İnteraktif Kredi - 04 Haziran 2024

Çeşitli ihtiyaçları karşılamak için başvurduğumuz birçok kredi seçeneği var. Bu kredi seçeneklerinden birisi de eğitim kredisi. Eğitim kredisi nedir, nasıl alınır ve kimler alabilir gibi konuları merak ediyorsan ayrıntılar bu yazımızda. 

Eğitim için verilen, eğitim masraflarını karşılamak için kullanılan krediler eğitim kredisi olarak tanımlanıyor. Bu kredi türünü, kendin ya da çocuğun için talep ediyor olabilirsin. Yasal yönetmelikler eğitim kredisinin 10 sene vadeye kadar uzatılabileceğini belirtir ancak bankalar en fazla 3 seneye kadar eğitim kredisi seçeneği sunar. Bununla birlikte 5 sene vade gibi daha uzun vade seçeneği sunan birkaç banka da mevcut. Bu krediye sadece eğitim masraflarını karşılamak amacıyla öğrenim bedeli masraflarını gösteren belgeler ile başvuru yapabilirsin. Belirli ve düzenli bir aylık gelire sahip olman, eğitim kredisi alabilmenin en önemli kriterlerinden birini oluşturuyor. Eğitim kredisi, eğitimi desteklemek amacıyla verilen bir kredi türü olduğu için genellikle uzun vadede ödenebilecek düşük tutarlı taksitler ile sunuluyor. 

Eğitim Kredisi ile Neler Yapabilirsin?

Eğitim kredisi kendin veya çocukların için yararlanabileceğin önemli bir finansman seçeneği. Kreş, ilköğretim, ortaöğretim, yükseköğretim, master, yurtdışında eğitim, sertifika programları için bu krediden yararlanabilirsin. Günümüzde devlet-özel okul ayrımı kreş eğitiminden itibaren başlıyor. Bazı aileler çocukları için kreş döneminden itibaren özel kurumları tercih edebiliyor ve eğitim kredisini; istediği, takip ettiği eğitim kurumlarından kaliteli bir eğitim alabilmek için kullanmayı düşünüyor. Bunun yanı sıra kendi akademik kariyerinde kullanmak üzere de eğitim kredisi alman mümkün. Bu desteği alarak yarım bıraktığın yüksek öğrenimini tamamlayabilir, yüksek lisans veya doktora masraflarını finanse etmekte kullanabilirsin. Aynı zamanda işinde kullanmanın kariyerine etki edeceğine inandığın sertifika programlarına katılmak için de bu krediye başvurabilirsin. Alacağın kredinin tamamını hemen eğitim için kullanmayabilirsin. Bir kısmını krediye konu olan eğitim kurumu için değil, diğer eğitim veya başka masraflarda kullanmayı düşünüyorsan ihtiyaç kredisi almayı düşünebilirsin.

Kimler Eğitim Kredisi Alabilir?

Eğitim kredisi alabilmek için 18 yaşından büyük olman, sigortalı olarak çalışman, kredi geri ödemeleri için yeterli ve düzenli belgelenebilir bir gelire sahip olman önemli faktörlerin başında geliyor. Eğer çalışmıyorsan yani belgelenebilir bir gelirin yoksa; kredi almaya uygun şartları yerine getirebilecek aile bireylerinden destek alabilirsin. Uygun olan birinden, senin adına kredi başvurusu yapmasını isteyebilirsin. Bununla birlikte bu krediden yararlanabilmek için kendinin ya da çocuğunun gideceği okuldan alacağın, eğitim giderlerini gösteren bir belgenin olması gerekir. Kayıt belgesi ve okul ücretini gösterir belge ile aldığın kredi tutarını okul hesabına aktarabilirsin. Veya eğitim kurumundan aldığın faturayı ibraz ederek tutar karşılığı krediyi nakden alabilirsin. Yaşı 18’den küçük olan öğrenciler adına ebeveynleri kredi çekebilir. Üniversite ya da yüksek lisans eğitimi için bu krediye başvuracaksan ve gelirini belgeleyebileceğin bir işte çalışıyorsan kendi adına eğitim kredisi başvurusunda bulunman elbette mümkün.

