İnteraktif Kredi - 25 Ağustos 2023

Kiradan kurtulup kendi evini almak isteyenler, kendi iş yerini açma isteği olan bireyler veya şirketler bankaların verdiği kredilere başvuru yapabilirler. Konut kredisinin yanı sıra 5 adet Mortgage kredisi bulunmaktadır. Arsa satın almak ve inşaat için Mortgage kredi çeşitleri bulunmaktadır. Mortgage kredi ve konut kredisi, konutun teminat altına alınmasıyla ilgili verilen kredi türleridir. Konut kredisinde uygulanacak faizler sabit tutulurken, Mortgage kredi sisteminde ise sabit faizin yanı sıra değişken faiz oranları da uygulanabilmektedir. İnteraktif Kredi olarak Mortgage kredi nedir, nasıl hesaplanır ve merak edilenlere yanıt vereceğiz.

Mortgage Kredi Hesaplama

Mortgage kredi başvurusunda kredi notu ve belgelendirilebilir gelir oldukça önemlidir. Yeni ev veya iş yerine sahip olmak için uzun vadede alabileceğin bu kredi çeşidi öncesinde hesaplama yapabilirsin. Peki, Mortgage kredi hesaplama nasıl yapılır? Ödenecek Mortgage kredi faizi, her taksit dönemi sonunda kalan ve bu şekilde yeniden belirlenen ana paraya tekrar faiz uygulanarak hesaplanır. Geri ödemen için plan oluşturulurken, kalan konut kredisinin ana para tutarı, Mortgage kredi faiz oranı ile çarpılır ve aylık ödemeler sabitlenerek taksit tutarı belirlenir. Ödemesi her ay sonunda yapılan Mortgage kredi faizi, aylık taksitten düşülerek kredinin anapara ödemesi hesaplanır. Kalan anapara tutarı, her taksit ödemesinde azaldığı için ödenen Mortgage kredi faiz tutarı da her taksit ile azalmaktadır. Uzun vadede ödenen Mortgage kredisi, uygun faiz oranları ve miktarları ile kullanıcıların ev ve işyeri sahibi olmasını sağlamaktadır. Bütçeni yormadan aylık ödeme taksitlerini planlayabilirsin.

Mortgage Kredisi Kimlere Verilir?

Mortgage kredisi başvurusundan sonra; kredi notu, gelir durumu, ev veya iş yerinin durumu incelenir ve bankadan cevap gelir. Mortgage kredisi kimlere verilir? Kimlere bu kredi çıkar? Hayalindeki eve geçmek isteyen veya yeni iş yeri açacaklar bu krediye başvuru yapabilirler. Mortgage kredi seçeneğine, 18-70 yaş aralığında bulunan herkes başvuru yapabilir. Bankalar uyguladıkları para ve faiz politikasına göre bu kullanıcıları değerlendirir. Bu değerlendirme içerisinde kredi notu, gelir durumu ve uygun yaşı sağlayan kişilere Mortgage kredisi verilir. Kredi başvurusunda bulunmadan önce Mortgage kredi şartlarını yakından inceleyelim.

Mortgage Kredi Şartları

Mortgage kredi başvurusunun onaylanma sürecinde, bireylerin aylık taksitleri ödeyebilmesi ve ev veya işyeri durumunun kredi alabilecek düzeyde olması gerekir.

Mortgage kredi şartları;

  • Mortgage kredisinde konutun %80’i kadar kredi verilmekte, bazı bankalarda ise bu oran %90’a çıkmaktadır.
  • Aylık taksit ödeme tutarının, hane gelirinin %50’sini geçmeyecek şekilde olması gerekir.
  • Konut kredisi için kredi notunun yeterli düzeyde olması gerekir. 1500 puana sahip kullanıcılara kefilsiz kredi verilirken, bu koşulları sağlayamayan kullanıcılar için kefil istenebilir.

İnteraktif Kredi sayesinde mevcut mali yapını öğrenebilir, hangi limitte kredi alabileceğini ve yapman gerekenleri dakikalar içerisinde öğrenebilirsin. İnteraktif Kredi uzmanları ile bankaların en iyi Mortgage kredisi tekliflerini öğrenebilir ve almak istediğin krediye kolayca ulaşabilirsin.

İnteraktif Kredi ekibi olarak bu yazımızda "Mortgage kredi nedir? Nasıl hesaplanır?" konusu hakkında merak edilen detayları seninle paylaştık. Amacımız, geleceğin finansal teknolojilerini günümüze taşıyarak borç-alacak ilişkisi içerisindeki tarafların güven içinde ticaret yapmalarını sağlamaktır. Daha fazla bilgi için bizi takip edebilir ya da iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsin.

Hemen Başvur
KREDİ KARTLARI
Kart Ücreti Olmayan Kredi Kartları
En Çok Ödül Veren Kredi Kartları
En Çok Taksit Yapan Kredi Kartları
En Prestijli Kredi Kartları
Sana Onaylanabilecek Kredi Kartları

Önerilen Kaynaklar
Borç Yönetimi ve Yapılandırma Stratejileri
12 Temmuz 2024
Borç yönetimi ve yapılandırma, bireysel kullanıcılar için finansal sağlığın korunması ve sürdürülebilirliği açısından kritik öneme sahiptir. Özellikle ekonomik belirsizlik dönemlerinde, borçların etkin bir şekilde yönetilmesi ve yapılandırılması, bireylerin mali baskılardan kurtulmalarına ve uzun vadeli finansal hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabilir. Bu makalede, borç yönetimi ve yapılandırma
Devamını Oku
Güven Raporu ile Kredi Başvurularını Güçlendirme
12 Temmuz 2024
Krediler, bireylerin finansal hedeflerine ulaşmalarında önemli bir araçtır. Ancak, kredi başvurularının onaylanması her zaman kolay değildir. Bu noktada devreye "Güven Raporu" girer. Bu makalede, Güven Raporu'nun ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve kredi başvurularını güçlendirmedeki rolünü inceleyeceğiz.
Devamını Oku
Kredi Puanı Yükseltme Teknikleri
12 Temmuz 2024
Kredi puanı, finansal yaşamımızda önemli bir yer tutar. Bu puan, bankalardan kredi veya kredi kartı alırken belirleyici bir faktördür. Kredi puanınız yüksekse, bankalar size daha kolay kredi verir ve daha uygun faiz oranları sunar. Ancak düşük kredi puanı, finansal imkanlarınızı kısıtlayabilir. Peki, kredi puanını nasıl yükseltebiliriz? İşte kredi puanını artırma teknikleri.
Devamını Oku