İnteraktif Kredi - 12 Eylül 2023

Gayri nakdi kredi alımı, bir şirketin ihtiyaç duyduğu parayı ödünç alarak kullanmasını sağlar ve bu sayede, bir kişinin ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olur. Ancak, gayri nakdi kredi alımı sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur ve müşterilerin bu noktalara dikkat etmeleri önemlidir. Örneğin, müşterilerin kredi koşullarını iyi incelemesi, kredi ödeme planını düzenli bir şekilde yapılandırması gibi noktalara dikkat etmeleri önemlidir. Bu sayede, müşteriler, kredi ödemelerini zamanında yaparak, kredi notlarını olumlu etkileme şansına sahip olurlar. Peki gayrinakdi kredi nedir? Yazımızda bu konu hakkında merak edilen detayları anlatacağız.

Gayrinakdi Kredi Nedir?

Gayrinakdi kredi, banka veya finans kuruluşu tarafından verilen bir kredidir ve bu kredi, şirketler arasında gerçekleştirilen ticari faaliyetlerin sorunsuz ve kolay bir şekilde tamamlanmasını sağlar. Gayrinakdi kredi, genellikle uzun vadeli bir kredidir ve ödemeler aylık olarak yapılır. Banka gayrinakdi kredi türünde, krediyi alan şirkete nakit olarak ödeme yapmaz ve aracı olarak ödemeyi kendi gerçekleştirir. Bunun yanı sıra gayri nakdi kredi çeşitli amaçlar için kullanılabilir.

Gayrinakdi Kredi Nasıl Kullanılır?

Gayri nakdi kredi almak isteyen şirketler, bir banka veya finans kuruluşu ile iletişime geçebilir ve kredi başvurusu yapabilir. Kredi başvurusu sırasında, banka veya finans kuruluşu tarafından senden talep edilebilecek bilgiler arasında, kişisel bilgilerin, çalışma durumun, aylık gelirin ve mevcut borçların yer alabilir. Banka veya finans kuruluşu, bu bilgilere dayanarak senin kredi almaya uygunluğunu değerlendirir ve sana bir kredi teklifinde bulunabilir. Eğer kredi teklifi alırsan, teklifin koşullarını detaylı olarak incele ve kredi anlaşmasını imzalamadan önce tüm şartları anladığından emin ol. Kredi anlaşması imzalandıktan sonra, banka veya finans kuruluşu tarafından belirlenen koşullara göre krediyi geri ödeyebilirsin.

Gayrinakdi Kredi Türleri Nelerdir?

Kullanım alanına ve ihtiyaca göre tercih edilebilecek farklı gayri nakdi kredi türleri vardır. Gayrinakdi kredi türleri, her bir ticari faaliyet için farklı taahhüt sunar. Kredi başvurusu yapılmadan önce, kredinin kullanım amacı bankaya bildirilmelidir. Kullanım alanına ve ihtiyaca uygun olan kredi türü kullanılmalıdır. Gayrinakdi kredi türleri şunlardır;

  1. Teminat Mektubu
  2. Referans Mektubu
  3. Harici Garantiler
  4. Akreditif
  5. Kabul/Aval Kredileri

1)Teminat Mektubu: Teminat mektubu, banka tarafından şirket veya kuruluşa verilen bir yazılı belgedir. Bu belge, verilen şirketin veya kuruluşun bir yükümlülük ve taahhüdünün banka tarafından yerine getirileceğini garanti eder. Teminat mektubu, genellikle bir işletme veya bir proje için bir güvence olarak kullanılır ve verilen şirket tarafından ödenen bir miktarın veya bir ürünün teslim edileceğini garanti altına alır.

2) Referans Mektubu: Referans mektubu, banka tarafından başka kişi veya şirket hakkında yazdığı bir yazıdır. Genellikle şirketin özelikleri, yetenekleri ve performansı hakkında bilgi verir. Referans mektubu, bir şirketin işe/projeye dahil edilmesi sırasında bir değerlendirme aracı olarak da kullanılabilir. Bu yazı, şirketin önceki çalışmaları ve performansı hakkında bilgi verir.

