İnteraktif Kredi - 04 Haziran 2024

Bir ev almak istediğinde birikiminin olması şart mı? Evin satış fiyatını karşılayacak paran yok ama tam da istediğin tarzda, uygun fiyatlı bir ev buldun. Nasıl alabilirsin, neler yapabilirsin? Birlikte bakalım. Öncelikle satın alacağın evin krediye uygun olması gerekir. Kat mülkiyeti ve irtifakı olan evler, %80’i tamamlanmış projeler, konut kredisi için uygunken, hisseli tapular, ipotekli evler uygun değildir. Söz konusu ipotek kaldırıldıktan sonra satın alma işlemleri için kredi araştırma sürecine devam edebilirsin. Konut kredisi, aslında satın almak istediğin ev için yeterli bütçeye sahip olmadığında, devlet ve özel bankalara başvurduğun ve talep ettiğin bir kredi türüdür. Bu sayede taksitlendirilen ev fiyatını, kira öder gibi ödeme imkanı elde edersin. Bizim cevabını aradığımız soru ise hiç peşinatın yoksa, nasıl bir kredi başvurusu yapman gerektiği konusunda ipuçları aramak. 01 Ocak 2011 tarihli yasal uygulamaya göre artık evin tamamına kredi verilmiyor. Eksper değerlemesi sonucunda bankalar, en fazla evin fiyatının %75-90 oranında konut kredisi kullandırılabilir. Hiç peşinatı olmayan kişiler için ise bazı bankaların geliştirdiği uygulamalar ile alınacak evin tamamına konut kredisi kullandırılabilir.

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Almaya karar verdiğin evin, krediye uygun olduğunu öğrendikten sonra başvuru aşamasına geçebilirsin. Her bankanın kredi başvuru kriterleri farklılık gösterdiğinden, öncelikle hangi bankaya kredi talebinde bulunacağına karar vermelisin. Senin finansal durumuna uygun vade ve faiz oranı veren bankayı seçtin, artık işlemlere başlayabilirsin. Bankanın istediği evrakları tamamladıktan sonra, ekspertiz uzmanı satın almak istediğin eve gidecek, değerleme yaptıktan sonra talep edilen kredi tutarına uygun olup olmadığını teyit edecek ve ilgili bankaya bildirecek. Başvurunun olumlu sonuçlanmasının ardından, tapu işlemlerini tamamlayıp, konut kredini kullanabilirsin. Diyelim ki ekspertiz raporunda yer alan tutarın %90’ı kadar konut kredisi kullanabildin. Kalan %10 peşinat tutarına ihtiyacın olacak. Tabii peşinat tutarı yanında tapu harcı gibi ek masrafları da göz önünde bulundurman gerekir. Peşinat ve ek masraflar için bankalar belli seçenekler sunuyor. Böyle bir durumda sen de evin tamamına (peşinatsız) konut kredisi veren bankalarla çalışabilirsin.

Evin Tamamına Konut Kredisi Veren Bankalar        

Birçok banka peşinatsız olarak alınacak evlerin %100 oranı kadar kredi çekme imkânını “peşinatsız konut kredisi”, “evin tamamına konut kredisi” başlıkları altında sunuyor. Bu bankalar:

 • Garanti Bankası
 • Ziraat Bankası
 • HSBC
 • TEB
 • Halkbank
 • Akbank
 • Vakıfbank
 • Denizbank
 • QNB Finansbank

Evin tamamına kredi veren bankalar, aslında hesaplamalarını ev fiyatının %80 oranında tutarı kadar yapıyorlar. Tüketicisine %100 Mortgage ile tutarın tamamına kredi kullandırmak için çeşitli çözümler geliştiriyorlar. Bu, alınacak veya mevcut oturulan veya diğer bir taşınmaz için ipotek talep etme ya da hazırladıkları çeşitli kredi paketlerinin içerisine ihtiyaç kredisi gibi ek imkanlar sunma şeklinde olabiliyor. Böylece peşinatsız, evin tamamına kredi kullandırmış oluyorlar. Ancak, tüketicinin bu imkânlardan faydalanabilmesi için bazı şartları sağlaması gerekiyor. 

Peşinatlı Konut Kredisi Almanın Şartları Nelerdir?

Bazı kriterlere dikkat ederek, çalışmayı düşündüğün bankaların peşinatlı konut kredisi başvurunu onaylama şansını arttırabilirsin. 

 • Kredi notunu öğren. Kredi notu bankalar için en önemli bir etkendir. 
 • Konut kredisi faizlerinin ve maliyet oranlarının karşılaştırmasını yapmalısın. Bunlar bankadan bankaya değişiklik gösterir. 
 • Banka tarafından konut kredisine uygun görülmek için satın alacağın konutun kat mülkiyeti bulunmasına dikkat et.
 • Kredi miktarın, gelir seviyene ve ekspertiz raporunun sonucuna göre belirlenir. Yani evin değerinin gelirinden çok fazla olması söz konusu ise yeterli kredi çıkmaz.

İnteraktif Kredi ekibi olarak bu yazımızda “Evin tamamına konut kredisi var mı? Evin tamamına konut kredisi veren bankalar” konuları hakkında merak edilen detayları seninle paylaştık. Amacımız, geleceğin finansal teknolojilerini günümüze taşıyarak borç-alacak ilişkisi içerisindeki tarafların güven içinde ticaret yapmalarını sağlamaktır. Daha fazla bilgi için bizi takip edebilir ya da iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsin.

Hemen Başvur
KREDİ KARTLARI
Kart Ücreti Olmayan Kredi Kartları
En Çok Ödül Veren Kredi Kartları
En Çok Taksit Yapan Kredi Kartları
En Prestijli Kredi Kartları
Sana Onaylanabilecek Kredi Kartları

Önerilen Kaynaklar
Borç Yönetimi ve Yapılandırma Stratejileri
12 Temmuz 2024
Borç yönetimi ve yapılandırma, bireysel kullanıcılar için finansal sağlığın korunması ve sürdürülebilirliği açısından kritik öneme sahiptir. Özellikle ekonomik belirsizlik dönemlerinde, borçların etkin bir şekilde yönetilmesi ve yapılandırılması, bireylerin mali baskılardan kurtulmalarına ve uzun vadeli finansal hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabilir. Bu makalede, borç yönetimi ve yapılandırma
Devamını Oku
Güven Raporu ile Kredi Başvurularını Güçlendirme
12 Temmuz 2024
Krediler, bireylerin finansal hedeflerine ulaşmalarında önemli bir araçtır. Ancak, kredi başvurularının onaylanması her zaman kolay değildir. Bu noktada devreye "Güven Raporu" girer. Bu makalede, Güven Raporu'nun ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve kredi başvurularını güçlendirmedeki rolünü inceleyeceğiz.
Devamını Oku
Kredi Puanı Yükseltme Teknikleri
12 Temmuz 2024
Kredi puanı, finansal yaşamımızda önemli bir yer tutar. Bu puan, bankalardan kredi veya kredi kartı alırken belirleyici bir faktördür. Kredi puanınız yüksekse, bankalar size daha kolay kredi verir ve daha uygun faiz oranları sunar. Ancak düşük kredi puanı, finansal imkanlarınızı kısıtlayabilir. Peki, kredi puanını nasıl yükseltebiliriz? İşte kredi puanını artırma teknikleri.
Devamını Oku