İnteraktif Kredi - 22 Ağustos 2023

Tarım sektöründe olan ve tarım kredisi ile ilgilenenler için tarım kredisi merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bununla birlikte tarım kredisi kimlere verilir konusu da merak edilen bir konudur. Tarım kredisi, ülke ekonomisine katkıda bulunan ve ekonomik kalkınmaya destek olan çiftçilere özel olarak sağlanan bir kredi türüdür. Tarım kredisinin ihtiyaç kredisi gibi ürünlere göre faiz oranları düşük olabilmektedir. Bunun nedeni ise tarımın ve çiftçilerin ülke çıkarları için önemli bir konumda olmasıdır. Dönemsel kampanyalarla devlet tarafından da desteklenen bu kredi, her bankadan çekilebilir. 

Tarım sektörü, ülke ekonomisi için önemli bir konuma sahiptir. Geçimini çiftçilikle sağlayan çiftçilerin ve tarımla ilgilenen herkes tarım kredisinden yararlanabilmektedir. Bu haktan yararlanmak isteyenlerin en yakın banka şubelerine başvuru yapması gerekmektedir. Ayrıca tarımda kullanılacak ilaçlar, aletler ve gerekli olan tüm malzemeler için bu kredi çevredeki esnafa da kolaylık sağlar. Bunun yanı sıra çiftçiler, arsa kredisi fırsatlarından da yararlanma hakkına sahiptir. İnteraktif Kredi olarak bu yazımızda tarım kredisi kimlere verilir konusu hakkında merak edilenleri detaylı bir şekilde seninle paylaşacağız.

Tarım Kredisi Nedir?   

Çiftçi kredisi olarak da bilinen tarım kredisi, tarımla uğraşan ve geçimini çiftçilik yaparak kazanan emekçilerin tarıma daha verimli katkılar sağlaması açısından önemlidir. Bununla birlikte çiftçinin üretimini artırması ve çiftçiliğe devam etmesinin teşvik edilmesi gibi amaçları da içinde barındıran bir bankacılık ürünüdür. 

Çiftçilerin tarım için ihtiyaç duyduğu nakit desteği, bu kredi ile karşılanabilmektedir. Krediyi kullanmanın başlıca şartı çiftçi olmaktır ancak bağımsız çiftçiler bu krediden yararlanamaz. Bunun nedeni ise başvuru sahibinin, çiftçi olduğunu gösteren geçerli bir belge ibraz etmek durumunda olmasıdır. 

Tarım Kredisi Kimlere Verilir?  

Tarım kredisi kimlere verilir konusu birçok çiftçi için merak edilen konular arasında yer alır. Bankaların çiftçilere özel sunmuş olduğu krediden yararlanabilmek için çiftçilerin bazı şartları karşılamaları gerekir. Genel olarak tarım kredisi verilen kişiler aşağıdaki gibidir: 

1.     T.C. vatandaşı olmak

2.     Türkiye sınırları içerisinde ikamet ediyor olmak

3.     Kredi notunun uygun olması

4.     Kredi çekmeye engel olacak bir durumunun olmaması

5.     Tarımsal faaliyetlerde bulunan bir çiftçi olmak ve çiftçi belgesinin olması

Tarım kredisinin sunduğu birçok avantaj mevcuttur. Bu avantajlar arasında yer alan en önemli özelliklerden biri de krediyi taksitlendirmek ve vade süresini tercihe göre ayarlayabilmektir. Bununla birlikte kredinin bazı kullandırma şartları bulunmaktadır ve çiftçilerin bu şartları karşılamaları son derece önemlidir.

Tarım Kredisi Nasıl Alınır ve Şartları Nelerdir?  

Genellikle tarım sektöründe en az 5 sene faaliyet göstermiş olan çiftçilerin bu krediden yararlanmaları daha kolaydır. Tarımsal üretim yapan çiftçiler için ideal bir kredi yöntemidir. Bunun yanı sıra çiftçiler tarımsal üretim yapmıyor ve/veya ürünleri ihraç etmiyorsa, tarım kredisi yerine bireysel kredi türlerine başvuru yapmaları gerekecektir. 

Kredi başvurusunun onaylanması ve onaylanan kredinin alınabilmesi için çiftçilerden istenilen evrakların eksiksiz bir şekilde, ilgili bankaya teslim edilmesi son derece önemlidir. Her banka, tüketicinin durumuna ve kendi hizmet politikalarına göre ek belgeler talep eder. Bunun dışında genel olarak istenen belgeler aşağıdaki gibidir: 

1.     Nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı

2.     Çiftçi kayıt sistemi belgesine sahip olmak

3.     Tarımsal faaliyetin yapıldığını gösteren kanıtlayıcı nitelikteki bir belge

4.     Gelir tablosunu gösteren bir belge 

Tarım Kredisi Nasıl Kullanılır?   

