İnteraktif Kredi - 24 Ağustos 2023

Kredi kartı yapılandırma, sahip olduğun kredi kartına ait olan borç ödemesinin daha uzun vadeye yayılarak, belirli bir faiz oranıyla yeniden borçlandırılması olarak tanımlanmaktadır. Kredi kartı borcunun yapılandırılması, kredi kartı borç taksitlerinin daha uzun vadede ve daha düşük aylık taksit tutarında ödenmesine olanak tanır. Böylece kredi kartını ödemekte zorluk çeken kişiler, herhangi bir yasal yaptırıma maruz kalmadan borçlarını daha kolay bir şekilde ödeyebilir.

Kredi kartı yapılandırma işlemi için kredi kartının bağlı olduğu finansal kuruluşa kredi kartı yapılandırma başvurusu yapman gerekir. Bu yapılandırma işlemi genellikle kredi kartı borcunun ödenmesinde zorluk çekilen durumlarda tercih edilmektedir. Kredi kartı borcunun yapılandırılmasıyla birlikte söz konusu borç daha uzun vadede ödenebilir. Aylık taksit tutarları ise daha düşük tutarlardadır. Böylece borçlu taraf, borcunu daha kolay ödeyebilir. Kredi kartı yapılandırma şartları ise kişinin banka ile olan ilişkisine ve faiz oranlarına göre değişiklik gösterir.

Kredi Kartı Yapılandırması Nedir?

Kredi kartı yapılandırması, müşterilerin ekonomik olarak bulundukları durum hakkında bazı kriterler dikkate alınarak, kullanıcılara belirli miktarlarda limitler tanınmasıdır. Bu sistem doğrultusunda kullanıcılar, alışveriş tutarlarını belirli bir zaman içerisinde geri ödeyebilir. Geri ödeme kısmında sorun yaşayan müşteriler, kredi kartının vermiş olduğu limiti aşan kişiler ve nakit avans seçeneğini kullanarak geri ödemesini zamanında gerçekleştiremeyenler için kredi kartı yapılandırma işlemi tavsiye edilmektedir. 

Kredi Kartı Borcu Kaç Kez Yapılandırılabilir?

Kredi kartı sahibi olanlar, verilmiş limitin üstüne çıktıkları zaman ödemekte güçlük çekebilir. Bu doğrultuda ise almış oldukları kredi kartının ait olduğu bankaya giderek kendilerine sunulmuş olan yapılandırma işleminden faydalanabilirler. Bununla birlikte kredi kartı kullanıcıları, yapılandırma haklarının kaç kez olduğunu öğrenmek ister. Son dönemlerde çok fazla gündem olan bu konu ile ilgili birçok imkânın olduğunu söyleyebiliriz. Kart ve bireysel kredi borcu olanlar, borçlarını beş defa yapılandırma hakkına sahip olacaktır.

Kredi Kartı Yapılandırma Şartları                 

Bankalar, müşterilerinin kredi kartı ödemelerinde kolaylık sağlamak için kredi kartı borcu yapılandırma seçenekleri sunar. Kredi kartı borçlarının birikmesi durumunda alternatif bir çözüm olan yapılandırma, bazı şartlara bağlı olarak gerçekleşebilir. Kredi kartı borcu yapılandırma işlemi için durumunu bankaya bildirmen, müşterisi olduğun banka ile bir ön görüşme sağlayarak, kredi kartı yapılandırma hakkında talep oluşturman gerekir.

Bankanın ilgili birimine yapılandırma talebi iletildikten sonra kart borcu hesaplanmaktadır. Yapılandırmada kalan vade, ödenmiş borcun hesaplanmasında dikkate alınan diğer bir kriterdir. Bu noktada gerekli vadenin hesaplanabilmesi ise kart sahibinin bütçesine bağlıdır. Kredi kartı borçları en fazla 12 ay vade ile yapılandırılır. Bankalarla olan ilişkilerine ve bankaların faiz politikalarına göre bu durum değişiklik gösterebilir. Bunun yanı sıra kredi kartı yapılandırmasında borcunu ödemek için ihtiyaç kredisine başvuru yapman da mümkündür. İhtiyaç kredileri 36 aya varan vade seçenekleriyle ödemelerini kolaylaştırmana olanak tanır. Faiz oranı, kredi kartı borcu yapılandırma sürecinde göz önünde bulundurulan bir diğer etkendir. İlerleyen dönemlerde faizlerin düşmesi gibi durumlarda yeniden borç yapılandırması yapabilirsin.

