İnteraktif Kredi - 04 Haziran 2024

Ekonomik koşullar zaman zaman hepimiz için oldukça zorlayıcı oluyor. Bankacılık sektörü verilerine göre tüketici kredilerinin büyüme hızı sekteye uğradı. Diyelim ki senin de nakit ihtiyacın oluştu ve kredi hesaplama araçlarını kullanmaya karar verdin. Çeşitli vade ve tutarlar için hesaplamalar yaptın. Gördün ki seçenekler çok, ancak sana en uygun olan hangisi? Bu soruya yanıt vermek bazen kafa karıştırıcı olabiliyor. 

Peki seçenekler arasından birine veya birkaçına başvurmak istediğinde, harekete geçmeden önce yapman gereken hazırlıklar olduğunu biliyor muydun? Öncelikle, önüne gelen tüm tekliflere rastgele başvurduğunda ve olumsuz yanıt aldığında, kredi notunun düşeceğini bilmelisin. Aldığın red yanıtlarından sonraki başvurularından da red yanıtı alacağını ön görmelisin. İlk olarak, belirlediğin seçeneğe başvurmadan önce, onay almak için kredi notum kaç olmalı sorusunun yanıtını vermen gerekir. Çünkü, krediye başvurduğun bankaların ilk bakacakları kriter bu olacaktır. Eğer kredi notunu biliyorsan ve notun düşükse kredi onayın zorlaşacaktır. Fakat her sorunun bir çözümü olduğunu biliyor ve üzülmeni istemiyoruz. Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar elbette var. Belki kredi alabilsen bile istediğin vadeye, ihtiyacın olan tutarın tamamına, aradığın düşük faiz oranına uygun bir kredi bulmak zor olacak ama bir yol var. Bu yazımızda sana bu konu hakkında yeterince bilgi vereceğiz. 

Başvurduğumuz kredilerin red almasının en önemli sebeplerinden biri, kredi notumuzun düşük olmasıdır. Finans kuruluşları, kendilerine bir kredi başvurusu geldiğinde, KKB (Kredi Kayıt Bürosu) sorgulaması yaparak, Findeks raporuna bakarak başvuru ile ilgili araştırma yaparlar. İlgili bankanın o dönemdeki kredi politikasına göre “onay” veya “red” yanıtı verirler. Kısacası banka, geçmişteki sabit verini alır ve kendi kredi şartları ile uyumlu olup olmadığına bakar. Kefil, ipotek gibi ek teminat isteyerek kredi verebilecekleri gibi, uymadığı durumda da başvuruna red yanıtı verir.  

Risk Almak Zorunda Değilsin!

Bu riski alarak olumsuz sicil kaydı oluşturmak zorunda değilsin. İnteraktif Kredi Güven Raporuyla kredi profilini oluşturabilir, bu profilin ne anlama geldiğini öğrenebilirsin. Kredi profilin ile finans ekosisteminin neresinde durduğunu görebilirsin. Çünkü senin sadece bir nottan ibaret olmadığını düşünüyoruz. Sana verilen kredi notunun hayallerini durdurmasına izin vermeni istemiyoruz. İnteraktif Kredi Güven Raporu ile durağan değil interaktif bir kredi raporu sahibi olur, red alacağın tekliflere başvurmaz, olumsuz bir durum yaşamazsın. 

İnteraktif Kredi Raporu Ne Demek? Ne işe Yarar?

İnteraktif Kredi Raporu, bankalar gibi statik KKB ve Findeks sorgulamalarını yapar. Ancak, bununla yetinmez, ek olarak yapay zeka iş modelini devreye sokar ve elindeki statik bilgiyi interaktif veri haline getirir. Artık bir kredi notundan fazlası olan kredi profilin oluşmuştur. Normal şartlarda herhangi bir kredi hesaplama aracı kullandığında onay alma ihtimali olan ama beraberinde ihtimali düşük kredi teklifleri önüne gelir. Ve sen bunları incelemekle zaman harcar, hoşuna giden, sana uygun olduğunu düşündüklerine başvuru yaparsın. Dikkat! Birinden olumsuz yanıt aldın, bir diğerine başvurdun ve bu sürüp gitti. Günün sonunda kredi notun oldukça zarar gördü. Oysa ki İnteraktif Kredi Güven Raporunda kredi profilin oluştuğu andan sonra makine öğrenmesi devreye girer. Kredi profilin hangi bankaların o an’lık kredi değerleme şartları ve politikalarına uygun ise seni onlarla eşleştirir. Sana onay vermeyecek bankalara boş yere başvuruda bulunmazsın. Kredi Güven Raporunla alternatiflerle zaman kaybetmemiş olursun. Bu sayede kredi skorun gereksiz bir şekilde zedelenmez.

Ayrıca raporunda kredi uzmanının sana özel yaptığı değerlemeleri, öneri ve tavsiyeleri uygulayarak, kredi profilini iyileştirmek ve yükseltmek de mümkün. Böylece kredi notum düşüyor, kredi alamıyorum, borçlarımı nasıl kapatırım gibi sorunlar ortadan kalkar. Gelecek dönemde ihtiyacın olan kredi başvurularında, tutar, vade ve faiz oranı seçimlerini belirleme gücü elde etmiş olursun.