Eğitim Kredisi Şartları Nelerdir?

Eğitim kredisi alabilmenin şartlarına baktığımızda belgelenebilir yeterli ve düzenli bir gelir ve 18 yaş üstü olman gerektiğinden bahsetmiştik. Diğer şartlara baktığımızda:

 • Geliri resmi geçerliliği bulunan evrak ile beyan etmek,
 • Kredi ve kredi kartı geçmişinin iyi olması,
 • Adına kayıtlı bir fatura,
 • İpotek verilecekse eş rızasının yazılı olarak verilebiliyor olması,
 • Eğitim kurumunda öğrenim bedelini gösteren belgenin temin edilmesi.

Bunların haricinde kredi için başvurduğun banka veya finansal kuruluşların da ayrıca yerine getirilmesini istediği ek şartlar olabilir. 

Eğitim Kredisi Veren Bankalar

Bize en çok gelen eğitim kredisi nedir sorusunun yanında merak edilen diğer bir konu: Eğitim kredisi veren bankalar hangileri? Öncelikle kredinin eğitim masraflarını karşılamak amacıyla talep edilmesi gerektiğini söylemiştik. Bu nedenle bankalar, eğitim kredisine başvuran kişiden eğitim kurumundan alınan fatura veya öğrenim bedelini gösteren bir belge talep eder. Birçok bankanın eğitim kredisi seçeneği var. Bunlardan bazıları: 

 • Akbank
 • QNB Finansbank
 • TEB
 • Denizbank
 • Garanti Bankası
 • Yapı Kredi
 • Halkbank
 • ING Bank
 • İş Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Albaraka Türk

İnteraktif Kredi ekibi olarak bu yazımızda “Eğitim kredisi nedir, bu kredinin şartları nelerdir ve eğitim kredisi veren bankalar hangileridir?” konuları hakkında merak edilen detayları seninle paylaştık. Amacımız, geleceğin finansal teknolojilerini günümüze taşıyarak borç-alacak ilişkisi içerisindeki tarafların güven içinde ticaret yapmalarını sağlamaktır. Daha fazla bilgi için bizi takip edebilir ya da iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsin.

Hemen Başvur
KREDİ KARTLARI
Kart Ücreti Olmayan Kredi Kartları
En Çok Ödül Veren Kredi Kartları
En Çok Taksit Yapan Kredi Kartları
En Prestijli Kredi Kartları
Sana Onaylanabilecek Kredi Kartları

Önerilen Kaynaklar
Borç Yönetimi ve Yapılandırma Stratejileri
12 Temmuz 2024
Borç yönetimi ve yapılandırma, bireysel kullanıcılar için finansal sağlığın korunması ve sürdürülebilirliği açısından kritik öneme sahiptir. Özellikle ekonomik belirsizlik dönemlerinde, borçların etkin bir şekilde yönetilmesi ve yapılandırılması, bireylerin mali baskılardan kurtulmalarına ve uzun vadeli finansal hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabilir. Bu makalede, borç yönetimi ve yapılandırma
Devamını Oku
Güven Raporu ile Kredi Başvurularını Güçlendirme
12 Temmuz 2024
Krediler, bireylerin finansal hedeflerine ulaşmalarında önemli bir araçtır. Ancak, kredi başvurularının onaylanması her zaman kolay değildir. Bu noktada devreye "Güven Raporu" girer. Bu makalede, Güven Raporu'nun ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve kredi başvurularını güçlendirmedeki rolünü inceleyeceğiz.
Devamını Oku
Kredi Puanı Yükseltme Teknikleri
12 Temmuz 2024
Kredi puanı, finansal yaşamımızda önemli bir yer tutar. Bu puan, bankalardan kredi veya kredi kartı alırken belirleyici bir faktördür. Kredi puanınız yüksekse, bankalar size daha kolay kredi verir ve daha uygun faiz oranları sunar. Ancak düşük kredi puanı, finansal imkanlarınızı kısıtlayabilir. Peki, kredi puanını nasıl yükseltebiliriz? İşte kredi puanını artırma teknikleri.
Devamını Oku