İnteraktif Kredi - 18 Ekim 2023

Pandemi sonrası tüm dünyayı sarsan ekonomik ve siyasal gelişmeler, ülkemizi ve bizleri olumsuz etkiledi. Deprem, seçim harcamaları derken, nakit ihtiyacı temel gereksinim listemizin tepesine yerleşti. Enflasyonun her geçen gün arttığı son dönemde, alım gücünün azalması nedeniyle tüketiciler, taşıt ve gayrimenkul edinmek veya ihtiyaçlarını karşılamak için borçlanma yolunu seçiyorlar. EYT ile emekli olanların ise emeklilik ikramiyelerini kredi ile birleştirerek mal edinimi yoluna gittikleri gözleniyor. 

İster yatırım amaçlı olsun, ister ihtiyaçları karşılamanın bir yolu olarak seçilsin, kredi onaylatma sağlıklı bir finansal planlamanın ön koşulu.

Başvurulan kredinin onaylanma ihtimali nasıl arttırılır?  

Kredi kullanımı bir süreç. Bu sürecin kredi başvurusu öncesinden başlayarak, doğru bir şekilde tasarlanması gerekiyor. Kredim nasıl onaylanır? diyorsan, kredi notun bu tasarımın tam merkezinde. Kredi notun, kredi alıp alamayacağını, alacaksan hangi oranda ve tutarda alabileceğini belirleyen ana unsur. 

Kredi veren finans kuruluşları kredi başvurularını Findeks raporu ile değerlendirirler. Oysa İnteraktif Kredi’nin geliştirdiği kredi profil kartları, senin sadece bir nottan ibaret olduğunu kabul etmez. İnteraktif Kredi, Findeks raporunu kullanır ancak bu raporun finansal geçmişine göre verilen sonucuyla yetinmez. Senden aldığı verileri, makine öğrenmesine sokarak işler ve seninle ilgili bir gelecek tahmini yapar. Senin potansiyelini ortaya çıkarır. 

İnteraktif Kredi’nin sunduğu Kredi Profilini oluşturduğunda, kredi veren kuruluşların gözünden nasıl göründüğünü öğrenir, Kredi Güven Raporunu alarak ise hangi vade, limit ve oranlardaki kredilere başvurabileceğini en baştan bilirsin. Çünkü yapay zeka iş modeli, bankaların güncel kredi politikaları ile senin verilerini eşleştirir. Bu sayede kredi başvurusu yapmadan, kredi notunu zedelemeden, onaylanma ihtimali en yüksek kredi seçenekleri sana sunulur. 

Kredi notunu biliyor olsan da taşıt, konut, ihtiyaç kredilerinden birine başvurmadan önce kredi profilini oluşturmanı ve İnteraktif Kredi’nin ölçümlediği kredibiliteni görmeni tavsiye ediyoruz. Kredi güven raporunda, kredi profiline göre, istediğin tutarda ve vadelerde alabileceğin krediye ulaşman için sana özel spesifik ipuçlarını bulabilirsin. İstersen uzmanından kredi danışmanlığı alabilirsin. Düzenli rapor oluşturarak kredi profilini yükseltir ve “mükemmel” profil ile itibarını artırabilirsin. 

Sana sunacağımız İnteraktif Kredi raporundaki öneri ve tavsiyelerin haricinde, kredi ve kredi kartı başvurularında bankaların genel olarak dikkat ettikleri konuları senin için derledik.

Kredi ve kredi kartı onaylanma ihtimallerini artıran ipuçları

Kredinin türünü, tutarını, vadesini belirledin ve en uygun faizli krediye veya en avantajlı kredi kartına başvurdun. Başvuru süreci, kredinin onay veya red almasını doğrudan etkileyen bir durumdur. Bunun için:

1) Fiziksel veya online başvurularında, senden istenen tüm bilgileri doğru ve tam doldur. 

Özellikle iletişim bilgilerinin yer aldığı telefon, e-posta adresi gibi bilgilerdeki eksik veya hatalı girişler, bankanın sizinle iletişimini engelleyecektir.

2) Başvuru sırasında girdiğin tüm bilgiler, belgelenebilir olmalı. 

Başvuru sırasında verdiğin bilgileri istendiğinde belgelemen gerekir. Bazen kredinin türüne göre ek belgeler de talep edilebilir.

