İnteraktif Kredi - 22 Ağustos 2023

Bir tüketicinin satın almak istediği ürünleri, satın alabilmesi ve ihtiyaçlarını giderebilmesi için banka ve finans kuruluşlarının sunduğu birçok kredi hizmeti bulunur. Alışveriş kredisi, hızlı bir şekilde başvuru yapabilme ve taksitle ödeme seçeneğinin sağladığı ödeme kolaylığı ile en çok tercih edilen bir kredi türüdür. Peki alışveriş kredisi nedir ? Yazımızda bu konu hakkında merak ettiğin detayları anlatacağız...

ALIŞVERİŞ KREDİSİ NEDİR?

Alışveriş kredisi, bir kişinin alışveriş yaparken kullanabileceği bir tür kredidir. Alışveriş kredisi, genellikle bankalar ve finans kuruluşları tarafından kredi kartı şeklinde verilir. Kişi alışveriş yaparken kredi kartını kullanarak ödeme yapabilir. Kredi kartına belirli bir faiz oranı uygulanır ve bu faiz oranı, alışveriş yapılan tutarın geri ödeneceği tarihte toplam bedelin içine yansıtılarak ödeme alınır. 

ALIŞVERİŞ KREDİSİ KİMLERE VERİLİR?

Alışveriş kredisi, genellikle 18 yaşından büyük, sabit bir işyerine veya düzenli bir gelire sahip olan kişilere verilir. Ancak, bankalar ve finans kuruluşları, alışveriş kredisi verirken farklı kriterleri de dikkate alırlar. 

ALIŞVERİŞ KREDİSİ ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

Alışveriş kredisi alma şartları, bankalar ve finans kuruluşları tarafından belirlenir ve genellikle sağlanması gereken şartlar şunlardır;

  • 18 yaşından büyük olmak.
  • Düzenli bir gelir kaynağına sahip olmak. Bu, gelir kaynağı özel sektörde çalışma veya farklı bir gelir kaynağı olabilir.
  • Geçmişte ödenmemiş borçların olmaması ve düzenli olarak kredileri ödemiş olmak.

Alışveriş kredisi alma şartları, bankalar ve finans kuruluşları arasında değişebilir. Bu nedenle, alışveriş kredisi almak isteyen bir kişi, ilgilendiği banka veya finans kuruluşunun alışveriş kredisi alma şartlarını araştırmalı ve gerekli belgeleri toplamalıdır.

ALIŞVERİŞ KREDİSİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Alışveriş kredisi başvuru süreci, bankalar ve finans kuruluşları arasında değişebilir. Bu nedenle, alışveriş kredisi almak isteyen kişi, ilgilendiği banka veya finans kuruluşunun başvuru sürecini araştırmalı ve gerekli adımları takip etmelidir. Genellikle kredi başvuru sürecini şu şekilde yönetebilirsin;

1) Banka veya Finans Kuruluşlarının Alışveriş Kredisi Seçeneklerini Araştır

Önemli olan, hangi banka veya finans kuruluşunun alışveriş kredisi seçeneklerinin daha uygun olduğudur. Bu konuda farklı bankalar ve finans kuruluşlarının web sitesini ziyaret ederek veya müşteri hizmetlerine başvurarak bilgi alabilirsin.

2) Alışveriş Kredisi Başvuru Formunu Doldur 

Banka veya finans kuruluşunun web sitesinde veya müşteri hizmetlerinde bulunan alışveriş kredisi başvuru formunu doldur. Başvuru formunda, kişisel bilgilerin, işyeri bilgilerin, gelir kaynağın ve diğer finansal bilgilerin gibi veriler istenir.

3) Gerekli Belgeleri Topla

Başvuru formunu doldurduktan sonra, banka veya finans kuruluşunun talep ettiği belgeleri topla. Örneğin, nüfus cüzdanı fotokopisi, işyeri ve maaş bordrosu gibi belgeler istenebilir.

4) Başvuruyu Gönder

Başvuru formunu doldurduktan ve gerekli belgeleri topladıktan sonra, başvurunu gönder. Bu, banka veya finans kuruluşunun web sitesinden ya da şubelerden yapılabilir.

5) Başvurunun İncelenmesi

Gönderdikten sonra başvurun, banka veya finans kuruluşu tarafından incelenir. Başvurunun onaylanması veya reddedilmesi durumuna göre, geri dönüş yapılır.

