İnteraktif Kredi - 04 Haziran 2024

Borç Kapatma Kredisi ile Borçları Yeniden Yapılandırma Fırsatı

Pandemi sonrasında ülkemizde ve dünyada yaşanan sosyolojik ve ekonomik değişimler herkesi olumsuz etkiledi. Artan gelirlerin, çok daha fazla artan giderleri karşılamadaki yetersizliği, son dönemde bireysel borçların ve borç kapatma kredisi kullanım artış oranının tüm hızıyla devam etmesine sebep oluyor. Örnek vermek gerekirse, son zamanlarda faiz oranları oldukça yüksek seyir alan kredi kartlarının kullanımı artarken, borçluluk oranları da 2022 yılına göre yüzde 180’lik bir artış gösterdi. 

Nakit avans, ihtiyaç kredisi derken, Mayıs 2023 verilerine göre ülkemizde son bir yıldaki bakiye, yüzde 83,9 oranında bir artış gösterdi. Kredi kartlarına uygulanan faiz oranlarının yükselmesine rağmen tüketiciler kartlarını kullanmaya devam ediyorlar. Kullanıcılar, özellikle taksitli alışveriş, taksitli nakit avans kullanımına yönelirken, ödeme gününde ise genellikle asgari tutarı ödemeyi tercih ediyor. Asgari tutar ödenmesine yasal bir engel bulunmadığı için kalan alacak miktarı, faiz işleyerek bir sonraki döneme devrediliyor. Faizi yüksek seyreden, ödenemeyen kredi kartı borçlarını kapatmak, borçlarını tek bir yerden yönetmenin en iyi yollarından biri ihtiyaç kredisi kullanımı. Çünkü çekilen krediler ve birden fazla bankanın kredi kartlarından yapılan harcamaların artması, kişilerin bu durumu aşmasını güçleştiriyor ve finansman yönetimini zorlaştırıyor. 

Farklı kuruluşlardan farklı ihtiyaç kalemleri için alınan kredilerin ve kredi kartlarının yönetimi ve ödeme planlarında aksamalar artış gösteriyor. Bu da kullanıcıları, tüm borçlarını tek bir merkezden yönetmeleri için alternatif yollar arayışına sürüklüyor. Oluşan nakit ihtiyacına yönelik, aile bireylerine veya arkadaşlara başvurmanın dışında en etkili yöntem, diğer bir adı borç transferi kredisi olarak da anılan borç kapatma kredisi olarak karşımıza çıkıyor. Var olan tüm borçların bir kerede kapatılmasına olanak sağlıyor. Tek bir kuruma borçlanmak ve düzenli bir şekilde her ay ödeme yaparak tüm borçların birleştirilmesi, sadece tek bir taksit ödemesi seçeneği sunması, tercih sebebi oluyor. Ayrıntıları, borç kapatma kredisi şartları için çözüm olarak kullanımını planlamak, finansal sağlığın iyileştirilmesinde rol oynayabilir. Çünkü yukarıda bahsettiğimiz artış oranları, sadece ihtiyaç kredisi ve kredi kartlarında geçerli değil, aynı ivme ile olmasa bile taşıt ve konut kredisi kullanımlarında da artış gözlemleniyor. Ödenemeyen ve dağılmış bir borç portföyü, kişilerin kredi skorunu oldukça olumsuz etkilediği gibi daha karmaşık bir finansman sürecinin başlamasına da sebep olabiliyor. 

İnteraktif Kredi'nin Oluşturduğu Kredi Profili Borç Sorununu Çözer mi?

Borçların bakiyesinin yükselmesi, çeşitlenerek sayılarının artması tabii ki herkes için bir sorun. Elbette İnteraktif Kredi’nin ve finansal kuruluşların bu problem karşısında geliştirdikleri çözümleri var. Geçmişte alınan yanlış kararlar, nakit yönetiminin kötü yapılması, istenmeyen yeni sorunlar doğursa da kurtuluş var. Öncelikle İnteraktif Kredi’nin olan kredi profili nasıl oluşturuluyor, açıklayalım. Çünkü İnteraktif Kredi’nin yapay zeka kullanarak geliştirdiği iş modeli, geçmiş bilgilere dayanan durağan kredibilite değerlendirmesinden farklı bir yaklaşım uyguladığı için dikkat çekiyor. 

