İnteraktif Kredi - 25 Ağustos 2023

Bankalar, kredi veren resmî kurumlardır ve kullanıcıların ihtiyacına göre kredi verirler. Bireysel kredi çeşitleri içerisinde ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi yer almaktadır. Bireyler, ihtiyaçları doğrultusunda veya yatırım yapmak için bankalara başvuru yapabilirler. Başvuru sürecinde bankalar kullanıcıların kredi almaya uygun olup olmadığını incelerler. Bu inceleme sürecinde kredi notu ve gelir durumu oldukça önemlidir. Kredi alınmak istenen miktar, kredi türü, kredi faiz oranları ve kredi vadeleri incelenir ve bankalar kredinin onaylanıp onaylanmadığını açıklar. İnteraktif Kredi olarak hazırladığımız bu yazımızda kredi faiz oranları nasıl hesaplanır, formülü nedir ve kullanabileceğiniz araçlar hakkında bilgilere yer vereceğiz.

Kredi Faiz Oranı Hesaplama Formülü Nedir?

Kredi alınmak istendiğinde ihtiyaç olunan kredi çeşidine başvuru yapılır. Başvuru yapmadan önce bütçene uygun kredi faiz hesaplaması yapılması gerekmektedir. Peki, kredi faiz oranı hesaplama formülü nedir? Bireysel kredi çeşitleri içerisinde ihtiyaç, taşıt ve konut kredileri yer almaktadır. Alınabilecek kredi tutarı bir formüle dayanır. Kredi hesaplama faiz oranı girerek ve almak istenilen kredi tutarı, kredi notu ve gelir durumuna göre belirlenir. Kredi faizi, her ödeme döneminde kalan anaparaya tekrar faiz uygulanarak hesaplanmaktadır. Bunun için kalan anapara ile kredi faiz oranı çarpılır ve BSMV, KKDF gibi vergiler dahil edilir. Sonrasında ise her ay ödenecek kredi faizi ve vergiler, aylık taksitten düşülerek kredi anapara ödemesi hesaplanır. Kredi faiz oranları, bankaların para ve faiz politikasına göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda kullanılacak miktar, vade ve kredi türü kredilerin faizlerini şekillendirirler.

Faiz Oranlarını Girerek Hesaplama Araçları

Kredi hesaplaması yapmak için bankaların şubelerinden, internet bankacılığından, çağrı merkezlerinden, mobil bankacılıktan başvuru yapılabilir. Bunlarla birlikte faiz oranlarını girerek hesaplama araçları ile onlarca bankanın faiz ve vadelerini görebilirsin.

Bunları yaparak vakit kaybetmek istemiyorsan ve/veya karşılaştırmaları tek bir yerden yapmak kolaylığına erişmek, etkin karar vermemi kolaylaştırır diyorsan; İnteraktif Kredi hesaplama aracı sayesinde; şube şube gezmeden, çağrı merkezlerinde beklemeden, uygulama indirmeye gerek kalmadan, onlarca bankanın tekliflerini inceleyip, karşılaştırabilirsin. 2015 yılından beri KKB Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. ile Findeks İş Ortağı olarak kredi raporlarını, ihtiyaca yönelik koşullarla birleştirerek, nasıl kaynak yaratabileceğin konularında teknolojik çözümler sunuyoruz. En uygun krediyi bu sayede kolaylıkla alabilirsin.

İnteraktif Kredi ekibi olarak bu yazımızda "Kredi faiz oranları nasıl hesaplanır?" konusu hakkında merak edilen detayları seninle paylaştık. Amacımız, geleceğin finansal teknolojilerini günümüze taşıyarak borç-alacak ilişkisi içerisindeki tarafların güven içinde ticaret yapmalarını sağlamaktır. Daha fazla bilgi için bizi takip edebilir ya da iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsin.

Hemen Başvur
KREDİ KARTLARI
Kart Ücreti Olmayan Kredi Kartları
En Çok Ödül Veren Kredi Kartları
En Çok Taksit Yapan Kredi Kartları
En Prestijli Kredi Kartları
Sana Onaylanabilecek Kredi Kartları

Önerilen Kaynaklar
Borç Yönetimi ve Yapılandırma Stratejileri
12 Temmuz 2024
Borç yönetimi ve yapılandırma, bireysel kullanıcılar için finansal sağlığın korunması ve sürdürülebilirliği açısından kritik öneme sahiptir. Özellikle ekonomik belirsizlik dönemlerinde, borçların etkin bir şekilde yönetilmesi ve yapılandırılması, bireylerin mali baskılardan kurtulmalarına ve uzun vadeli finansal hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabilir. Bu makalede, borç yönetimi ve yapılandırma
Devamını Oku
Güven Raporu ile Kredi Başvurularını Güçlendirme
12 Temmuz 2024
Krediler, bireylerin finansal hedeflerine ulaşmalarında önemli bir araçtır. Ancak, kredi başvurularının onaylanması her zaman kolay değildir. Bu noktada devreye "Güven Raporu" girer. Bu makalede, Güven Raporu'nun ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve kredi başvurularını güçlendirmedeki rolünü inceleyeceğiz.
Devamını Oku
Kredi Puanı Yükseltme Teknikleri
12 Temmuz 2024
Kredi puanı, finansal yaşamımızda önemli bir yer tutar. Bu puan, bankalardan kredi veya kredi kartı alırken belirleyici bir faktördür. Kredi puanınız yüksekse, bankalar size daha kolay kredi verir ve daha uygun faiz oranları sunar. Ancak düşük kredi puanı, finansal imkanlarınızı kısıtlayabilir. Peki, kredi puanını nasıl yükseltebiliriz? İşte kredi puanını artırma teknikleri.
Devamını Oku