İnteraktif Kredi - 25 Ağustos 2023

Hepimiz bazı durumlarda acil nakit ihtiyacı duyabiliriz. Bu nedenle insanlar, toplu para elde etmek adına bazı kredi çeşitlerinden yararlanmayı tercih edebilir. Bu kredi türlerinden birisi de bireysel iş yeri kredisidir. Bunun yanı sıra bireysel iş yeri kredisi nedir konusu, merak edilen konular arasında yer alıyor. 

Kredi çekmek için istenen şartlar, kredi türüne ve tutarına göre değişiklik gösterir. Başvurmak istediğin kredi türü her ne olursa olsun temel kredi çekme şartları mevcuttur. Kredi başvurusunda bulunabilmen için 18 yaşını doldurmuş olman ve belgelenebilir bir gelire sahip olman önemli kriterlerden biridir​.​​  

Bireysel iş yeri kredisi nedir?

Bireysel iş yeri kredisi, kamu ve özel sektör çalışanları, emekliler gibi ticari faaliyeti olmayan gerçek kişilere sunulan bir kredi avantajıdır. Bunun yanı sıra hazır/bitmiş iş yeri (ofis, büro, dükkân, muayenehane, nitelikteki iş yerleri) alımının finansmanına yönelik olarak kullandırılan taksitli bireysel finansman niteliklerine de sahiptir.

Bireysel iş yeri kredisi, girişimcilerin ve KOBİ’lerin iş yeri yatırımları için ihtiyaç duydukları finansmanı karşılamak adına sunulmaktadır. İşyerlerinin yatırım ya da kullanım amaçlı olarak satın alınmak istenmesi durumunda iş yeri kredisi, bankalar tarafından gerçek ya da tüzel kişilere sunulan finansmandır. Kredinin ne oranda kullanılabileceğine banka karar verir. Bununla birlikte faiz oranları da bankalara göre değişkenlik göstermektedir.

Bireysel iş yeri kredileri, esnafların ihtiyaçlarını karşılamaları için oldukça avantajlı bir kredi türüdür. KOBİ’ler ve girişimciler tarafında ise yatırım ya da kullanım amacıyla iş yeri almak istedikleri zaman avantajlı bir kredi tercihidir. Bireysel iş yeri kredisi, kredi türleri içerisinde en çok tercih edilen ürünler arasında yer alır. Kredi koşulları bankadan bankaya farklılık gösterir. Değişiklik gösteren koşulların başında satın alacağın iş yerinin ekspertiz değerinin oranları yer alır. Bazı bankalar %50 ekspertiz değeri kadar kredi avantajı sunarken, bazılarına göre bu durum yükselebilir.

Bireysel iş yeri kredisini kimler alabilir?

Bireysel iş yeri kredisi, yalnızca girişimci ve KOBİ gibi çeşitli alanlarda hizmet vermek isteyenler için sunulan bir kredi türüdür. Birçok girişimci iş yeri kredisini kimler alabilir sorusunun cevabını merak eder. Bunun için şartlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 1. Ticari nitelikli müşteriler dışında, belirli ve düzenli bir geliri olan ve istihbaratı olumlu olan gerçek kişiler bu krediden faydalanabilir.
 2. Kredi kullanan kişiye, Hayat Sigortası da yapılmaktadır.
 3. Kredinin limiti, ipotek alınacak gayrimenkulün ekspertiz değerinin %75’i ile sınırlı tutulmaktadır.
 4. Ticari Paket Sigortası da yapılır. 

Bireysel iş yeri kredisi nasıl çekilir?    