3) Düzenli bir ek gelirin var ise bildir.

Çoğu zaman gelir beyanı olarak maaş bordrosu gibi aylık kazanç bildiriliyor. Eğer kira veya başka faaliyetlerden gelen bir gelirin var ise bunu da belgelerinin arasına ekleyerek toplam gelirini sunmak, avantaj getirir.

4) Geçmişten kalan borçların var ise yeni başvuru öncesinde bu borçları kapatmaya çalış.

Başvurduğun bankaya ve diğerlerine geçmişten devam eden borçlar var ise bunları kapatmak, kredinin onaylanma ihtimalini artırır. Devlete veya herhangi bir kuruma karşı hacze düşmüş borçlar var ise ödenmesi, idari ve yasal takipte olmamak gerekir..

5) Var olan güncel borçlarını düzenli öde.

Güncel ve devam eden kredi, kredi kartı, esnek hesap gibi borçlar var ise bunları düzenli ödemek, kredinin onaylanma ihtimalini artırır. 

6) Borçlarının son ödeme gününe dikkat et, kaçırmamaya çalış.

Tüm kredili hesaplarını, kredi kartlarını son ödeme gününde, sonraki günlere sarkıtmadan ödemek, finansal istikrar anlamına gelmektedir.

7) Kredi kartı ödemelerinde asgari tutar yerine dönem borcunun tamamını ödemeye çalış.

Evet bazen bu seni çok zorlayabilir. Gelir-gider tablonu buna göre planlayıp, harcamalarını düzenleyerek, zamanla dönem borcunu ödeyebilir hale gelebilirsin.

8) Hiç kullanmadıysan, düşük limitli, ödemelerini düzenli yapacağın bir kredi ürünü kullan.

Hiç kredi veya kredi kartı kullanmadıysan veya aktif olarak çok uzun süre bir işlem yapmadıysan kredi notun sıfır görünebilir. Kredili ürün kullanman ve gereklerini yerine getirmen, kredi notunun oluşmasını sağlayacağından onaylanma ihtimalin artar. 

9) Faturalarını düzenli öde.

Cep telefonu, İnternet paketi, doğalgaz, elektrik, su faturalarının kredi çekmekle ilgisi olmadığını düşünmemelisin. Kredi veren kurumlar, bu tür ödemeleri de takip ederler.  

10) Kredi Profilini oluştur ve Mükemmel kredi profiline ulaşacak adımları at.

İnteraktif Kredi’nin ürünlerini kullanarak çok daha fazla ipucu edinebilir, yatırımlarını optimum seviyede gerçekleştirebilirsin. Kredi profilini üst seviyeye çıkarmak için gerekli adımları atmaya başladığında, finansal farkındalığın ile birlikte kredi alabilme potansiyelin, otomatik olarak yükselecektir. Senin değil, bankaların senin peşinden koştuğu bir dünyayı yaratmak için oyunun kurallarını biliyoruz.

Hemen Başvur
KREDİ KARTLARI
Kart Ücreti Olmayan Kredi Kartları
En Çok Ödül Veren Kredi Kartları
En Çok Taksit Yapan Kredi Kartları
En Prestijli Kredi Kartları
Sana Onaylanabilecek Kredi Kartları

Önerilen Kaynaklar
Kredi Notu Nedir ve Nasıl Yükseltilir ?
09 Mayıs 2024
Finansal Geleceğinizi Güçlendirmek İçin Kredi Notunuzu Yükseltmenin Yollarını Keşfedin!
Devamını Oku
Türkiye'de Artan Borç Yükü: İcra Dosyaları ve Kredi Borçlarındaki Artış
08 Mayıs 2024
Türkiye'de finansal sorunlarla boğuşan insan sayısı hızla artıyor; icra dosyaları ve kredi borçları rekor seviyelere yükseliyor.
Devamını Oku
Nisan 2024 Enflasyonu ve Kredi Almaya Etkisi
03 Mayıs 2024
TÜİK'in açıkladığı verilere göre, Nisan ayında tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) yüzde 3,6 artarak yıllık bazda yüzde 67,4'e yükseldi. Aynı dönemde enflasyon ise yüzde 2,9 artışla yüzde 84,3 oldu.
Devamını Oku