İnteraktif Kredi - 25 Ağustos 2023

Birçok insanın toplu paraya ihtiyaç duyduğu dönemler olabilir. Bu durumda ise bankalardan kredi çekmek, en mantıklı çözüm olarak görülmektedir. Günümüzde, artan kredi çekmek talebi karşısında, bankalar da farklı ödeme yöntemi yollarına başvurmuştur. Bunlardan birisi de balon ödemeli kredidir. Kredi almak isteyenler tarafından, balon kredi nedir ve balon ödemeli kredi nasıl alınır, sorularının cevapları merak edilen konular arasında yer alıyor.  

Balon kredi ödeme yöntemi, kullanılan kredileri aylık olarak daha uygun koşullarda, son taksitte toplu olarak ödemene olanak tanıyan bir yöntem olarak ifade edilmektedir. Balon ödemeli kredi hesaplama işlemi, klasik kredilere göre farklıdır. Balon kredi genellikle taksitlerin yüksek tutarlarda olduğu konut kredisi ve taşıt kredisi ürünlerinde tercih edilmektedir.  

Balon Kredi Nedir?     

Balon ödemeli kredi olarak bilinen bu yöntem, yüksek meblağlı bir varlık aldığında, aylık taksitlerin bir kısmını daha düşük miktarlarda ödediğin bir kredidir. Bunun yanı sıra son taksitte ise balon ödeme olarak tabir edilen toplu bir ödeme yapmanı mümkün kılan kredi türüdür. Bu kredi, aylık taksitlerde problem yaşandığı zaman işine oldukça yarayacak bir kredidir. 

Balon Ödemeli Kredi Türleri Nelerdir?

Bankaların ve devletin sağladığı kredileri; tüketici kredisi, konut kredisi ve ticari krediler olarak sınıflandırmak mümkündür. Bununla birlikte, yasalara göre tüketici kredisi yalnızca bireylerin faydalanabileceği kredilerdir. Kurum ve kuruluşlar bu krediden yararlanamazlar. Tüketici kredileri, ihtiyaç kredileri olarak da bilinmektedir ve balon ödemeli ihtiyaç kredisi kullanımı da oldukça yaygındır. Ayrıca ihtiyaç kredilerinin taksitleri çoğunlukla aylık olarak, eşit taksitler halinde ödenebilir. İhtiyaç kredisi türleri ise şu şekildedir:

 1. İpoteksiz ihtiyaç kredisi
 2. İpotekli ihtiyaç kredisi
 3. Eşya kredisi
 4. Eğitim kredisi
 5. Evlilik kredisi
 6. Tatil kredisi
 7. Bayram kredisi
 8. Taşıt kredisi

Kimler Balon Ödemeli Kredi Alabilir?

Balon ödemeli kredi, özellikle konut ve taşıt gibi yüksek meblağlı kredi süreçlerinde, parayı yatırım için kullanmak isteyenler için ideal bir kredi türüdür. Bununla birlikte finansal durumunda değişiklik olduğu için aylık ödemelerini az miktarlarda yapmayı dileyenler de balon ödemeli kredi alabilirler. Ayrıca vade bitiminde toplu ödeme imkânına sahip olanlar ile emekli ikramiyesiyle ev ya da taşıt almak isteyenler için çok uygun bir kredi türüdür. Balon ödemeli konut kredi hesaplaması yapıldığında, son taksite kadar, oldukça avantajlı taksit tutarları mevcuttur. Balon ödemenin taksit sayısı ve son ödemede yapılacak ödeme tutarı bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Balon ödeme sürecinde taksit tutarı, kredi faizi ve vergi miktarlarının altında kalmayacak şekilde, krediyi kullanan kişiye bağlı olarak kararlaştırılabilir. Balon ödemeli krediler, evi aldıktan sonra satın alınan gayrimenkulü satıp, elde edilen paranın bir kısmıyla da krediyi bitirmek isteyen kişiler için de son derece uygun kredilerdir.

Balon Ödemeli Kredi Avantajları Nelerdir?

Balon kredi nedir konusundan sonra merak edilen bir diğer konu ise balon ödemeli kredi avantajlarıdır. Bütçen dahilinde planladığın ödeme şekline göre son vadede yapılacak toplu ödemenin senin için birçok avantajı mevcuttur. Maaşının yükselmesini ya da vermiş olduğun borç paranın geri dönüşünü beklemek durumunda olmadan; bu ödeme şekli ile kolay ve hızlı bir şekilde yeni bir ev ya da taşıt sahibi olman mümkündür. Bunun yanı sıra kredi için sağlanan kolaylıklar kapsamında uygun taksit tutarları ile sana kalan para orta vadede başka yatırım araçlarına yönelmene de olanak tanır. 

