İnteraktif Kredi - 04 Haziran 2024

Bugünlerde ev almak oldukça zorlaştı. Bir ev sahibi olmak veya yeni bir ev almak istiyorsan, yazımızı okuyarak bazı ipuçlarını yakalayabilirsin. Hemen başlayalım, ev sahibi olmayı düşünen kişilerin sıklıkla başvurduğu finansman yöntemlerinden biri konut kredisi kullanmak. Fakat konut kredisi almadan önce ödemelerini ve giderlerini doğru şekilde hesaplamak, bütçe planlaması yaparak gerçekçi bir ödeme programı oluşturmak konularına dikkat etmen iyi olur.

Günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesiyle beraber, almak istediğin evin fiyatına göre konut kredisi hesaplamana yardım edecek birçok araca ve kaynağa ulaşmak oldukça kolay. Yazımızdaki bazı ipuçlarından ne kadar borç alabileceğinden, ödemeleri nasıl yapabileceğine kadar birçok konuda bilgilendirmeyi amaçlıyoruz. Bu sayede konut kredisi hakkında kapsamlı ve süreci daha iyi anlamanı sağlayacak birikime sahip olmanı istiyoruz.

Konut Kredisi Avantajlarının Karşılaştırılması

Bankalar kendi pazarlama stratejilerine göre müşterilerine farklı avantajlar sunarlar. Bankadan bankaya değişkenlik gösteren konut kredisi avantajlarını kıyaslarken dikkat etmen gereken faktörleri aşağıda senin için sıraladık.

Geri ödeme seçenekleri: Birbirinden farklı seçenekler sunarak, özel geri ödeme alternatifleri çıkarabilirler. Örnek vermek gerekirse, değişken ya da faizli kredi seçenekleri çıkarabilirler. Dönemden döneme yapılan özel taksitlendirmeler veya esnek taksit avantajları bulabilirsin.

Vade süresi: Çekilen kredinin geri ödemesinin ne kadar sürede yapılacağını belirleyen vade süresidir. Uzun vadeli bir kredi kullanmak istediğinde ödeyeceğin aylık taksit miktarı düşer fakat ödeyeceğin faiz miktarın yükselir. Daha az faiz ödemek istediğinde kısa vade tercih edebilirsin. Bu durumda ödeyeceğin aylık taksit tutarı yükselir. Sonuç olarak daha kısa sürede geri ödemeni yapar, daha az faiz ama daha çok aylık tutar ile karşılaşırsın. Bu tamamen senin ve o günkü piyasa koşulları çerçevesinde değerlendireceğin bir faktördür.

Faiz oranları: Konut kredisi alırken dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerin başında faiz oranları geliyor. Düşük faiz oranı verebilen bankalar, ödeyeceğin kredinin toplam maliyetini azaltır. Ödeme sürecinde daha az faiz ödenmesine yardımcı olur.

Bankalar arasında konut kredisi avantajlarını karşılaştırırken, kendine en uygun ve gerçekçi kredi seçeneğini belirlemek için farklı bankaların tekliflerini değerlendirebilirsin. Böylece birkaç seçenek arasında inceleme ve kıyaslama yaparak kendine en uygun seçenekte karar kılabilirsin. 

Konut Kredisi Çekebilmenin Şartları ve İşlemlerin Hızlandırılması

Beğendiğin o eve sahip olmak için çok hayal kurdun, çok bekledin. Koşullar değiştiğinde ve sen hayaline yaklaştığında biraz destek alma ihtiyacın olabilir. Bunun için de en çok başvurulan yöntem, konut kredisi çekmek. Bu aşamada uygulanması gereken bazı şartlar bulunur. Peki, konut kredisi alabilmek için gereken başlıca şartlar nelerdir? 

Konut kredisine başvuran kişinin krediyi çekebilmesi için 18 yaşını tamamlamış olması gerekir. Üst yaş sınırı olarak ise 70 yaş kabul görür. 

Başvuracağın bankadan konut kredisi çekebilmen için bankanın istediği belgeleri eksiksiz bir şekilde sunman büyük önem taşır. Bu belgeler, alacağın ev ve senin hakkında detaylı bilgiler içerir. Başvurulan krediye olumlu veya olumsuz cevap alman konusunda bu bilgiler gerekli.

Ev kredisi başvurusuna alacağın olumlu- olumsuz her türlü geri dönüşte kredi profilin belirleyici rol oynuyor. Kredi profilinin düşük olması halinde talebin olumsuz cevaplanırken, yüksek olması halinde talep edilen krediyi alabiliyorsun. Kredi profilinin üzerinde belirleyici olan bir diğer faktör ise daha önce aldığın kredilerin geri ödemesini düzenli olarak yapıp yapmadığındır. 

