İnteraktif Kredi - 12 Eylül 2023

Bazen acil nakit ihtiyacın olabilir. Bu nedenle insanlar, toplu para elde edebilmek için acil kredi çekmeyi tercih ederler. Kredi çekmek için istenen şartlar kredi türüne ve tutarına göre farklılık gösterir. Başvurmak istediğin kredi türü her ne olursa olsun, hepsi için geçerli olan kredi çekme şartları vardır. Bu kredi türlerinden birisi de anında kredidir. Kredi başvurusunda bulunabilmen için 18 yaşını doldurmuş olman ve belgelenebilir bir gelire sahip olman gerekir​.​​ Ödemelerini düzenli yapman skorunu olumlu etkiler. Bu durum, kredinin onaylanma ihtimalini artıran etkenlerdendir. Ödemelerini son ödeme gününü geçirmeden yapman ve kredi kartı için “asgari tutar” yerine dönem borcunun tamamını ödemen de kredi notunu yükseltmene olanak tanır. Bunun yanı sıra acil kredi nedir, anında ihtiyaç kredisi çekmek için kredi şartları nelerdir, kredi çekmek için gerekli belgeler gibi konular merak edilen konular arasında yer almaktadır. İnteraktif Kredi ekibi olarak bu yazımızda acil kredi ve anında ihtiyaç kredisi hakkında merak edilenleri detaylı bir şekilde seninle paylaşacağız.

Acil Kredi Nedir?

İhtiyaç kredisi olarak da bilinen acil kredi, bankaların sunduğu kredi türlerinden biridir. Tüketici kredisi olarak da adlandırılır. Alt kategorileri de mevcuttur. Bunlar şu şekildedir:

 • Evlilik kredisi
 • Alışveriş kredisi
 • Tatil kredisi
 • Eğitim kredisi

İhtiyaç kredisinde maksimum 36 aya kadar vade seçeneğinden yararlanman mümkün. Bunun yanı sıra ihtiyaç kredisini kullanabilmek için gelir düzeyin ve bankalardaki skor oranın da son derece önemlidir.

Anında İhtiyaç Kredisi için Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

Anında ihtiyaç kredisi için gereken şartlar aşağıdaki gibidir:

 • 18 Yaşını doldurmuş olmak: Bankalardan kredi çekebilmek için 18 yaşını doldurmuş olman gerekir.
 • Yeterli kredi notuna sahip olmak: Finansal geçmişine göre şekillenen kredi notun ne kadar yüksek olursa kredi başvurunun onaylanma ihtimali de o kadar artar.
 • Yeterli bir gelire sahip olmak ve bu geliri belgeleyebilmek: Bankaların taleplerine göre şartlar değişebilir ama genellikle çekilen kredinin aylık taksitinin 2 katı kadar gelire sahip olman beklenir.
 • Yeterli bir süre sigortalı olarak çalışmış olmak: Kredi çekebilmek için yeterli olan sigortalı olarak çalışma süresi, genel olarak bankaların değerlendirmesine göre değişiklik göstermektedir.
 • İpotek verilecekse eş rızasının yazılı olarak bankaya verilmesi: Kredi çekerken aile konutunu ipotek olarak verebilmen için eşinden yazılı onay (eş muvafakatnamesi) alman önemli bir detaydır.
 • Banka isterse kefil olacak bir kişinin bulunması: Kredi başvurusunda kefil, bankalara göre değişiklik göstermektedir. Banka gerekli görürse bir kişinin kefil olmasını talep eder.

Kredi Çekmek için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Anında kredi çekmek için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir: T.C vatandaşları için;

 • Kimlik, sürücü belgesi veya pasaport.
 • Özel sektör çalışanları için; barkodlu SGK dökümü, maaş bordrosu.
 • Kamu çalışanları için; maaş bordrosu.
 • Yabancı uyruklu kişiler için; pasaport ve oturma izni belgesi. Başvuru sahibi adına son 3 aya ait ikametgâh belgesi, doğalgaz, elektrik, telefon faturalarından biri.
 • Emekliler için; ilgili sosyal güvenlik kurumunca düzenlenmiş kimlik belgesi. Gelirini belgeleyen banka hesap hareketlerinin kaşe ve imzalı aslı.
 • Tüzel kişiliği olmayan gerçek kişi tacirler ile serbest meslek erbabı için; son yıla ait vergi levhası fotokopisi. Varsa, meslek kuruluşundan alınan üyelik belgesi fotokopisi. Son yıla ait vergi dairesi onaylı hesap durumu ve işletme hesabı özeti.
 • Tüzel kişiliği olan firma ortakları için; son yıla ait e-vergi veya vergi levhası fotokopisi, noter onaylı imza sirküleri. Son iki seneye ait “Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik” hükümlerinde belirtilen esaslara uygun olarak temin edilmiş bilanço ve gelir tabloları ile en son dönem detay mizanı. Ortaklık yapısını ve şirket ana sözleşmesini belgeleyen ticaret sicil gazetesi.
 • Çiftçiler için; çiftçilik belgesi (Çiftçilik geliri ek gelir olarak kabul edilmektedir).