Bankalar, iş yeri kredisi başvurularını pek çok farklı kanaldan kabul edebilir. Çevrimiçi kanallardan yapılan başvurular genellikle ön onay sürecinde değerlendirilir. Ayrıca işlemlerin tamamlanması için müşteri şubeye davet edilir. İş yeri kredisine başvuru yapılabilecek kanallar ise aşağıdaki gibidir:

 • Banka şubeleri
 • İnternet bankacılığı (bankaların internet siteleri)
 • Bankaların çağrı merkezleri
 • Cep telefonu (kısa mesaj)
 • Bankaların ATM’leri
 • Kredi karşılaştırma siteleri 

Bireysel iş yeri kredisi veren bankalar

İş yeri açma kredisi, yeni yapılmış gayrimenkuller için kullanılabilir. Bunun yanı sıra kullanılmış iş yerleri için de alınabilmektedir. Söz konusu iş yerinin ipotek edilmesi ile verilen iş yeri kredileri, kredi sahibinin ödeme gücü yerinde değilse ek olarak bir kefil aracılığı ile verilir. Proje sürecinde olan iş yerleri için de kredi finansmanı sunan bankalar bulunmaktadır. Fakat proje aşamasındaki iş yerleri için olan krediler; bankaların, üretici firmalarla yaptığı özel anlaşmaların maddeleri kapsamında mümkün olabilir. Bununla birlikte bireysel iş yeri kredisi veren bankalar ise aşağıdaki gibidir:

 • İş Bankası, İş Yeri Kredisi
 • Ziraat Bankası, Bireysel İş Yeri Kredisi
 • Halkbank, Sıfır Faizli Esnaf Kredisi
 • TEB, Taksitli Ticari Kredi
 • ING, Kobi Hızlı Kredi
 • QNB Finansbank, İş Yeri Açma Kredisi
 • Vakıfbank, Bireysel İş Yeri Kredisi
 • Esnaf ve Kefalet Kredisi 

Sermaye iş kurmak isteyen kişilerin en çok problem yaşadığı konulardan biridir. Bunun nedeni, bir iş kurarken kişilerin mal almak ve yaptıkları işi geliştirmek için nakit ihtiyaçlarının doğmasıdır. Bu ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla birçok kişi, iş kurmak için kredi çekmek ister. Kısacası bu durumda da bireysel iş yeri kredisi büyük öneme sahiptir. 

İnteraktif Kredi ekibi olarak bu yazımızda “Bireysel iş yeri kredisi nedir?” konusu hakkında merak edilen detayları seninle paylaştık. Amacımız, geleceğin finansal teknolojilerini günümüze taşıyarak borç-alacak ilişkisi içerisindeki tarafların güven içinde ticaret yapmalarını sağlamaktır. Daha fazla bilgi için bizi takip edebilir ya da iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsin.

 

 

Hemen Başvur
KREDİ KARTLARI
Kart Ücreti Olmayan Kredi Kartları
En Çok Ödül Veren Kredi Kartları
En Çok Taksit Yapan Kredi Kartları
En Prestijli Kredi Kartları
Sana Onaylanabilecek Kredi Kartları

Önerilen Kaynaklar
Borç Yönetimi ve Yapılandırma Stratejileri
12 Temmuz 2024
Borç yönetimi ve yapılandırma, bireysel kullanıcılar için finansal sağlığın korunması ve sürdürülebilirliği açısından kritik öneme sahiptir. Özellikle ekonomik belirsizlik dönemlerinde, borçların etkin bir şekilde yönetilmesi ve yapılandırılması, bireylerin mali baskılardan kurtulmalarına ve uzun vadeli finansal hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabilir. Bu makalede, borç yönetimi ve yapılandırma
Devamını Oku
Güven Raporu ile Kredi Başvurularını Güçlendirme
12 Temmuz 2024
Krediler, bireylerin finansal hedeflerine ulaşmalarında önemli bir araçtır. Ancak, kredi başvurularının onaylanması her zaman kolay değildir. Bu noktada devreye "Güven Raporu" girer. Bu makalede, Güven Raporu'nun ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve kredi başvurularını güçlendirmedeki rolünü inceleyeceğiz.
Devamını Oku
Kredi Puanı Yükseltme Teknikleri
12 Temmuz 2024
Kredi puanı, finansal yaşamımızda önemli bir yer tutar. Bu puan, bankalardan kredi veya kredi kartı alırken belirleyici bir faktördür. Kredi puanınız yüksekse, bankalar size daha kolay kredi verir ve daha uygun faiz oranları sunar. Ancak düşük kredi puanı, finansal imkanlarınızı kısıtlayabilir. Peki, kredi puanını nasıl yükseltebiliriz? İşte kredi puanını artırma teknikleri.
Devamını Oku