Nakit ihtiyacı olan çiftçilerin birçoğu, düzenli olarak çalıştığı bankalara başvurarak tarım kredisi talep eder. Bununla birlikte kampanya yapan ve avantajlar sunan bankalara da yönelimin artması muhtemeldir. Bazı durumlarda kredi başvurularının reddedilme ihtimali mevcuttur. Bu nedenle çiftçilerin kredi notlarını yüksek tutmaları ve gelirlerini belgeleyebilmeleri gerekir. Tarım kredisi çekerken dikkat edilmesi gereken detaylardan bazıları aşağıdaki gibidir: 

1.     Kredi çekmeden önce ihtiyacın olan nakit parayı belirlemen ve ihtiyacın kadar çekmen son derece önemlidir.

2.     Tarım sektöründe harcamak üzere alıyorsan amacına uygun bir şekilde kullanmalısın.

3.     Kredi tutarını belirledikten sonra vadeli faiz oranlarını da hesaplaman gerekir.

4.     Çekeceğin kredinin toplam ödeme tutarını önceden öğrenmen son derece önemlidir.

5.     Krediye eklenecek masrafları da hesap etmelisin.

6.     Vadeyi ne kadar kısa tutarsan faiz oranı da o kadar az olacaktır.

7.     Kredi ödeme günlerini maaşına denk gelecek şekilde ayarlaman ödeme kolaylığı sağlamaktadır.

8.     Çiftçi kredisi için başvuru yapacaksan, başka bir kredi başvurusu yapmamaya özen göstermen gerekir.

9.     Kredi çekimlerini ve kullanımlarını hasat dönemlerine denk gelecek şekilde ayarlarsan, ödeme yapman daha kolay olur. 

Tarım Kredisi Veren Bankalar

Türkiye’de faaliyet gösteren bankaların çoğu geçimini çiftçilikle sağlayan ya da tarımla ilgilenen herkese özel kredi teklifleri sunmaktadır. Bankaların yanı sıra çiftçilere; kooperatifler, bağlı olunan oda ve birlikler de tarım kredisi konusunda destek vermektedir. Doğru bankayı seçmekte ayrı bir önem taşımaktadır çünkü her banka farklı kredi ve fırsatlar sunabilir. Bununla birlikte tarım kredisi veren bankalar ise aşağıdaki gibidir: 

1.     Garanti BBVA

2.     Deniz Bank

3.     İş Bankası

4.     Yapıkredi Bankası

5.     ING Bank

6.     Türkiye Finans Bankası 

İnteraktif Kredi ekibi olarak bu yazımızda "Tarım Kredisi Nedir, Tarım Kredisi Kimlere Verilir, Tarım Kredisi Nasıl Alınır ve Şartları Nelerdir?" gibi konular hakkında merak edilen detayları seninle paylaştık. Amacımız, geleceğin finansal teknolojilerini günümüze taşıyarak borç-alacak ilişkisi içerisindeki tarafların güven içinde ticaret yapmalarını sağlamaktır. Daha fazla bilgi için bizi takip edebilir ya da iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsin.

 

 

       

Hemen Başvur
KREDİ KARTLARI
Kart Ücreti Olmayan Kredi Kartları
En Çok Ödül Veren Kredi Kartları
En Çok Taksit Yapan Kredi Kartları
En Prestijli Kredi Kartları
Sana Onaylanabilecek Kredi Kartları

Önerilen Kaynaklar
Kredi Notu Nedir ve Nasıl Yükseltilir ?
09 Mayıs 2024
Finansal Geleceğinizi Güçlendirmek İçin Kredi Notunuzu Yükseltmenin Yollarını Keşfedin!
Devamını Oku
Türkiye'de Artan Borç Yükü: İcra Dosyaları ve Kredi Borçlarındaki Artış
08 Mayıs 2024
Türkiye'de finansal sorunlarla boğuşan insan sayısı hızla artıyor; icra dosyaları ve kredi borçları rekor seviyelere yükseliyor.
Devamını Oku
Nisan 2024 Enflasyonu ve Kredi Almaya Etkisi
03 Mayıs 2024
TÜİK'in açıkladığı verilere göre, Nisan ayında tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) yüzde 3,6 artarak yıllık bazda yüzde 67,4'e yükseldi. Aynı dönemde enflasyon ise yüzde 2,9 artışla yüzde 84,3 oldu.
Devamını Oku