İnteraktif Kredi - 01 Mayıs 2024

1 Mayıs İşçi Bayramı ve Emekçilerin Kredi Yükü

Ülkemizdeki çalışanların büyük bir çoğunluğu, geçimlerini sağlamak için kredi borcu alıyor. Yapılan bir araştırmaya göre işçi ve memurların %93'ünün kredi borcu var ve günlük hayatta kredi kullanmak olmazsa olmaz seviyelere ulaştı. Bu kredi borçları olanların en fazla kredi kartı borçları bulunurken, bunu sırasıyla ihtiyaç, konut ve taşıt kredilerinin takip ettiği veriler arasında. Bu durum, işçilerin mali durumlarının ne kadar zorlu olduğunu gösteriyor. Yüksek enflasyon ve artan yaşam maliyetleri, işçilerin alım gücünü azaltıyor ve daha yüksek kredi kartı kullanımına, kredi kullanımına yönlendiriyor.

Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde konut kiralarının yüksek olması da, işçilerin gelirlerinin büyük bir kısmını kira ödemelerine harcamalarına neden oluyor. Asgari ücret 17.002 TL iken İstanbul'da ortalama bir kira bedeli 15.000 TL civarında. Bu durumda, bir işçinin kira ödemeleri için gelirinin neredeyse tamamını harcaması gerekiyor. Bu da işçilerin diğer temel ihtiyaçlarını karşılamasını zorlaştırıyor ve bankalardan borçlanmaya yönlendiriyor. Son dönemlerde artan faizler ise işçileri altından kalkması daha zor bir ekonomiye doğru sürüklüyor.

Bir diğer olumsuz etken ise ülkemizdeki enflasyon oranı son zamanlarda ciddi artış gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, son yıllarda enflasyon oranı %64'e kadar yükseldi. Bu durum, işçilerin günlük ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanmalarına neden oluyor.

İşçilerimiz güçlü bir dayanışma ve mücadele ruhuyla ekonomik hayatın tekrar düzeleceği güne kadar hayatlarına umutla ve var güçleri ile mücadele ederek devam ediyorlar. 

İnteraktif Kredi olarak biz de tüm işçi ve emekçilerin finansal haritalarını oluştururken bu dönemde kredilerini yapılandırarak daha az taksit ödemelerine, acil ihtiyaçlarında istedikleri kredilere ulaşabilmelerine olanak sağlayarak rahat bir nefes almaları için var gücümüzle çalışıyoruz. Son 1 yıl içinde 40.000’den fazla kullanıcımızın kredi kullanmasında, ödemelerini planlayabilmesinde ve daha sağlıklı bir finansal hayata ulaşmasına aracılık ettik.

1 Mayıs İşçi Bayramı, işçilerin emeğini ve mücadelesini kutlama ve haklarını hatırlama günüdür. Bu özel günde, tüm işçilere daha adil, daha güvenli ve daha mutlu bir gelecek temenni ediyoruz. İşçi bayramını kutlarken, emeği geçen tüm işçilere teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Hemen Başvur
KREDİ KARTLARI
Kart Ücreti Olmayan Kredi Kartları
En Çok Ödül Veren Kredi Kartları
En Çok Taksit Yapan Kredi Kartları
En Prestijli Kredi Kartları
Sana Onaylanabilecek Kredi Kartları

Önerilen Kaynaklar
Kredi Notu Nedir ve Nasıl Yükseltilir ?
09 Mayıs 2024
Finansal Geleceğinizi Güçlendirmek İçin Kredi Notunuzu Yükseltmenin Yollarını Keşfedin!
Devamını Oku
Türkiye'de Artan Borç Yükü: İcra Dosyaları ve Kredi Borçlarındaki Artış
08 Mayıs 2024
Türkiye'de finansal sorunlarla boğuşan insan sayısı hızla artıyor; icra dosyaları ve kredi borçları rekor seviyelere yükseliyor.
Devamını Oku
Nisan 2024 Enflasyonu ve Kredi Almaya Etkisi
03 Mayıs 2024
TÜİK'in açıkladığı verilere göre, Nisan ayında tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) yüzde 3,6 artarak yıllık bazda yüzde 67,4'e yükseldi. Aynı dönemde enflasyon ise yüzde 2,9 artışla yüzde 84,3 oldu.
Devamını Oku