2023 Yılında bazı bankalar kredi notu düşük olanlara belli limitlerde kredi onayı verdiler. Bunların başlıcaları:

  • QNB Finansbank
  • Ziraat Bankası
  • Akbank
  • Enpara
  • İş Bankası
  • ING
  • TEB
  • Vakıfbank

Bankacılık sistemi, enformasyon konusunda oldukça gelişti. Bankalar, kredi notu düşük veya sicili bozuk müşterisinin başka bir bankadaki faaliyetlerini de görüntüleyebilirler. Dolayısıyla sicili bozuk olana kredi vermek konusunda bankaların dikkat ettikleri birçok kriter var. Yine de bankaların dönem dönem kredi notu düşük olanlara uyguladıkları çeşitli borç kapatma kredisi kampanyaları olabiliyor. Bazı bankaların kredi tutarı ve vadesine bağlı olarak gelir belgesi, kefil, ipotek gibi istekleri de olabilir. İpotek göstererek kredi kullanma ihtimalini artırabilirsin. Bazıları ise yine talep edilen tutara bağlı olarak herhangi bir belge istemeden kredi çekme imkanı sunabiliyorlar. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu durum bankaların kendi iş stratejileri ve politikalarına göre değişebiliyor. Kredi notu düşük olan kullanıcıların kredi çekme sebeplerinin başında acil nakit ihtiyacı olabildiği gibi, zaman zaman içinde oldukları ekonomik çıkmazdan kurtulmak amacıyla yeni bir iş kurma isteği de olabiliyor. Düşük faiz veya faizsiz bir kredi bulmak istendiğinde, alternatiflerin başında uygun kar payı oranları ile ihtiyaç kredisi veren katılım bankaları geliyor. Örneğin, Ziraat Katılım,Türkiye Finans, Vakıf Katılım, Kuveyt Türk gibi kuruluşlar ve bankalar. Fakat bu bankalardan kredi onayı almak için başvuru öncesinde kara listeye girmemiş olman önemli. Çünkü daha önce kara listeye girmişsen, başvuru onayın bu tür bankalar tarafından da reddedilecektir. 

Faizsiz Krediye Nasıl Ulaşılır?

Yeni bir iş kurarak, üretim veya ticaret yaparak, içinde bulunduğun ekonomik koşulları değiştirmeye çalışmak, bu yönde harekete geçmek mümkün. Bu yola çıktığında faizsiz kredi bulmanda aracı olan kurumlar da var. Eğer ayakları yere basan, vizyonu olan bir iş kurma planın var ise sektöre göre destek verebilecek Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Kosgeb gibi devlet kurumları aracılığıyla başvuru yapabilirsin. Projen onaylandığında bu tür kurumlar aracılığı ile krediye ulaşman mümkün. Bu kurumların aracılığı ile diyoruz, çünkü bu tür devlet kurumları doğrudan kredi vermez. Başvurduğun projene onay verdikleri takdirde ilgili bankalardan kredi almaya uygun olduğunu onaylamış olurlar.  

İnteraktif Kredi ekibi olarak bu yazımızda “Kredi Notu Düşük Olanların Kredi Alabileceği Bankalar-2023" konusu hakkında merak edilen detayları seninle paylaştık. Amacımız, geleceğin finansal teknolojilerini günümüze taşıyarak tarafların güven içinde ticaret yapmalarını sağlamaktır. Daha fazla bilgi için bizi takip edebilir ya da iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsin.


Hemen Başvur
KREDİ KARTLARI
Kart Ücreti Olmayan Kredi Kartları
En Çok Ödül Veren Kredi Kartları
En Çok Taksit Yapan Kredi Kartları
En Prestijli Kredi Kartları
Sana Onaylanabilecek Kredi Kartları

Önerilen Kaynaklar
Borç Yönetimi ve Yapılandırma Stratejileri
12 Temmuz 2024
Borç yönetimi ve yapılandırma, bireysel kullanıcılar için finansal sağlığın korunması ve sürdürülebilirliği açısından kritik öneme sahiptir. Özellikle ekonomik belirsizlik dönemlerinde, borçların etkin bir şekilde yönetilmesi ve yapılandırılması, bireylerin mali baskılardan kurtulmalarına ve uzun vadeli finansal hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabilir. Bu makalede, borç yönetimi ve yapılandırma
Devamını Oku
Güven Raporu ile Kredi Başvurularını Güçlendirme
12 Temmuz 2024
Krediler, bireylerin finansal hedeflerine ulaşmalarında önemli bir araçtır. Ancak, kredi başvurularının onaylanması her zaman kolay değildir. Bu noktada devreye "Güven Raporu" girer. Bu makalede, Güven Raporu'nun ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve kredi başvurularını güçlendirmedeki rolünü inceleyeceğiz.
Devamını Oku
Kredi Puanı Yükseltme Teknikleri
12 Temmuz 2024
Kredi puanı, finansal yaşamımızda önemli bir yer tutar. Bu puan, bankalardan kredi veya kredi kartı alırken belirleyici bir faktördür. Kredi puanınız yüksekse, bankalar size daha kolay kredi verir ve daha uygun faiz oranları sunar. Ancak düşük kredi puanı, finansal imkanlarınızı kısıtlayabilir. Peki, kredi puanını nasıl yükseltebiliriz? İşte kredi puanını artırma teknikleri.
Devamını Oku