Şöyle ki kullanıcılarından aldığı bilgileri, makine öğrenmesine sokarak, benzer profillerle karşılaştırma ve ayrıntılı analiz çalışmaları yapıyor. TÜBİTAK onaylı yapay zeka ile oluşturduğu yazılım devreye girerek, ilgili kişi ile benzer durumda olan profillerin, kredi onaylanma oranlarını, bankaların güncel kredi politikalarını, nasıl bir profile hangi vade tutarında, faiz oranında ve limitte kredi onayı verdiklerini eşleştiriyor. Kişinin kredi profilini oluşturuyor, sonra bu profilin ne anlama geldiğini anlatıyor. Kullanıcılar, kredi profillerine uygun olan, onaylanma ihtimali yüksek kredi ve kredi kartları tekliflerini görebiliyorlar. 

Onaylanma İhtimali Yüksek Kredi ve Kredi Kartı Teklifleri Ne Demek?

İnteraktif Kredi’nin dinamik bir yapıya sahip olan kredi profili ve Kredi Güven Raporu ürünlerini oluşturan sistem alt yapısı, çok büyük bir veriyi, ayrıntılı analiz etme, eşleştirme ve eleme yapabilme yeteneğine sahip. Başvuru yapan her bir kişi için o kullanıcıya ait benzer özelliklerdeki kullanıcıların verisini, bankalardan onay almış ve almamış olan diğer kişilerle karşılaştırabilir. Bankaların güncel kredi politikalarını, kampanyalarını, meslek gruplarına yaptıkları çalışmaları ve sayısız asimetrik veriyi sisteme dahil ederek, oldukça geniş bir yelpazede analiz yapabilir. Böylece sayısız aşamadan geçmiş ilgili kredi profilinin önüne genel teklifleri değil, o profilin onay alabileceği, en uygun şartlardaki teklifleri getirir. Kullanıcı, onay ihtimali yüksek krediye başvurduğunda, onaylanma ihtimalini arttırırken, red yanıtı alma riskini düşürür. Kredi notu, dolayısıyla kredi profili zedelenmez, aksine iyileşme sağlar.

Borç Transfer ve Borç Kapatma Kredisi İstenen Belgeler?

İhtiyaç olunan borç transfer kredisine, başvuru şartlarını yerine getiren herkes başvurabilir. Bankalar gelen başvuruları bir ön değerleme sürecine tabii tutar ve birkaç gün içerisinde sonucu başvuru sahiplerine bildirir. Genel kredi başvuru şartları ile benzer özelliklere sahip olmakla birlikte, borç kapatma kredisinin, amacının dışında kullanılması istenmez. Kredi veren kuruluş, diğer bankalara olan borçların kapatılmasının sağlanmasını ister. Genellikle 3-36 ay vadeler arasında verilir. Borç kapatma kredisi veren kuruluş ayrıca:

 • Kredi profilini (notunu) değerlendirir.
 • Dağınık olan, diğer banka borçlarının belgelerini talep edebilir.
 • Kara listeye alınma, yasal takip gibi durumların varlığına bakılır.
 • Kullanıcının gelir ve gider durumu incelenir.
 • Gerekli durumlarda, teminat, kefil veya ipotek istenebilir.

Borç Kapatma Kredisinin Avantajları:

Kullanıcı için oldukça fazladır. 

 • Tüm borçlar tek bir noktada toplandığı için kullanıcı açısından takip kolaylığı sağlar. 
 • Geciken borçlar yeni kredi paketinin içerisine dahil edildiği için ödenen yüksek gecikme faizleri olmaz. 
 • Ödemeler kolaylaşır.
 • Düzenli ödendiğinde yasal takibe düşme riski ortadan kalkar. 

Hangi Bankalar Borç Kapatma Kredisi Veriyor?

Hem devlet bankaları hem de özel bankalar borç kapatma kredisi veriyorlar. Gerekli şartlar sağlandığında, istenen belgeler tamamlandığında, kişinin durumu uygunsa kredisini kullanabiliyor. Aşağıda hazırladığımız listeden, faiz oranları en uygun olan kuruluşa başvurabilirsin. Ama daha sağlıklı bir yol daha var. İnteraktif Kredi’nin başvuru adımlarını takip ederek, sana en uygun, avantajlı kredi tekliflerinin sana gelmesi seçeneğin de her zaman mevcut. Borç kapatma veya borç transferi kredisi veren bankaların bazıları aşağıda:

 • Halkbank
 • QNB Finansbank
 • ING Bank
 • Yapı Kredi
 • Denizbank
 • Aktif Bank
 • TEB
 • Akbank
 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank

Borç Kapatma Kredisi Faizleri Düşük mü?

