İnteraktif Kredi - 04 Haziran 2024

Kredi Güven Raporu Nedir? Kredi Güven Raporu Ne İşe Yarar?

Bir finansal kuruma kredi başvurusu yapmadan önce, kredi güven raporu almanı öneriyoruz. Peki kredi güven raporu nedir?

Tatil bitti, okula dönüş, kışa hazırlık, derken harcamalar arttı. Bazen ihtiyaçlarımız nedeniyle, bazen de var olan birikimimizi değerlendirmek; bir araba veya yeni bir ev almak için nakit sıkıntısı yaşarız. Eskiden ilk kapısını çaldıklarımız eş, dost, akraba olurdu ama artık borç para bulmanın değişik yolları var. Kredi çekmenin yanında en azından ihtiyaçları karşılamaya destek olacak kredi kartı seçenekleri bulunuyor fakat bazen nereden başlarız, nasıl doğru seçimler yaparız, kafamız karışabiliyor.

Genel olarak bilinenin aksine kredi kullanımı konusunda yapman gereken ilk şey, bir finansal kuruluşa veya bankaya başvurmak değil. Bunun senin kredi almanı olumsuz etkileyebileceğini söyleyelim. Şöyle ki, bugüne kadar bir kredi talebinde bulunmamış olsan dahi; 18 yaşından büyük isen bankalarla yaptığın tüm parasal hareketlerin, ülkemizin resmi kurumu olan Kredi Kayıt Bürosu’nda tutulur. Bu kayıtlar, senin Findeks risk raporunu ve kredi notunu oluşturur. Diyelim ki sen bütün bunlardan habersiz, çalıştığın bankalardan başlayarak; şubelere gidip veya online hizmetlerden, kredi hesaplama araçlarından yararlanarak, kafanda belirlediğin bir tutar için kredi başvurusunda bulundun. Çalıştığın bankalar, Findeks risk raporunu ve kredi notunu değerlendirdiler; mevduat hesaplarına, sana verdikleri kredi kartı kullanımı ve ödemelerine baktılar. Kendi kredi verme sistem ve politikaları ve müşteri istatistiklerine göre sana kredi verdiler ya da vermediler. 

Başvurunu yapıp, tüm istenilen evrak ve işlemleri gerçekleştirmene rağmen çalıştığın bankadan “red” yanıtı alabilirsin. Belki üzüldün veya kızdın, yeni bir banka ile çalışmaya karar verdin ve onun kapısını çaldın. Büyük bir ihtimalle onlardan da red yanıtı alacaksın. Çünkü sen red yanıtı aldıkça, kredi risk raporun ve kredi notun olumsuz etkilenir. Ve bankaların senden kaçtığı bir kişi haline gelirsin. Şöyle düşün; senin çalıştığın banka bile sana kredi vermemişken; seni tanımayan, sadece geçmiş Findeks raporlarına bakan ve sisteminden kontrol eden, üstelik çalışmadığın banka, neden sana kredi ya da avantajlı premium kartlarından versin? 

Bu sorunun cevabı İnteraktif Kredi’de

Kredi Güven Raporu, sanki sen bir kredi başvurusu yapıyormuşsun gibi, senden aldığı güncel bilgileri, resmi ve iş ortaklarından sağlanan verilerle işler. Elde ettiği tüm verileri kendi bünyesinde geliştirdiği teknolojik altyapıyı kullanarak, makine öğrenmesi sürecine sokar ve algoritmasını çıkarır. Böylece piyasadaki kredi raporlarından farklı olarak, sadece geçmiş ödemelerinin kayıtlarına bakmaz. Statik değil, dinamik bir rapor oluşturur. Kullandığı yapay zeka ile bankaların kredi verme politikalarını ve kararlarını güncel olarak öğrenir. Bu sayede, sana hangi bankanın kredi verebilme olasılığını anlık olarak verebilir. İnteraktif Kredi Güven Raporu, bununla da kalmaz; geliştirdiği AI sonuçlarına ek olarak, her biri alanında profesyonel, her kullanıcının datasını birebir analiz eden kredi uzmanlarının, kişiye özel öneri ve tavsiyelerini de rapor sonucunda sana sunar.

Sahip olduğu tüm bu bilgi ve teknoloji ile kullanıcılarına ait bir gelir tahmini yapar ve benzersiz 6 ayrı kredi profili oluşturur. 

Bu kredi profilleri rakamsal bir değer içermez, çok daha fazlasını ifade eder. 