Kredi kartı borcu yapılandırma işlemi için kredi kartı sahibinin daha önceki ödemeleri incelenir. Azami yapılandırma sınırına ulaşıldığında bankanın, talebi onaylamama hakkı söz konusudur. Borcu olan kişiler, bağlı oldukları bankanın yapılandırma konusunda müşterilerine vermiş oldukları imkanları takip etmeli ve uygulamalılar. Bazı bankalar yapılandırma sonucunda kredi kartlarını kullanıma kapatacaklarını bildirir. Müşterilerin borç bitiminde tekrar kredi kartı başvurusu yapması durumunda, değerlendirmeleri yapılarak tekrar kart verilmesi mümkündür. 

Kredi Kartı Borcunu 30-60 Ay Vade ile Yapılandırma için Gerekenler Nelerdir? 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Şubat 2019’da yönetmelikte yaptığı değişiklik ile kredi kartı ve kredi borçlarına ilişkin yapılandırmalarda, vade sayısının üst limiti 60 aya çıkarılmıştır. Bu da 5 yıla tekabül eder. 60 aylık yapılandırma ile yasal takibe alınmadan borcunu küçük taksitlere ödemen mümkündür. Yönetmeliğe geçici madde olarak eklenen bu durumdan yararlanmak adına, uyman gereken şartlar şu şekildedir: 

  • Ödenmesi gereken borç, geçici maddenin yürürlük tarihinden önceye ait olmalıdır.
  • Borçlu kişi, banka şubesine giderek bizzat yapılandırma talebinde bulunmalıdır.
  • Borçlu kişinin kredi notu yüksek olmalıdır.
  • Borçlu kişi bankaya belgelenebilir gelir sunmalıdır. 

İnteraktif Kredi ekibi olarak bu yazımızda kredi kartı yapılandırması nedir, "kredi kartı yapılandırma nasıl yapılır" konusu hakkında merak edilen detayları seninle paylaştık. Amacımız, geleceğin finansal teknolojilerini günümüze taşıyarak borç-alacak ilişkisi içerisindeki tarafların güven içinde ticaret yapmalarını sağlamaktır. Daha fazla bilgi için bizi takip edebilir ya da iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsin.

 

 

Hemen Başvur
KREDİ KARTLARI
Kart Ücreti Olmayan Kredi Kartları
En Çok Ödül Veren Kredi Kartları
En Çok Taksit Yapan Kredi Kartları
En Prestijli Kredi Kartları
Sana Onaylanabilecek Kredi Kartları

Önerilen Kaynaklar
Borç Yönetimi ve Yapılandırma Stratejileri
12 Temmuz 2024
Borç yönetimi ve yapılandırma, bireysel kullanıcılar için finansal sağlığın korunması ve sürdürülebilirliği açısından kritik öneme sahiptir. Özellikle ekonomik belirsizlik dönemlerinde, borçların etkin bir şekilde yönetilmesi ve yapılandırılması, bireylerin mali baskılardan kurtulmalarına ve uzun vadeli finansal hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabilir. Bu makalede, borç yönetimi ve yapılandırma
Devamını Oku
Güven Raporu ile Kredi Başvurularını Güçlendirme
12 Temmuz 2024
Krediler, bireylerin finansal hedeflerine ulaşmalarında önemli bir araçtır. Ancak, kredi başvurularının onaylanması her zaman kolay değildir. Bu noktada devreye "Güven Raporu" girer. Bu makalede, Güven Raporu'nun ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve kredi başvurularını güçlendirmedeki rolünü inceleyeceğiz.
Devamını Oku
Kredi Puanı Yükseltme Teknikleri
12 Temmuz 2024
Kredi puanı, finansal yaşamımızda önemli bir yer tutar. Bu puan, bankalardan kredi veya kredi kartı alırken belirleyici bir faktördür. Kredi puanınız yüksekse, bankalar size daha kolay kredi verir ve daha uygun faiz oranları sunar. Ancak düşük kredi puanı, finansal imkanlarınızı kısıtlayabilir. Peki, kredi puanını nasıl yükseltebiliriz? İşte kredi puanını artırma teknikleri.
Devamını Oku