Anında Kredi Çekmek için Bilmen Gerekenler

Nakit ihtiyacın olduğunda uygun vade ve faiz oranlarına sahip kredi başvurusu yapman mümkün. İhtiyaç, konut ve taşıt kredisi için gerekli koşullar değişiklik göstermektedir. İlk olarak kredi hesaplaması yapman gerekir. Bunu hesaplama araçları üzerinden veya bankaların şubelerinden, internet ve mobil bankacılık uygulamaları ile yapman mümkün.

Kredi başvurun onaylanmadığında veya başvuruyu beklediğinde tekrar tekrar kredi başvurusu yapmaman gerekir. Kredi başvurusunu arka arkaya yaptığında ödeme güçlüğü çektiğin ve sonraki süreçte kredi geri ödeme sıkıntısı yaşayabileceğin bir durum olarak değerlendirilebilmektedir.

Kredi başvurularında bütçene uygun vadelerde kredi alman son derece önemlidir. Kısa vadelerde ödeme yapacaksan, kredi faizi daha düşük olur ancak kredi ödemende zorlanabilirsin. Bütçeni zorlamadan en kısa vadede kredi almaya özen göstermelisin.

İnteraktif Kredi ekibi olarak bu yazımızda “Acil kredi nedir? Anında kredi çekmek için bilmen gerekenler” konusu hakkında merak edilen detayları senin için paylaştık. Amacımız, geleceğin finansal teknolojilerini günümüze taşıyarak borç-alacak ilişkisi içerisindeki tarafların güven içinde ticaret yapmalarını sağlamaktır. Daha fazla bilgi için bizi takip edebilir ya da iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsin.

Hemen Başvur
KREDİ KARTLARI
Kart Ücreti Olmayan Kredi Kartları
En Çok Ödül Veren Kredi Kartları
En Çok Taksit Yapan Kredi Kartları
En Prestijli Kredi Kartları
Sana Onaylanabilecek Kredi Kartları

Önerilen Kaynaklar
Borç Yönetimi ve Yapılandırma Stratejileri
12 Temmuz 2024
Borç yönetimi ve yapılandırma, bireysel kullanıcılar için finansal sağlığın korunması ve sürdürülebilirliği açısından kritik öneme sahiptir. Özellikle ekonomik belirsizlik dönemlerinde, borçların etkin bir şekilde yönetilmesi ve yapılandırılması, bireylerin mali baskılardan kurtulmalarına ve uzun vadeli finansal hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabilir. Bu makalede, borç yönetimi ve yapılandırma
Devamını Oku
Güven Raporu ile Kredi Başvurularını Güçlendirme
12 Temmuz 2024
Krediler, bireylerin finansal hedeflerine ulaşmalarında önemli bir araçtır. Ancak, kredi başvurularının onaylanması her zaman kolay değildir. Bu noktada devreye "Güven Raporu" girer. Bu makalede, Güven Raporu'nun ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve kredi başvurularını güçlendirmedeki rolünü inceleyeceğiz.
Devamını Oku
Kredi Puanı Yükseltme Teknikleri
12 Temmuz 2024
Kredi puanı, finansal yaşamımızda önemli bir yer tutar. Bu puan, bankalardan kredi veya kredi kartı alırken belirleyici bir faktördür. Kredi puanınız yüksekse, bankalar size daha kolay kredi verir ve daha uygun faiz oranları sunar. Ancak düşük kredi puanı, finansal imkanlarınızı kısıtlayabilir. Peki, kredi puanını nasıl yükseltebiliriz? İşte kredi puanını artırma teknikleri.
Devamını Oku