İnteraktif Kredi - 25 Ağustos 2023

Bankalar, kredi veren resmî kurumlardır ve kullanıcıların ihtiyacına göre kredi verirler. Bireysel kredi çeşitleri içerisinde ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi yer almaktadır. Bireyler, ihtiyaçları doğrultusunda veya yatırım yapmak için bankalara başvuru yapabilirler. Başvuru sürecinde bankalar kullanıcıların kredi almaya uygun olup olmadığını incelerler. Bu inceleme sürecinde kredi notu ve gelir durumu oldukça önemlidir. Kredi alınmak istenen miktar, kredi türü, kredi faiz oranları ve kredi vadeleri incelenir ve bankalar kredinin onaylanıp onaylanmadığını açıklar. İnteraktif Kredi olarak hazırladığımız bu yazımızda kredi faiz oranları nasıl hesaplanır, formülü nedir ve kullanabileceğiniz araçlar hakkında bilgilere yer vereceğiz.

Kredi Faiz Oranı Hesaplama Formülü Nedir?

Kredi alınmak istendiğinde ihtiyaç olunan kredi çeşidine başvuru yapılır. Başvuru yapmadan önce bütçene uygun kredi faiz hesaplaması yapılması gerekmektedir. Peki, kredi faiz oranı hesaplama formülü nedir? Bireysel kredi çeşitleri içerisinde ihtiyaç, taşıt ve konut kredileri yer almaktadır. Alınabilecek kredi tutarı bir formüle dayanır. Kredi hesaplama faiz oranı girerek ve almak istenilen kredi tutarı, kredi notu ve gelir durumuna göre belirlenir. Kredi faizi, her ödeme döneminde kalan anaparaya tekrar faiz uygulanarak hesaplanmaktadır. Bunun için kalan anapara ile kredi faiz oranı çarpılır ve BSMV, KKDF gibi vergiler dahil edilir. Sonrasında ise her ay ödenecek kredi faizi ve vergiler, aylık taksitten düşülerek kredi anapara ödemesi hesaplanır. Kredi faiz oranları, bankaların para ve faiz politikasına göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda kullanılacak miktar, vade ve kredi türü kredilerin faizlerini şekillendirirler.

Faiz Oranlarını Girerek Hesaplama Araçları

Kredi hesaplaması yapmak için bankaların şubelerinden, internet bankacılığından, çağrı merkezlerinden, mobil bankacılıktan başvuru yapılabilir. Bunlarla birlikte faiz oranlarını girerek hesaplama araçları ile onlarca bankanın faiz ve vadelerini görebilirsin.

Bunları yaparak vakit kaybetmek istemiyorsan ve/veya karşılaştırmaları tek bir yerden yapmak kolaylığına erişmek, etkin karar vermemi kolaylaştırır diyorsan; İnteraktif Kredi hesaplama aracı sayesinde; şube şube gezmeden, çağrı merkezlerinde beklemeden, uygulama indirmeye gerek kalmadan, onlarca bankanın tekliflerini inceleyip, karşılaştırabilirsin. 2015 yılından beri KKB Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. ile Findeks İş Ortağı olarak kredi raporlarını, ihtiyaca yönelik koşullarla birleştirerek, nasıl kaynak yaratabileceğin konularında teknolojik çözümler sunuyoruz. En uygun krediyi bu sayede kolaylıkla alabilirsin.

İnteraktif Kredi ekibi olarak bu yazımızda "Kredi faiz oranları nasıl hesaplanır?" konusu hakkında merak edilen detayları seninle paylaştık. Amacımız, geleceğin finansal teknolojilerini günümüze taşıyarak borç-alacak ilişkisi içerisindeki tarafların güven içinde ticaret yapmalarını sağlamaktır. Daha fazla bilgi için bizi takip edebilir ya da iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsin.

Hemen Başvur
KREDİ KARTLARI
Kart Ücreti Olmayan Kredi Kartları
En Çok Ödül Veren Kredi Kartları
En Çok Taksit Yapan Kredi Kartları
En Prestijli Kredi Kartları
Sana Onaylanabilecek Kredi Kartları

Önerilen Kaynaklar
Kredi Notu Nedir ve Nasıl Yükseltilir ?
09 Mayıs 2024
Finansal Geleceğinizi Güçlendirmek İçin Kredi Notunuzu Yükseltmenin Yollarını Keşfedin!
Devamını Oku
Türkiye'de Artan Borç Yükü: İcra Dosyaları ve Kredi Borçlarındaki Artış
08 Mayıs 2024
Türkiye'de finansal sorunlarla boğuşan insan sayısı hızla artıyor; icra dosyaları ve kredi borçları rekor seviyelere yükseliyor.
Devamını Oku
Nisan 2024 Enflasyonu ve Kredi Almaya Etkisi
03 Mayıs 2024
TÜİK'in açıkladığı verilere göre, Nisan ayında tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) yüzde 3,6 artarak yıllık bazda yüzde 67,4'e yükseldi. Aynı dönemde enflasyon ise yüzde 2,9 artışla yüzde 84,3 oldu.
Devamını Oku