ALIŞVERİŞ KREDİSİ İÇİN KREDİ NOTU KAÇ OLMALI ?

Genel olarak, alışveriş kredisi almak için düşük olmayan bir kredi notu gerekir. Ancak, her banka ve finans kuruluşu için kredi notu gereksinimleri farklı olabilir ve bazı bankalar ve finans kuruluşları daha düşük kredi notlarını kabul ederken, bazıları daha yüksek kredi notlarını tercih edebilir. Alışveriş kredisi için kredi notunun kaç olması gerektiğini banka ve finans kuruluşlarının web sitesinden veya müşteri hizmetlerinden öğrenebilirsin.

ALIŞVERİŞ KREDİSİ ÇIKMAMA NEDENLERİ

Alışveriş kredisi almak isteyen bir kişi için alışveriş kredisi çıkmamasının birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenlerden bazıları şunlardır;

1) Düşük Kredi Notu

Alışveriş kredisi almak için düşük olmayan bir kredi notu gerekir. Eğer kişinin kredi notu düşükse, banka veya finans kuruluşu tarafından alışveriş kredisi verilmeyebilir.

2) İşyeri ve Gelir Kaynağı Yetersiz

Alışveriş kredisi almak için genellikle sabit bir işyerine sahip olunması ve düzenli bir gelir kaynağına sahip olunması gerekir. Eğer kişinin işyeri ve gelir kaynağı yetersizse, banka veya finans kuruluşu tarafından alışveriş kredisi verilmeyebilir.

3) Geçmişte Ödenmemiş Borçlar

Alışveriş kredisi almak için geçmişte ödenmemiş borçların olmaması gerekir. Eğer kişinin geçmişte ödenmemiş borçları varsa, banka veya finans kuruluşu tarafından alışveriş kredisi verilmeyebilir.

Reddedilmiş Kredi Başvuruları

Banka veya finans kuruluşu tarafından yapılan kredi başvurusu reddedilmişse, alışveriş kredisi verilemeyebilir.


İnteraktif Kredi ekibi olarak bu yazımızda “Alışveriş Kredisi Nedir?” konusu hakkında merak edilen detayları seninle paylaştık. Amacımız, geleceğin finansal teknolojilerini günümüze taşıyarak borç-alacak ilişkisi içerisindeki tarafların güven içinde ticaret yapmalarını sağlamaktır. Daha fazla bilgi için bizi takip edebilir ya da iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsin.

Hemen Başvur
KREDİ KARTLARI
Kart Ücreti Olmayan Kredi Kartları
En Çok Ödül Veren Kredi Kartları
En Çok Taksit Yapan Kredi Kartları
En Prestijli Kredi Kartları
Sana Onaylanabilecek Kredi Kartları

Önerilen Kaynaklar
Borç Yönetimi ve Yapılandırma Stratejileri
12 Temmuz 2024
Borç yönetimi ve yapılandırma, bireysel kullanıcılar için finansal sağlığın korunması ve sürdürülebilirliği açısından kritik öneme sahiptir. Özellikle ekonomik belirsizlik dönemlerinde, borçların etkin bir şekilde yönetilmesi ve yapılandırılması, bireylerin mali baskılardan kurtulmalarına ve uzun vadeli finansal hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabilir. Bu makalede, borç yönetimi ve yapılandırma
Devamını Oku
Güven Raporu ile Kredi Başvurularını Güçlendirme
12 Temmuz 2024
Krediler, bireylerin finansal hedeflerine ulaşmalarında önemli bir araçtır. Ancak, kredi başvurularının onaylanması her zaman kolay değildir. Bu noktada devreye "Güven Raporu" girer. Bu makalede, Güven Raporu'nun ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve kredi başvurularını güçlendirmedeki rolünü inceleyeceğiz.
Devamını Oku
Kredi Puanı Yükseltme Teknikleri
12 Temmuz 2024
Kredi puanı, finansal yaşamımızda önemli bir yer tutar. Bu puan, bankalardan kredi veya kredi kartı alırken belirleyici bir faktördür. Kredi puanınız yüksekse, bankalar size daha kolay kredi verir ve daha uygun faiz oranları sunar. Ancak düşük kredi puanı, finansal imkanlarınızı kısıtlayabilir. Peki, kredi puanını nasıl yükseltebiliriz? İşte kredi puanını artırma teknikleri.
Devamını Oku