Kredi Balon Oranı Nedir?

Balon ödeme nedir konusu ile birlikte kredi balon oranı da merak edilen konulardan birisidir. Kredi ödeme seçeneklerinin birçoğunda olduğu gibi sabit faiz söz konusudur. Diğer ödeme seçeneklerine göre en önemli farkı ise vadelerde ciddi ödeme kolaylığı sağlayarak, aylık ödemelerden kısılan miktarın son taksitte alınmasıdır. Böylece her ay düzenli olarak ödenecek kredi borcundan kısarak, başka alternatif yatırımlar yapılması da mümkündür. Bunun yanı sıra kredinin büyük bölümünü aylık küçük taksitler halinde ödemene de imkân sunar. Ayrıca balon ödeme tutarı, toplam kredi tutarının %30'unu geçmeyecek şekilde belirlenmektedir. 

Balon Ödemeli Kredi Veren Bankalar

Türkiye’de hizmet veren bankaların birçoğu balon ödemeli kredi avantajlarından yararlanmana olanak sağlar. Bununla birlikte bu kredi ürünü, daha çok banka dışındaki finans kuruluşları tarafından sağlanan bir kredi türüdür. En yaygın kullanım alanı ise sıfır araç satın alım işlemidir. Balon ödemeli kredi veren bankalardan bazıları ise aşağıdaki gibidir:

Bankalar      
 • Akbank
 • Vakıfbank
 • Garanti BBVA
 • Yapı Kredi
 • Türkiye İş Bankası
 • HSBC 
Diğer Finans Kuruluşları
 • TEB Cetelem
 • Volkswagen Doğuş Finans
 • PSA Finans 

İnteraktif Kredi ekibi olarak bu yazımızda “Balon kredi nedir, balon ödemeli kredi avantajları nelerdir?” konusu hakkında merak edilen detayları seninle paylaştık. Amacımız, geleceğin finansal teknolojilerini günümüze taşıyarak borç-alacak ilişkisi içerisindeki tarafların güven içinde ticaret yapmalarını sağlamaktır. Daha fazla bilgi için bizi takip edebilir ya da iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsin.

 

Hemen Başvur
KREDİ KARTLARI
Kart Ücreti Olmayan Kredi Kartları
En Çok Ödül Veren Kredi Kartları
En Çok Taksit Yapan Kredi Kartları
En Prestijli Kredi Kartları
Sana Onaylanabilecek Kredi Kartları

Önerilen Kaynaklar
Borç Yönetimi ve Yapılandırma Stratejileri
12 Temmuz 2024
Borç yönetimi ve yapılandırma, bireysel kullanıcılar için finansal sağlığın korunması ve sürdürülebilirliği açısından kritik öneme sahiptir. Özellikle ekonomik belirsizlik dönemlerinde, borçların etkin bir şekilde yönetilmesi ve yapılandırılması, bireylerin mali baskılardan kurtulmalarına ve uzun vadeli finansal hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabilir. Bu makalede, borç yönetimi ve yapılandırma
Devamını Oku
Güven Raporu ile Kredi Başvurularını Güçlendirme
12 Temmuz 2024
Krediler, bireylerin finansal hedeflerine ulaşmalarında önemli bir araçtır. Ancak, kredi başvurularının onaylanması her zaman kolay değildir. Bu noktada devreye "Güven Raporu" girer. Bu makalede, Güven Raporu'nun ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve kredi başvurularını güçlendirmedeki rolünü inceleyeceğiz.
Devamını Oku
Kredi Puanı Yükseltme Teknikleri
12 Temmuz 2024
Kredi puanı, finansal yaşamımızda önemli bir yer tutar. Bu puan, bankalardan kredi veya kredi kartı alırken belirleyici bir faktördür. Kredi puanınız yüksekse, bankalar size daha kolay kredi verir ve daha uygun faiz oranları sunar. Ancak düşük kredi puanı, finansal imkanlarınızı kısıtlayabilir. Peki, kredi puanını nasıl yükseltebiliriz? İşte kredi puanını artırma teknikleri.
Devamını Oku