  • Zayıf
  • Kritik
  • Riskli
  • Hassas
  • Güvenli
  • Mükemmel

olarak segmente ettiğimiz profillerinden hangisine dahil olduğunu öğrenmek için www.interaktifkredi.com.tr adresine girip, kredi güven raporunu talep ettiğinde; arka planda yukarıda anlattığımız İnteraktif Kredi Güven Raporu süreci işler ve kişinin Kredi Profilinin ne olduğu raporunda çıkar. 

Bu kartların ne anlama geldiği, hangi profil kartında olduğun, bulunduğun kartın kredi kullanabilmedeki önemi, raporunda sana anlatılır. 

Kredi raporunu aldın. Artık elinde; borçluluk oranından, güncel ve gelecekteki durumunu hesaplayarak gelir tahmini yapan, sana kredi çıkıp çıkmayacağı ile ilgili sözel ifade verebilen, durumuna uygun çeşitli tavsiye ve önerilerde bulunan, sana özel teklifleri gösteren, dinamik bir kredi raporu var. 

Kredi kullanabilecek bir profilde isen en avantajlı faiz oranları ile doğru tutar ve limitte, kredi ve kredi kartı olanaklarını sana sunan bir rehber. Tam tersi durumda isen yani kredi profil kartın, kredi kullanımına uygun değilse “Kredi almak herkesin hakkı” olduğuna inanan İnteraktif Kredi uzmanlığı devreye girer. Seni bir üst kredi profil kartlarına taşımanın adımlarını, nasıl kredi alacağını gösteren yol haritasını, Kredi Güven Raporu’nda sana anlatır. Bu anlatımın sadece yapay zeka ile olmadığını, sana seni bir robotun anlatmadığını da söylememiz gerek. Çünkü makine öğrenmesine giren tüm bu süreci, İnteraktif Kredi’nin her biri alanında profesyonel olan kredi uzmanı danışmanları inceleyerek, sana özel yorum ve tavsiyelerde bulunurlar. 

Sonuç olarak; kredi ve/veya kredi kartı ihtiyacında, herhangi bir bankaya başvurmadan önce: https://interaktifkredi.com.tr/basvuru adresinden kredi güven raporunu aldığında, 6 kredi profili içerisinde nerede yer aldığını görebilir; raporun detaylarında anlatılan tavsiye ve önerilere uyduğunda, nokta atışı yapabilir, hedef odaklı, kredi notunun olumsuz etkilenmesine izin vermeyen bir deneyim yaşarsın.

İnteraktif Kredi ekibi olarak bu yazımızda “Kredi güven raporu nedir? Kredi güven raporu ne işe yarar?" konusu hakkında merak edilen detayları seninle paylaştık. Amacımız, geleceğin finansal teknolojilerini günümüze taşıyarak tarafların güven içinde ticaret yapmalarını sağlamaktır. Daha fazla bilgi için bizi takip edebilir ya da iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsin.

Hemen Başvur
KREDİ KARTLARI
Kart Ücreti Olmayan Kredi Kartları
En Çok Ödül Veren Kredi Kartları
En Çok Taksit Yapan Kredi Kartları
En Prestijli Kredi Kartları
Sana Onaylanabilecek Kredi Kartları

Önerilen Kaynaklar
Borç Yönetimi ve Yapılandırma Stratejileri
12 Temmuz 2024
Borç yönetimi ve yapılandırma, bireysel kullanıcılar için finansal sağlığın korunması ve sürdürülebilirliği açısından kritik öneme sahiptir. Özellikle ekonomik belirsizlik dönemlerinde, borçların etkin bir şekilde yönetilmesi ve yapılandırılması, bireylerin mali baskılardan kurtulmalarına ve uzun vadeli finansal hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabilir. Bu makalede, borç yönetimi ve yapılandırma
Devamını Oku
Güven Raporu ile Kredi Başvurularını Güçlendirme
12 Temmuz 2024
Krediler, bireylerin finansal hedeflerine ulaşmalarında önemli bir araçtır. Ancak, kredi başvurularının onaylanması her zaman kolay değildir. Bu noktada devreye "Güven Raporu" girer. Bu makalede, Güven Raporu'nun ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve kredi başvurularını güçlendirmedeki rolünü inceleyeceğiz.
Devamını Oku
Kredi Puanı Yükseltme Teknikleri
12 Temmuz 2024
Kredi puanı, finansal yaşamımızda önemli bir yer tutar. Bu puan, bankalardan kredi veya kredi kartı alırken belirleyici bir faktördür. Kredi puanınız yüksekse, bankalar size daha kolay kredi verir ve daha uygun faiz oranları sunar. Ancak düşük kredi puanı, finansal imkanlarınızı kısıtlayabilir. Peki, kredi puanını nasıl yükseltebiliriz? İşte kredi puanını artırma teknikleri.
Devamını Oku