3) Harici Garantiler: Harici garantiler, muhatabı yurtdışında olan kurum ya da kişilerin ihtiyacının karşılandığı gayrinakdi kredi türüdür. Genellikle bir banka veya finans kuruluşu tarafından verilir ve verilen şirket veya kişinin ödemeyi yapmayı garanti ettiği bir güvence olarak kullanılır. Bu belge, bir satıcının ürününü veya hizmetini teslim etmesi veya bir alıcının ödemeyi yapması sırasında da kullanılabilir.

4) Akreditif: Akreditif, İthalat işlemlerinde yapılan ödemelerin veya vadesinde ödenecek bedele karşılık, istenilen nitelikte mal ya da hizmetin alınmasını ve ihraç eden şirketin, sözleşmede belirlenen şartlarda karşılığını almasını garanti eden belgedir. Banka veya finans kuruluşu tarafından verilir. Verilen şirket veya kişinin, ödemeyi yapmayı garanti ettiği için bir güvence olarak kullanılır. Bu belge, genellikle bir işletme veya proje için bir güvence olarak görülür ve şirket tarafından ödenen bir miktarın veya bir ürünün teslim edileceğini garanti eder.

5) Kabul/Aval Kredileri: Kabul/aval kredileri, ithalat ve ihracat işlemlerinde kullanılan gayrinakdi kredi türüdür. Bu kredi türünde; ithalatçı firmaya, alacağı mallara karşılık, ihracatçı firma tarafından bir poliçe keşide edilir. Poliçe kabul edilir ise mallar ödeme yapılmadan gönderilir. Bu kredi, bir şirketin ürünün ve hizmetin satın alınması veya teslim edilmesi sırasında ödeme yapması için kullanılır. Satıcı ürününü veya hizmetini teslim ettiğinde, ödeme yapılacağını garanti eder. 

İnteraktif Kredi ekibi olarak bu yazımızda “Gayrinakdi kredi nedir?” konusu hakkında merak edilen detayları seninle paylaştık. Amacımız, geleceğin finansal teknolojilerini günümüze taşıyarak borç-alacak ilişkisi içerisindeki tarafların güven içinde ticaret yapmalarını sağlamaktır. Daha fazla bilgi için bizi takip edebilir ya da iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsin.

Hemen Başvur
KREDİ KARTLARI
Kart Ücreti Olmayan Kredi Kartları
En Çok Ödül Veren Kredi Kartları
En Çok Taksit Yapan Kredi Kartları
En Prestijli Kredi Kartları
Sana Onaylanabilecek Kredi Kartları

Önerilen Kaynaklar
Borç Yönetimi ve Yapılandırma Stratejileri
12 Temmuz 2024
Borç yönetimi ve yapılandırma, bireysel kullanıcılar için finansal sağlığın korunması ve sürdürülebilirliği açısından kritik öneme sahiptir. Özellikle ekonomik belirsizlik dönemlerinde, borçların etkin bir şekilde yönetilmesi ve yapılandırılması, bireylerin mali baskılardan kurtulmalarına ve uzun vadeli finansal hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabilir. Bu makalede, borç yönetimi ve yapılandırma
Devamını Oku
Güven Raporu ile Kredi Başvurularını Güçlendirme
12 Temmuz 2024
Krediler, bireylerin finansal hedeflerine ulaşmalarında önemli bir araçtır. Ancak, kredi başvurularının onaylanması her zaman kolay değildir. Bu noktada devreye "Güven Raporu" girer. Bu makalede, Güven Raporu'nun ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve kredi başvurularını güçlendirmedeki rolünü inceleyeceğiz.
Devamını Oku
Kredi Puanı Yükseltme Teknikleri
12 Temmuz 2024
Kredi puanı, finansal yaşamımızda önemli bir yer tutar. Bu puan, bankalardan kredi veya kredi kartı alırken belirleyici bir faktördür. Kredi puanınız yüksekse, bankalar size daha kolay kredi verir ve daha uygun faiz oranları sunar. Ancak düşük kredi puanı, finansal imkanlarınızı kısıtlayabilir. Peki, kredi puanını nasıl yükseltebiliriz? İşte kredi puanını artırma teknikleri.
Devamını Oku