borç yükünü daha da artırıyor.

Ulusal yargı ağı projesi verilerine göre, 1 Ocak’ta icradaki dosya sayısı 21 milyon 307 bin iken, Nisan sonunda 21 milyon 798 bine yükseldi. Tüketicilerin bankalara olan borcu ise ilk üç aylık dönemde 341 milyar lira arttı ve 3,1 trilyon liraya ulaştı. Bu artışlar, Türkiye'deki insanların ne kadar büyük bir borç yükü altında olduğunu gösteriyor.

Diğer taraftan ödenemeyen banka borçları nedeniyle halen icrada olan tüketici sayısı ise yaklaşık 4 milyon civarında ve 2024 yılı ocak ayı istatistikleri ve bir önceki yılın aynı dönemine göre %35 artarak devam ediyor.

Türkiye'de finansal sorunlarla başa çıkmak için bilinçli finansal planlama ve borç yönetimi büyük önem taşıyor. İnsanların borçlarını kontrol altında tutabilmeleri ve geleceğe daha güvenle bakabilmeleri için finansal okuryazarlık ve danışmanlık hizmetlerine olan ihtiyaç her zamankinden daha fazla.

Interaktif Kredi gibi güvenilir kredi danışmanlık firmalarından destek alarak borçlarınızı kontrol altına alabilir ve geleceğe daha güvenle bakabilirsiniz.

Hemen Başvur
KREDİ KARTLARI
Kart Ücreti Olmayan Kredi Kartları
En Çok Ödül Veren Kredi Kartları
En Çok Taksit Yapan Kredi Kartları
En Prestijli Kredi Kartları
Sana Onaylanabilecek Kredi Kartları

Önerilen Kaynaklar
Kredi Notu Nedir ve Nasıl Yükseltilir ?
09 Mayıs 2024
Finansal Geleceğinizi Güçlendirmek İçin Kredi Notunuzu Yükseltmenin Yollarını Keşfedin!
Devamını Oku
Nisan 2024 Enflasyonu ve Kredi Almaya Etkisi
03 Mayıs 2024
TÜİK'in açıkladığı verilere göre, Nisan ayında tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) yüzde 3,6 artarak yıllık bazda yüzde 67,4'e yükseldi. Aynı dönemde enflasyon ise yüzde 2,9 artışla yüzde 84,3 oldu.
Devamını Oku
1 Mayıs İşçi Bayramı ve Emekçilerin Kredi Yükü
01 Mayıs 2024
Ülkemizdeki çalışanların büyük bir çoğunluğu, geçimlerini sağlamak için kredi borcu alıyor. Yapılan bir araştırmaya göre işçi ve memurların %93'ünün kredi borcu var ve günlük hayatta kredi kullanmak olmazsa olmaz seviyelere ulaştı.
Devamını Oku