Faiz oranları alınan ekonomik kararlardan etkilenir. Bankalar arası rekabeti ve risk planlamasını da göz önüne aldığımızda, dönem dönem değişken faiz oranları karşımıza çıkar. Her banka kendi programlarına uygun faiz oranlarını genel ekonominin göstergelerine göre belirler. İnteraktif Kredi’den kredi profili oluşturulduğunda, profile uygun onaylanma ihtimali yüksek ve en avantajlı faiz oranına sahip teklifler, kullanıcıya sunulur. Çünkü İnteraktif Kredi iş modeli, kullanıcılarına sadece hesaplama araçları sunmaz. Hangi bankanın, hangi özellikteki tüketiciye daha önce kredi verip vermediğini bilir. Karşılaştırır, güncel verileri ekler ve olabilecek vade, miktar ve düşük faizli kredileri sunar.

Dağılmış kredi borçları çok sayıda kişinin yaşadığı sorunlardan biri. Bu borçlar yukarıda anlattığımız nedenler ve yöntemlerle tek kredi çatısı altında toplanabilir. Tüketicilerin finansal durumlarını, gelir-gider borç ve kredi kartı bakiyeleri açısından irdelemeleri, kendilerine bir plan çizmek istemeleri önemli. Sonrasında bu borçları, borç transferi kredisi veya borç kapatma kredisi ile tek çatı altında birleştirdiklerinde ve süreci doğru yönettiklerinde bu darboğazdan çıkma ihtimalleri yüksek. Plana sadık kalarak zamanında ve tam ödemelerle kredi profilini de iyileştirecek ve İnteraktif Kredi’nin Güvenli ve Mükemmel profillere sunduğu özel tekliflerden yararlanma imkanları artacaktır. Daha iyi bir kredi profiline sahip olmak için Kredi Güven Raporu satın alınabilir, uzman yorumu, öneri ve tavsiyeleri ile Mükemmel profile ulaşmaya yaklaşabilirsin. Çünkü kredi güven raporuyla finansal itibarını arttıran rehberliği elde etme imkanı yüksek.

Borç Kapatma Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Var olan borçların toplamı dikkate alınır. Bu şu demek, başka bankalardan alınan ve ödemeleri devam eden bireysel kredilere bakılır, bunların toplamı üzerinden hesaplama yapılır. Elbette belirlenen faiz oranı, sigorta bedeli, kredi tahsis ücreti gibi masraflar bu kredide de mevcut. Ancak dosya masrafı bankadan bankaya değişmekle birlikte genelde alınmaz. Ve kullanıcının aylık geliri hesaplanarak belirli bir oranda taksit tutarı belirlenir.


İnteraktif Kredi ekibi olarak bu yazımızda “Borç Transfer Kredisi ile Borçları Yeniden Yapılandırma Fırsatı" konusu hakkında merak edilen detayları seninle paylaştık. Amacımız, geleceğin finansal teknolojilerini günümüze taşıyarak tarafların güven içinde ticaret yapmalarını sağlamaktır. Daha fazla bilgi için bizi takip edebilir ya da iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsin.

Hemen Başvur
KREDİ KARTLARI
Kart Ücreti Olmayan Kredi Kartları
En Çok Ödül Veren Kredi Kartları
En Çok Taksit Yapan Kredi Kartları
En Prestijli Kredi Kartları
Sana Onaylanabilecek Kredi Kartları

Önerilen Kaynaklar
Kredi Notu Nedir ve Nasıl Yükseltilir ?
09 Mayıs 2024
Finansal Geleceğinizi Güçlendirmek İçin Kredi Notunuzu Yükseltmenin Yollarını Keşfedin!
Devamını Oku
Türkiye'de Artan Borç Yükü: İcra Dosyaları ve Kredi Borçlarındaki Artış
08 Mayıs 2024
Türkiye'de finansal sorunlarla boğuşan insan sayısı hızla artıyor; icra dosyaları ve kredi borçları rekor seviyelere yükseliyor.
Devamını Oku
Nisan 2024 Enflasyonu ve Kredi Almaya Etkisi
03 Mayıs 2024
TÜİK'in açıkladığı verilere göre, Nisan ayında tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) yüzde 3,6 artarak yıllık bazda yüzde 67,4'e yükseldi. Aynı dönemde enflasyon ise yüzde 2,9 artışla yüzde 84,3 oldu.
Devamını Oku