Konut kredisi için gerekli olan şartlar, bireysel maddelerle sınırlı değil elbette. Kredi başvurusu yapılan evin iskânının olması da gerekli olan maddeler arasında yer alıyor. Eğer inşası henüz tamamlanmamış bir ev için kredi talebi oluşturduysan, bankana kat irtifakı sunman gerekir. Birçok banka, inşaatın en az %80’i tamamlanmış projeler için kredi vermeyi uygun görür. Bazen bankalar ile inşaat firmaları arasında proje anlaşmaları yapılır. Eğer senin de alacağın konut projesinin anlaşmalı olduğu herhangi bir banka var ise bu şart gerekli görülmeden de kredi çekebilmen mümkün. 

Konut Kredisi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı 
 • İkametgah belgesi
 • Gelir belgesi 
 • Satın alınacak konutun tapu fotokopisi ya da kat mülkiyeti tapusu ve iskân belgesi

Ücretli çalışansan, yukarıdaki belgelere ilaveten aşağıdaki belgeler de gerekli görülebilir:

 • Çalıştığın şirketin imza sirküleri fotokopisi
 • Maaşında herhangi bir kısıtlama olmadığını belirten bir yazı

Serbest meslek sahibi olman halinde aşağıdaki belgeler, konut kredisi başvurunda gerekli görülebilir:

 • Faaliyet belgesi
 • İmza sirküleri
 • Son 1 yıla ait bilanço ve gelir tablosu
 • Ticaret sicil gazetesi kaydı
 • Son yıla ait Kurumlar Vergisi tahakkuk fişi

Konut kredisi başvurularında çevrimiçi işlemlerinin hızlandırılabilmesi için birçok seçenek değerlendirilebilir. Bunlar;

İnteraktif Kredi adresinden ücretsiz üye olarak İnternet Şubemizden yararlanmaya başlayabilirsin. Kredi Güven Raporu alarak, kredi profilini oluşturabilir, sana özel konut kredisi tekliflerini inceleyebilirsin. Kredi Danışmanlığı paketini alarak istediğin limit, vade ve faiz oranlarına ulaşmanın adımlarını takip edebilirsin. 

Böylece, zaman kaybetmez, sana kredi verme ihtimali olan güvenilir bankayı tercih edebilir, İnteraktif Kredi üzerinden doğru bankaya başvurunu hızlıca yapabilirsin.

Başvuru öncesi karar verdiğin bankanın istediği belgeleri toplaman da süreci hızlandırır.

İnteraktif Kredi ekibi olarak bu yazımızda “Konut kredisi hesaplamayı kolaylaştıran 4 ipucu!" konusu hakkında merak edilen detayları seninle paylaştık. Amacımız, geleceğin finansal teknolojilerini günümüze taşıyarak borç-alacak ilişkisi içerisindeki tarafların güven içinde ticaret yapmalarını sağlamaktır. Daha fazla bilgi için bizi takip edebilir ya da iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsin.

Hemen Başvur
KREDİ KARTLARI
Kart Ücreti Olmayan Kredi Kartları
En Çok Ödül Veren Kredi Kartları
En Çok Taksit Yapan Kredi Kartları
En Prestijli Kredi Kartları
Sana Onaylanabilecek Kredi Kartları

Önerilen Kaynaklar
Borç Yönetimi ve Yapılandırma Stratejileri
12 Temmuz 2024
Borç yönetimi ve yapılandırma, bireysel kullanıcılar için finansal sağlığın korunması ve sürdürülebilirliği açısından kritik öneme sahiptir. Özellikle ekonomik belirsizlik dönemlerinde, borçların etkin bir şekilde yönetilmesi ve yapılandırılması, bireylerin mali baskılardan kurtulmalarına ve uzun vadeli finansal hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabilir. Bu makalede, borç yönetimi ve yapılandırma
Devamını Oku
Güven Raporu ile Kredi Başvurularını Güçlendirme
12 Temmuz 2024
Krediler, bireylerin finansal hedeflerine ulaşmalarında önemli bir araçtır. Ancak, kredi başvurularının onaylanması her zaman kolay değildir. Bu noktada devreye "Güven Raporu" girer. Bu makalede, Güven Raporu'nun ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve kredi başvurularını güçlendirmedeki rolünü inceleyeceğiz.
Devamını Oku
Kredi Puanı Yükseltme Teknikleri
12 Temmuz 2024
Kredi puanı, finansal yaşamımızda önemli bir yer tutar. Bu puan, bankalardan kredi veya kredi kartı alırken belirleyici bir faktördür. Kredi puanınız yüksekse, bankalar size daha kolay kredi verir ve daha uygun faiz oranları sunar. Ancak düşük kredi puanı, finansal imkanlarınızı kısıtlayabilir. Peki, kredi puanını nasıl yükseltebiliriz? İşte kredi puanını artırma teknikleri.
Devamını Oku